Jak uczyć się z pomocą sztucznej inteligencji? Jak wykorzystać ChatGPT do nauki?

Zapytałam ChatGPT, w jaki sposób można wykorzystać go do nauki, a następnie przetestowałam podpowiedzi w praktyce. Sprawdź, co z tego wyszło. Być może znajdziesz tu inspiracje, które okażą się pomocne w nadchodzącym roku szkolnym?

To czy Chat GPT wykorzystasz do nauki w bardziej lub mniej kreatywny sposób, zależy od Ciebie. Potrafi on, np. napisać za nas wypracowanie, ale trudno mówić tu o nauce, bo raczej przepisanie gotowego tekstu nie jest szczególnie rozwijające. Możesz również wykorzystać go jako swego rodzaju asystenta-korepetytora. Poznaj sposoby, dzięki którym nauka stanie się zabawą! Tak naprawdę to nie – ale będzie chociaż trochę łatwiejsza i przyjemniejsza.

Chat GPT wytłumaczy Ci różne zagadnienia, a później Cię z nich przepyta, np. w formie quizu. Ale uważaj, bo robi błędy

Poprosiłam Chat GPT, by wcielił się w nauczyciela języka polskiego i w jasny, zrozumiały sposób wytłumaczył zasady stosowania przecinków w zdaniach. Zaznaczyłam, by pisał prostym językiem, stosował wypunktowania, bo w takiej formie zwykle łatwiej jest przyswajać informacje. Zażyczyłam sobie również przykłady zdań. Zadanie wykonał poprawnie, udzielił prawdziwych informacji, ale pomylił się w przykładzie! Oto fragment notatki wygenerowanej przez chatGPT z podkreślonymi błędami.

Przecinek przy wyliczeniach

  • Używamy przecinka, kiedy w zdaniu wyliczamy kilka rzeczy, czynności, cech.

Przykłady:

  • W sklepie kupiłem chleb, masło, mleko, i jajka.
  • Lubię czytać książki, oglądać filmy, spacerować, i słuchać muzyki.

Dostarcz chatowi wiedzy, by nie podawał Ci błędnych informacji

Kiedy masz do zapamiętania konkretne zasady i fakty, podsuń chatowi sprawdzoną wiedzę. Każ mu najpierw zapamiętać następujące informacje i wklej, np. tekst z zaufanego źródła albo własne notatki. I dopiero wtedy poproś o wytłumaczenie zagadnienia albo stworzenie przejrzystych notatek w punktach, by łatwiej było je zapamiętać.

Quiz edukacyjny i śmiechom nie było końca…

Quiz edukacyjny nie brzmi jak coś fascynującego, ale na pewno jest ciekawszy niż powtarzanie w kółko regułek z zeszytu albo poszukiwanie wśród domowników ochotnika, który przepyta Cię przed sprawdzianem. Warto przygotować go razem z notatkami. Nie będzie trzeba wtedy dwa razy wprowadzać do chata poprawnych informacji na dany temat. By przygotować quiz w chacie GPT, wykorzystałam następujący prompt: „Na podstawie powyższych informacji przygotuj quiz edukacyjny sprawdzający wiedzę o zasadach interpunkcji języka polskiego”. Oto jego fragment (na końcu chat podał też poprawne odpowiedzi):

Quiz: Zasady Interpunkcji w Języku Polskim

Sprawdź swoją wiedzę na temat stosowania przecinków w języku polskim. Wybierz poprawną odpowiedź dla każdego z poniższych pytań.

Pytanie 1

W którym zdaniu przecinek jest postawiony poprawnie?

  1. a) Wczoraj, poszedłem na zakupy.
    b) Wczoraj poszedłem, na zakupy.
    c) Wczoraj poszedłem na zakupy.
    d) Wczoraj poszedłem na, zakupy.

Pytanie 2

Gdzie należy postawić przecinek w zdaniu: „Kasia chciała obejrzeć film ale była zbyt zmęczona”?

  1. a) Kasia chciała obejrzeć, film ale była zbyt zmęczona.
    b) Kasia chciała obejrzeć film ale, była zbyt zmęczona.
    c) Kasia chciała obejrzeć film, ale była zbyt zmęczona.
    d) Kasia chciała, obejrzeć film ale była zbyt zmęczona.

Powtórki z lektur z ChatemGPT

Wiadomo, że każdy uczeń przeczytał „Lalkę” Bolesława Prusa. To lekka i przyjemna lektura, tylko jest tam dużo bohaterów i łatwo się w tych przyjemnościach zagubić. A mówiąc już całkiem poważnie, prawdą jest, że po przeczytaniu niektórych lektur przyda się konkretne i zwięzłe podsumowanie faktów.

Jak stworzyć praktyczne materiały edukacyjne z pomocą sztucznej inteligencji?

Aby uporządkować chaos informacyjny, jaki powstaje w głowie po przeczytaniu niektórych lektur, można wspomóc się chatem GPT i poprosić go np. o stworzenie tabelki, w której wymieni najważniejszych bohaterów powieści, krótko ich scharakteryzuje i wyjaśni symbolikę postaci. Poniżej fragment takiej tabeli stworzonej przez AI. 

PostaćKrótka charakterystykaSymbolika postaci
Stanisław WokulskiGłówny bohater powieści, bogaty kupiec, idealista, zakochany w Izabeli Łęckiej. Przedsiębiorczy, ambitny, ale rozdarty wewnętrznie między romantyzmem a pozytywizmem.Wokulski symbolizuje człowieka poszukującego sensu życia i próbującego połączyć świat romantyzmu z pragmatyzmem. Reprezentuje konflikt między marzeniami a rzeczywistością.
Izabela ŁęckaArystokratka, obiekt miłości Wokulskiego. Jest piękna, lecz próżna i zapatrzona w siebie. Oczekuje od życia luksusu, nie zdając sobie sprawy z prawdziwych wartości.Symbol arystokracji, która jest oderwana od rzeczywistości i żyje przeszłością. Przedstawia także niedostępne marzenie, za którym Wokulski podąża.
Ignacy RzeckiPrzyjaciel i wierny pracownik Wokulskiego, stary subiekt. Były powstaniec, zafascynowany Napoleonem. Żyje wspomnieniami i ideałami przeszłości.Rzecki symbolizuje wierność ideałom, staroświeckość i przywiązanie do dawnych wartości. Jego postać ukazuje melancholijną tęsknotę za przeszłością i utraconą młodością.

Jak uczyć się języka obcego z Chatem GPT?

Kiedy zapytałam, chata, jak może pomóc mi w nauce, zaoferował się m.in. jako partner do rozmowy, z którym można ćwiczyć dialogi w obcym języku, zadawać mu pytania i otrzymywać odpowiedzi. Jak sam twierdzi, ma być to pomocne w rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych. I faktycznie ChatGPT da się wykorzystać do ćwiczenia „naturalnej” komunikacji w języku obcym. Co ciekawe – jest on w stanie nawet wyłapać nasze błędy i się do nich odnieść.

Celowo pisałam do niego całkowicie na luzie, bez zastanawiania się długo nad pisownią niektórych wyrazów, budową zdań czy doborem wyszukanego słownictwa i dopiero później zapytałam o sprawdzenie mojej wypowiedzi.

Poniżej przedstawiam screen z naszej krótkiej rozmowy oraz z „konsultacji” językowej.

Czy ChatGPT może zastąpić nauczyciela matematyki? Królowa nauk nie taka straszna dzięki sztucznej inteligencji

Moim największym problemem na matematyce w szkole było to, że nie wiedziałam, jak zabrać się za zadania. Nie potrzebowałam gotowych rozwiązań, tylko łopatologicznego tłumaczenia. A w tym ChatGPT jest świetny. Poprosiłam go więc o omówienie zadania z przykładowego arkusza maturalnego. Chciałam, żeby pokazał mi, jak je rozwiązać oraz w sposób jasny i zrozumiały przedstawił operacje, które zostały wykonane. I powiem szczerze, że mało który nauczyciel ma tyle cierpliwości, by w taki sposób, krok po kroku tłumaczyć uczniom zadania.  

Oto treść zadania:

Rejsowy samolot z Warszawy do Rzymu przelatuje nad Austrią każdorazowo tą samą trasą z taką samą zakładaną prędkością przelotową. We wtorek jego średnia prędkość była o 10% większa niż prędkość przelotowa, a w czwartek średnia prędkość była o 10% mniejsza od zakładanej prędkości przelotowej. Czas przelotu nad Austrią w czwartek różnił się od wtorkowego o 12 minut. Jak długo trwał przelot tego samolotu nad Austrią we wtorek?

Nauka biologii i chemii z AI

Chat GPT potrafi pisać kwieciste elaboraty, ale kiedy odpowiednim promptem przywołamty go do porządku, to stworzy nam konkretne materiały, z których łatwiej uczyć się niż z niejednego podręcznika. Jak sam powiedział, jest w stanie wytłumaczyć złożone procesy, więc w następujący sposób zapytałam go o proces fotosyntezy:

„Wykonaj dla mnie przejrzyste notatki na temat fotosyntezy. Zrozumiałym językiem wytłumacz, co to jest i jakie procesy po kolei tam zachodzą. Stosuj wypunktowania, tabelki, schematy.”

Oto co otrzymałam:

Jakich przedmiotów można uczyć się z ChatemGPT?

Odpowiedź brzmi – wszystkich. Wykorzystaj go do streszczenia dłuższych tekstów, kiedy chcesz powtórzyć sobie materiał przed jakimkolwiek sprawdzianem. Nie masz pomysłu na prezentację? Poproś o stworzenie planu ramowego, którym się zainspirujesz. Sztuczna inteligencja może też przygotować dla Ciebie symulację pytań egzaminacyjnych, by pomóc Ci lepiej ugruntować wiedzę.

A jeśli martwisz się, że materiału do nauki jest bardzo dużo i nie wiesz, od czego zacząć, niech ChatGPT stworzy Ci propozycję planu nauki. Pamiętaj, że zawsze możesz poprosić go o rozwinięcie jakiegoś wątku albo – jak np. w przypadku planu nauki –  o zmodyfikowanie punktu, który Ci nie odpowiada.

Czy uczniowie powinni korzystać ze sztucznej inteligencji?

Uważam, że ChatGPT może być bardzo praktycznym narzędziem dla uczniów i studentów. Wszystko zależy od tego, jak ktoś chce je wykorzystywać. Czy sztuczna inteligencja rozleniwia dzieci i zniechęca ich do samodzielnego myślenia? Jako niedoszła nauczycielka języka polskiego powiem tak – ci, którzy chcą się uczyć, będą to robić, a AI posłuży im jako asystent, dzięki któremu np. szybciej przygotują sobie notatki do nauki. W ten sposób sprawniej odrobią prace domowe i zyskają po szkole czas dla siebie.

Jeśli natomiast komuś nie zależy na dobrych ocenach, to co za różnica, czy przepisze pracę domową od kolegi czy z ChataGPT? Warto dowiadywać się o tym, jak sztuczna inteligencja może ułatwiać życie uczniom i studentom, co niekoniecznie musi być równoznaczne z wyręczaniem ich z samodzielnego myślenia.