Chcesz zamienić pochmurne niebo w piękny słoneczny dzień? Najprościej będzie zrobić to w Photoshopie. Możliwość zmiany tła obrazu to jedna z najlepszych funkcji programu Adobe Photoshop. Sprawdź, jak możesz łatwo z niej skorzystać.
Magia Photoshopa jest już owiana sławą. Adobe Photoshop rzeczywiście pozwala wprowadzić wiele poprawek, które potrafią całkowicie odmienić zdjęcia, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Zmiana tła na zdjęciach to jedna z tych najbardziej efektownych funkcji. Program zawiera nawet narzędzia do wybierania trudnych obszarów, takich jak włosy, i dopasowywania kolorów z różnych obrazów.
Dodawanie tła w Photoshopie to w ogóle jedna z najbardziej przydatnych umiejętności, którą wykorzystać można w bardzo wielu sytuacjach. Być może potrzebujesz, aby produkt na zdjęciu znajdował się na czystym, białym tle? A może wręcz przeciwnie zdjęcie wykonane zostało na bardzo prostym, mało atrakcyjnym tle, a Ty chcesz nadać mu polotu?
Bez względu na powód, jeśli jesteś przeciętnym użytkownikiem programu Photoshop, prawdopodobnie będziesz musiał zmieniać tło wiele razy. Problem polega jednak na tym, że chociaż Adobe Photoshop jest jedną z najlepszych aplikacji do edycji zdjęć, czasem nawet proste zadania, takie jak to, są ukryte w przytłaczającej masie przycisków i opcji. Proces usunięcia, zmiany oraz dodawania tła składa się z kilku etapów. I chociaż może wyglądać skomplikowanie, nauka zmiany tła w Photoshopie jest łatwiejsza, niż się początkowo wydaje.
Kliknij strzałkę w dół obok Piksele, aby wybrać inną miarę, np. centymetry.
Masz to — dodałeś teraz tło do obrazu w Photoshopie.
Podobnie jak w przypadku wszystkiego w Photoshopie, istnieje kilka różnych sposobów na osiągnięcie tych samych rezultatów. My prześledzimy ten proces korzystając z narzędzia Szybkie zaznaczanie, ale działałoby ono równie skutecznie z narzędziem Pióro.
Wybierz warstwę pierwszego planu, upewniając się, że wybierasz obraz, a nie maskę. Przejdź do Obraz > Dopasowania > Dopasuj kolor. W oknie, które się otworzy, przejdź do źródła i wybierz obraz, nad którym pracujesz. W obszarze Warstwa wybierz warstwę, którą chcesz naprawić — możesz dopasować pierwszy plan do nowego tła lub odwrotnie. Teraz zaznacz pole Neutralizuj, aby usunąć wszelkie przebarwienia z wybranej warstwy, i dostosuj opcje luminancji i intensywności, aż pierwszy plan i tło będą się zgadzały.
Dobrze, jeśli cały czas będziesz korzystać z opcji Podglądu, aby przełączać się między stanami przed i po i kontrolować nanoszone zmiany.
Następny temat, który omówimy, dotyczy usuwania tła w Photoshopie.
Narzędzie Magiczna gumka to pierwsze narzędzie, które zechcesz wypróbować. Aby go użyć, przejdź do ikony gumki, kliknij małą białą strzałkę, aby uzyskać dostęp do menu rozwijanego, a następnie wybierz odpowiednie narzędzie.
Narzędzie Magic Eraser jest niezwykle łatwe w użyciu. Próbkuje kolor, który znajduje się pod kursorem, a następnie usuwa wszystkie piksele o tym samym kolorze: zarówno te znajdujące się pod pędzlem, jak i znajdujące się w pobliżu. Niestety nie można spodziewać się tu od razu idealnych efektów. Prawdopodobnie po pozbyciu się większości tła, nadal będziesz mieć kilka małych obszarów, które nie zostaną zmienione.
Aby usunąć te obszary:
Spowoduje to usunięcie nie tylko obszarów, które możesz zobaczyć, ale także mikroskopijnych próbek 1-2 pikseli, które pozostały.
Drugim narzędziem, którego możesz użyć, jest Narzędzie do wymazywania tła. Nie jest ono tak szybkie jak powyżej omawiana gumka, ale przyda się, kiedy chcesz pracować z naprawdę drobnymi szczegółami na powiększonym zdjęciu.
Gdy klikniesz narzędzie Gumka tła, zobaczysz elementy sterujące narzędziem do wymazywania ekranu u góry ekranu. Tutaj możesz dostosować jego ustawienia. Najważniejsze ustawienia, o których należy pamiętać, dotyczą Twojej ikony pędzla, która widoczna tutaj jest jako białe kółko oraz Twoich ograniczeń (Limits). Obok limitów znajdziesz rozwijane menu z trzema opcjami do kontrolowania, co jest usuwane:
Obok parametru Tolerancja zobaczysz suwak, który możesz dostosować. Im niższa wartość procentowa, tym bardziej wybredny będzie Photoshop podczas wybierania kolorów do usunięcia. Jeśli ustawisz tolerancję zbyt wysoko, usunie ona również powiązane kolory, a nie tylko te, które chciałeś usunąć.
Po dostosowaniu elementów sterujących możesz rozpocząć wymazywanie. Po raz kolejny, po zakończeniu wymazywania, możesz wrócić do swojego narzędzia Lasso i posprzątać.