Jak sprawić, by zdjęcie wyglądało jak z Polaroida? Jest na to kilka prostych sposobów

Nie musisz mieć aparatu natychmiastowego ani aparatu na kliszę, aby tworzyć zdjęcia, które mają ten fajny, staroświecki wygląd. Sposobów na takie zdjęcia jest sporo i wystarczy kilka kroków, aby nadać swoim fotografiom klimat niczym z aparatów Polaroid.

Jak sprawić, by zdjęcia wyglądały jak z Polaroida bez aparatu natychmiastowego?

Popularność aparatów natychmiastowych zaczęła się w latach 70., później od lat 90. stopniowo malała, co było spowodowane przede wszystkim pojawieniem się aparatów cyfrowych. Jednak teraz na nowo ta forma fotografii stała się modna. Charakterystyczne kwadratowe zdjęcia zdobią wiele pokoi, a zdjęcia natychmiastowe polubiły zarówno osoby, które po prostu bawią się zdjęciami, jak i profesjonalni fotografowie.

Przez długi czas trzeba było inwestować pieniądze nie tylko w drogi aparat, ale także w drogi film polaroidowy, który jest z nim związany. Teraz szeroka oferta i dostępność różnego rodzaju aparatów natychmiastowych sprawiła, że przestały one być drogą zabawką, a stały się po prostu modnym gadżetem, który można wykorzystywać do utrwalania wspomnień w charakterystyczny sposób. 

Mało tego, zdjęcia wyglądające, jak polaroidy można uzyskać nawet bez posiadania specjalnego aparatu, a efektami takich retro zdjęć można dzielić się nawet w mediach społecznościowych. Przyjrzyjmy się więc, jak sprawić, by zdjęcia wyglądały jak z Polaroida bez użycia aparatu natychmiastowego.

Zadbaj o styl vintage dzięki filtrowi Polaroid

Dzięki stale poprawiającej się jakości aparatów w naszych telefonach, można powiedzieć, że uzyskanie dobrego zdjęcia jest dziecinnie proste. Trochę w opozycji do takich idealnych, ostrych, czystych zdjęć, modne stało się dążenie do niższej jakości zdjęć w stylu vintage, które przywołują wygląd lat 60. i 70. XX wieku.

Jednak zrobienie takiego „niedoskonałego” zdjęcia jest trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Aparaty w smartfonach są wyposażone w autofokus, który sprawia, że prawie niemożliwe jest uzyskanie rozmytego zdjęcia — a nawet jeśli zmienisz ostrość, nadal trudno jest uzyskać idealne rozmycie, jak na staroświeckim polaroidzie.

Praktycznie każda platforma mediów społecznościowych oferuje już własne filtry do zdjęć. Możesz skorzystać z tej opcji i zdecydować, który efekt najbardziej Ci odpowiada. Niestety użycie filtrów często pogarsza jakość fotografii, ale jeśli wykorzystujesz ją tylko w social mediach nie powinno to stanowić dużego problemu. Możesz także użyć filtrów dostępnych w aplikacjach do obróbki zdjęć, co zazwyczaj znacznie mniej wpływa na jakość fotografii.

zdjęcia z polaroida

Zdjęcia jak z polaroida – czyli jakie?

Sam styl vintage to dla Ciebie za mało i chcesz, aby Twoja fotografia oddawała urok prawdziwego zdjęcia zrobionego Polaroidem? Zacznij od poznania wszystkich cech, które sprawiają, że te zdjęcia są tak wyjątkowe i mają tylu wielbicieli.

  • Miniaturowy rozmiar. Kiedy mówimy o rozmiarze zdjęcia polaroidowego, mówimy o jego wewnętrznych wymiarach — rozmiarze obrazu bez obramowania. Wewnętrzny rozmiar polaroidu to 3,0625 × 3,125 cala (7.779 cm x 7.938 cm), czyli jest to prawie kwadrat.
  • Charakterystyczna ramka. Zdjęcie polaroidowe można rozpoznać po obwódce w odcieniach bieli. Taka ramka nadaje Twojej fotografii wymiary 3,4 × 4,2 cala (8.636 cm x 10.668 cm). Aby uzyskać efekt ramek polaroidowych w stylu vintage, zalecamy wybranie beżowych i szarych kolorów obramowania.
  • Unikalne oświetlenie i korekcja kolorów. Obrazy polaroidowe mają wysoki punkt czerni — najciemniejsze części zdjęcia nie są czysto czarne i mają efekt wyblaknięcia. Tymczasem najjaśniejsze części zdjęcia są matowe. Ten tak zwany efekt filtra polaroidowego tworzy tę czarującą, postarzałą estetykę.
  • Delikatne ziarno. Inną szczególną cechą zdjęć polaroidowych jest ich wysoka ekspozycja, która daje nieco zaszumiony efekt. Chociaż nie wszystkie polaroidy mają ziarno, z pewnością dodaje im to miłego, staromodnego klimatu i autentyczności.

Jeśli odtworzysz cechy wymienione powyżej na swoim zdjęciu, stworzysz fotografię, która do złudzenia będzie przypominała tę zrobioną aparatem typu Polaroid.

Użyj aplikacji i stwórz zdjęcia jak z Polaroida

Aplikacje to jeden z najprostszych sposobów, by zwykłej fotografii nadać polaroidowy charakter. W Sklepie Play oraz w AppStore jest szereg dostępnych do tego aplikacji – wystarczy w wyszukiwarce wpisać słowo “polaroid”.

Jednym z przykładów jest aplikacja PhotoDirector, która w zaledwie kilku krokach może wygenerować dla Ciebie ramkę Polaroid i ulepszyć każde zdjęcie. Możesz wybrać klasyczną ramkę Polaroid, dodać naklejki z zabawnymi cytatami, a nawet wybrać wiele zdjęć do umieszczenia w tej samej ramce.

Zastosowanie filtra Polaroid do dowolnego zdjęcia zajmuje mniej niż dwie sekundy i zawsze możesz przeglądać wszystkie szablony bez opuszczania aplikacji. Aplikacja PhotoDirector ma jeszcze inne zalety:

  • Możesz wybierać spośród wielu stylów Polaroid. Niezależnie od tego, czy wolisz styl klasyczny, czy vintage, możesz wypróbować różne opcje, aby znaleźć ten, który najbardziej Ci się podoba.
  • Zdjęcia w stylu Polaroid stworzysz w ciągu jednej sekundy. PhotoDirector sprawia, że dosłownie za jednym dotknięciem możesz zamienić dowolne zdjęcie i nadać mu charakter zdjęć natychmiastowych.
  • Jeśli zmienisz zdanie na temat pierwszego wyboru stylów Polaroid, nie martw się — dotknij nowego szablonu, a aplikacja automatycznie wprowadzi zmiany za Ciebie.

Ponaroid.net to kolejne narzędzie, które pomoże stworzyć idealne, polaroidowe zdjęcie. Twórcy tego narzędzia chwalą się, że jednym z miłośników tego programu jest Justin Timberlake. Jak działa polaroid.net? Wystarczy tylko pobrać i zainstalować program na komputerze. Później wtsraczy przeciągnąć i upuścić dowolne zdjęcie, a program natychmiast przekształci je w ujęcie w stylu Polaroid, samodzielnie dodając filtry kolorystyczne. Warto dodać, że program jest dostępny zarówno na systemy Windows, jak i macOS.


3 kroki, aby dodać efekt Polaroid w Photoshopie

Oczywiście jest możliwość stworzenia zdjęcia w stylu Polaroid także przy użyciu programu Photoshop. Tutaj działanie jest także bardzo proste — wystarczy upuścić obraz do Photoshop’a. Następnie wprowadzić kilka kluczowych zmian, aby nadać mu wrażenie rozmycia, ziarnistości i autentyczności, przekształcając go w imitację fotografii natychmiastowej.

Rozpocznij tworzenie efektu Polaroid, wykonując trzy poniższe kroki:

Dostosuj zanikanie, kolory i krzywe

Zdjęcia polaroidowe znane są z wysokiego punktu czerni, co oznacza, że najciemniejsze części obrazu nie są czysto czarne, ale bardziej wyblakłe. Aby manipulować czarnym punktem i dopasować każdy kolor, otwórz panel Krzywe w menu Obraz > Dopasowania. Możesz także nacisnąć ctrl lub command + M.

W górnej części okna możesz zobaczyć, który kanał oglądasz. Utwórz linię, która wygląda, jak znacznik wyboru z płaską lewą stroną dla kanału RGB. Kliknij środkowy punkt tej linii i przeciągnij skrajny lewy róg w górę — spowoduje to podniesienie czarnego punktu i „wyblaknięcie” najciemniejszych części obrazu, pozostawiając podświetlone obszary nienaruszone.

Następnie wykonaj niewielką krzywą S dla każdego z poszczególnych kanałów kolorów. Kliknij środkowy punkt podanej linii i przeciągnij w górę lub w dół po krzywych. Ta czynność spowoduje stłumienie kolorów w niektórych obszarach i zintensyfikowanie ich w innych, aby naśladować wygląd filmu.

Przyciemnij najjaśniejsze obszary obrazu

Nadszedł czas, aby najjaśniejsze części zdjęcia nieco przyciemnić. Otwórz okno Cienie/Podświetlenia w obszarze Obraz > Dopasowania. Domyślnie Photoshop edytuje zdjęcie, aby było prawidłowo naświetlone, ale musisz zignorować te sugestie, aby uzyskać styl vintage. Upewnij się, że zarówno wartości cienia, jak i podświetlenia są ustawione na więcej niż 1%. Przeciągnij ton cieni w górę i ton świateł w dół. Możesz dostosować ustawienia do swoich upodobań, ale nie ma problemu, jeśli jeszcze nie wygląda to idealnie, ponieważ poprawimy to jeszcze w kolejnym kroku.

Dodaj ziarno, aby poczuć klimat vintage

Jednym z ważniejszych elementów efektu polaroidu jest ziarno lub szum na obrazie. Chociaż nie wszystkie zdjęcia polaroidowe je posiadają, nadaje ono obrazowi staroświecki charakter i może sprawić, że edycja będzie wyglądać bardziej autentycznie.

Przejdź do opcji Filtr > Szum > Dodaj szum. Pobaw się tu natężeniem szumu, aż uzyskasz subtelny, ale zauważalny efekt. Domyślnie ziarno programu Photoshop jest wielokolorowe. Jeśli lubisz spokojniejszy wygląd, kliknij pole „monochromatyczne” u dołu.

Dodatkowe wskazówki dla ulepszenia zdjęć

Nadaj fotografii lekkie rozmycie. Chociaż nie jest to konieczny krok, czasem może okazać się bardzo pomocny, jeśli zależy Ci na tym, by Twoje polaroidowe zdjęcie wyglądało maksymalnie wiarygodnie. W tym celu po prostu przejdź do opcji Filtr > Rozmycie w ruchu i wybierz niski poziom rozmycia, na przykład 6.

Przytnij do ramki Polaroid. O tym, że fotografia z Polaroida jest prawie kwadratowa, pisaliśmy już wcześniej. Przyciąć zdjęcia możesz oczywiście także w samym Photoshopie, przechodząc do Image > Image Size i wprowadzając liczby odpowiadające pożądanym wymiatom.

Aby dodać ramkę, przejdź do opcji Obraz > Rozmiar płótna i wprowadź wartości. Następnie przeciągnij zdjęcie w odpowiednie miejsce w tej ramce. Utwórz białą warstwę tła (aby uzyskać najlepszy efekt, użyj koloru złamanej bieli, lekko szarego lub lekko beżowego) za obrazem. I masz to.


Jeśli jednak zapragniesz mieć własny aparat natychmiastowy, przeczytaj nasz ranking aparatów natychmiastowych i sprawdź wszystkie aparaty natychmiastowe w sklepie x-kom

Najczęściej zadawane pytania

Aparat Polaroid to rodzaj aparatu natychmiastowego, czyli aparatu z wewnętrznym przetwarzaniem, które szybko tworzy gotowy wydruk po zrobieniu każdego zdjęcia.

Jest kilka sposobów na to, aby nadać zdjęciu polaroidowy charakter. W tym celu można po prostu wykorzystać filtr do zdjęć, który nada fotografii styl vintage. Można także skorzystać z aplikacji, która odpowiednio przerobi fotografię albo samodzielnie dostosować jej wygląd w programie Photoshop.

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić po tym, jak sprawisz, że Twoje zdjęcie będzie wyglądało jak z Polaroida! Możesz np. stworzyć girlandę ze zdjęć, która będzie zdobiła Twój pokój. Rozwieś sznurek lub drucik i przyczep do niego, np. za pomocą spinaczy do bielizny, Twoje ulubione zdjęcia. Jeśli chcesz możesz dodać jeszcze światełka, która nada jeszcze lepszego wyglądu. Takie zdjęcia możesz także podarować bliskim na pamiątkę lub wykorzystać je w scrapbookingu.