Jak dodać, zmienić i usunąć tło w Photoshopie?

Chcesz zamienić pochmurne niebo w piękny słoneczny dzień? Najprościej będzie zrobić to w Photoshopie. Możliwość zmiany tła obrazu to jedna z najlepszych funkcji programu Adobe Photoshop. Sprawdź, jak możesz łatwo z niej skorzystać.

Zmiana i usunięcie tła na zdjęciach

Magia Photoshopa jest już owiana sławą. Adobe Photoshop rzeczywiście pozwala wprowadzić wiele poprawek, które potrafią całkowicie odmienić zdjęcia, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Zmiana tła na zdjęciach to jedna z tych najbardziej efektownych funkcji. Program zawiera nawet narzędzia do wybierania trudnych obszarów, takich jak włosy, i dopasowywania kolorów z różnych obrazów.

Dodawanie tła w Photoshopie to w ogóle jedna z najbardziej przydatnych umiejętności, którą wykorzystać można w bardzo wielu sytuacjach. Być może potrzebujesz, aby produkt na zdjęciu znajdował się na czystym, białym tle? A może wręcz przeciwnie zdjęcie wykonane zostało na bardzo prostym, mało atrakcyjnym tle, a Ty chcesz nadać mu polotu?

Bez względu na powód, jeśli jesteś przeciętnym użytkownikiem programu Photoshop, prawdopodobnie będziesz musiał zmieniać tło wiele razy. Problem polega jednak na tym, że chociaż Adobe Photoshop jest jedną z najlepszych aplikacji do edycji zdjęć, czasem nawet proste zadania, takie jak to, są ukryte w przytłaczającej masie przycisków i opcji. Proces usunięcia, zmiany oraz dodawania tła składa się z kilku etapów. I chociaż może wyglądać skomplikowanie, nauka zmiany tła w Photoshopie jest łatwiejsza, niż się początkowo wydaje. 

edycja zdjęć

Jak dodać tło w Photoshopie?

  1. Otwórz program Photoshop i załaduj obraz: Otwórz Adobe Photoshop , a następnie kliknij Plik, Otwórz na górnym pasku narzędzi i użyj eksploratora plików, aby wybrać i załadować obraz.
  2. Konwertuj obraz na warstwę (Warstwa > Nowa warstwa z tła): Zanim zaczniemy wprowadzać zmiany, musimy zduplikować oryginalną warstwę obrazu. Możesz dokonać edycji na oryginalnej warstwie obrazu, ale ryzykujesz trwałą zmianę pliku. Najlepszą praktyką jest więc edytowanie na zduplikowanej warstwie, aby oryginalna warstwa pozostała nienaruszona.  W tym celu zaznacz pole warstw, które domyślnie znajduje się w prawym dolnym rogu. Jeśli obraz ładuje się jako warstwa, przejdź do kroku 3. Jeśli widzisz „Tło”, musisz przekonwertować obraz na warstwę. Kliknij Warstwa na górnym pasku narzędzi, wybierz Nowa, a następnie kliknij Nowa warstwa.
  3. Zmień nazwę warstwy: Po zduplikowaniu warstwy możesz zmienić jej nazwę w dowolny sposób. Zrób to, jeśli chcesz, a następnie naciśnij OK.
  4. Zmień rozmiar obrazu, aby wypełnić tło: Naciśnij Ctrl + Alt + C (Windows) lub Option + Cmd + C (Mac), aby otworzyć okno zmiany rozmiaru. Pozostaw pole Relative (Względnie) niezaznaczone, jeśli znasz żądany rozmiar płótna (tj. 4500 x 3000 pikseli) i wprowadź rozmiar płótna w polach szerokości i wysokości.
  1. Opcję Relative (Względnie) możesz zaznaczyć, kiedy chcesz powiększyć obszar roboczy z jego aktualnego rozmiaru od ustawionego punktu. Następnie wprowadź rozmiar w polach szerokości i wysokości. Na przykład: jeśli chcesz rozszerzyć obszar roboczy o 100 pikseli w pionie i 50 pikseli w poziomie, wpisz 100 w szerokości i 50 w wysokości.

    Kliknij strzałkę w dół obok Piksele, aby wybrać inną miarę, np. centymetry.

  1. Przeciągnij i upuść obraz jako tło lub utwórz nową warstwę wypełnienia: twoje płótno się rozszerzyło o dodatkową przezroczystą przestrzeń oznaczoną szarymi i białymi kwadratami. Aby wypełnić to tło obrazem, przeciągnij go i upuść w tej przestrzeni. Jeśli chcesz po prostu jednolity kolor jako tło, wybierz Warstwa na górnym pasku narzędzi, kliknij Nowa warstwa wypełnienia, a następnie wybierz Jednolity kolor. Jeśli chcesz, nazwij nową warstwę wypełnienia i kliknij OK. Następnie wybierz kolor i ponownie kliknij OK. Możesz teraz przejść do kroku 7.
  2. Zmień rozmiar tła, aby pasował do Twojego płótna: Jeśli używasz obrazu jako tła, jego rozmiar może nie pasować do Twojego płótna. Aby to zmienić, przeciągnij punkty kontrolne i dopasuj je do obrazu. Żeby zachować prawidłowe proporcje obrazu, upewnij się, że symbol blokady proporcji jest zaznaczony. Alternatywnie przytrzymaj shift podczas zmiany rozmiaru obrazu za pomocą punktów kontrolnych, aby upewnić się, że proporcje zostaną zachowane. Gdy będziesz zadowolony z dopasowania, kliknij przycisk zaznaczenia po prawej stronie paska narzędzi obrazu.
  3. Przenieś warstwę obrazu na warstwę tła: Twoja warstwa tła zostanie ułożona nad oryginalnym obrazem. Aby przenieść obraz z powrotem na górę, kliknij i przytrzymaj jego warstwę w polu warstwy w prawym dolnym rogu, a następnie przeciągnij warstwę obrazu nad warstwę tła.

Masz to — dodałeś teraz tło do obrazu w Photoshopie.

edycja zdjęć w photoshopie

Jak zmienić tło w Photoshopie?

Podobnie jak w przypadku wszystkiego w Photoshopie, istnieje kilka różnych sposobów na osiągnięcie tych samych rezultatów. My prześledzimy ten proces korzystając z narzędzia Szybkie zaznaczanie, ale działałoby ono równie skutecznie z narzędziem Pióro.

  1. Otwórz zdjęcie w Photoshopie.
  2. Wybierz obiekt pierwszego planu: Chwyć narzędzie szybkiego zaznaczania z paska narzędzi lub naciśnij W na klawiaturze. Twardym pędzlem kliknij i przeciągnij w obszarze, który chcesz zaznaczyć. Photoshop spróbuje odgadnąć, które części chcesz uwzględnić na podstawie poziomów kontrastu obrazu. W rezultacie przekonasz się, że obszary o wysokim kontraście i twardych krawędziach są wybierane z łatwością, ale niski kontrast i miękkie krawędzie będą wymagały więcej pracy.
  3. Dostosuj swój wybór: Przy odrobinie szczęścia tło zostanie wybrane bardzo szybko bez dodatkowych kombinacji i wysiłku. Jednak jeśli musisz nad tym popracować, powiększ obraz i zmniejsz rozmiar pędzla, naciskając lewy kwadratowy nawias. Teraz kontynuuj klikanie i przeciąganie, aby dodać części obiektu pierwszego planu do wyboru. Jeśli chcesz usunąć cokolwiek z zaznaczenia, przytrzymaj klawisz Alt, kliknij i przeciągnij w tych obszarach.
  4. Wybierz i maskuj: Na pasku opcji u góry ekranu kliknij Wybierz i maskuj. Otwierający się ekran umożliwia doprecyzowanie wyboru i przekształcenie go w maskę. W panelu Właściwości kliknij opcję Tryb widoku, aby zmienić sposób wyświetlania. Podczas pracy możesz naciskać klawisz F, aby przełączać się między widokami — różne tła uwydatnią wszelkie problemy z zaznaczeniem.
  5. Doprecyzuj szczegóły: Teraz możesz rozpocząć pracę nad detalami. Na pasku narzędzi po lewej stronie ekranu znajdują się różne narzędzia, które mogą Ci w tym pomóc.
  • Narzędzie szybkiego wyboru. Tak samo, jak w kroku pierwszym, można to wykorzystać do szybkiego dodawania (lub usuwania) większych obszarów do wyboru.
  • Pędzel do poprawiania krawędzi. Najlepiej stosować na włosy i inne miękkie krawędzie.
  • Pędzel przyda się do twardszych krawędzi.
  • Narzędzie lasso/wielokątne lasso. Za jego pomocą ręcznie zaznaczysz obszary, aby dodać lub usunąć naniesione zmiany.
  1. Usuń kolorowe obwódki: przejdź do Ustawień wyjściowych w panelu po prawej stronie. Zaznacz opcję Dekontaminuj kolory, aby usunąć wszelkie kolorowe obwódki, które pozostały po zaznaczeniach. Wybierz Nowa warstwa i Maska warstwy i kliknij OK. Powrócisz teraz do głównego obrazu, z zaznaczeniem dodanym jako nowa warstwa. Teraz, po usunięciu tła obrazu, możesz dodać nowe tło.
  2. Wklej swoje nowe tło: wklej obraz zawierający nowe tło. Umieść go na warstwie tuż pod warstwą zawierającą zaznaczenie pierwszego planu. Użyj narzędzia Rączka, aby umieścić warstwę w dowolnym miejscu, zmieniając jej rozmiar w razie potrzeby za pomocą narzędzia Przekształcanie swobodne (Ctrl +T lub Cmd + T ). Chwyć uchwyty w rogach lub bokach obrazów i przeciągnij do środka, aby je zmniejszyć. Przytrzymaj klawisz Shift, aby zachować takie same proporcje.
  3. Dopasuj kolory: wszystko już prawie gotowe, zostały ostatnie poprawki, które mają sprawić, że Twoje zdjęcie będzie wyglądało idealnie i nikt nie zorientuje się, że coś majstrowałeś przy jego tle (chyba że zbyt mocno poniesie Cię fantazja). Ostatnim krokiem, który musisz wykonać, aby dopełnić dzieła, jest poprawienie kolorów na pierwszym planie w taki sposób, aby dobrze komponowały się z tłem.
  4. Wybierz warstwę pierwszego planu, upewniając się, że wybierasz obraz, a nie maskę. Przejdź do Obraz > Dopasowania > Dopasuj kolor. W oknie, które się otworzy, przejdź do źródła i wybierz obraz, nad którym pracujesz. W obszarze Warstwa wybierz warstwę, którą chcesz naprawić — możesz dopasować pierwszy plan do nowego tła lub odwrotnie. Teraz zaznacz pole Neutralizuj, aby usunąć wszelkie przebarwienia z wybranej warstwy, i dostosuj opcje luminancji i intensywności, aż pierwszy plan i tło będą się zgadzały.

    Dobrze, jeśli cały czas będziesz korzystać z opcji Podglądu, aby przełączać się między stanami przed i po i kontrolować nanoszone zmiany.

  5. Gotowe: kliknij OKi masz to. Zapisz plik w formacie PSD, aby zachować wszystkie informacje o warstwie. Dzięki temu, że pierwszy plan, tło i oryginalny obraz znajdują się na osobnych warstwach, plik pozostaje w pełni edytowalny.
laptop grafika i fotografa


Jak usunąć tło w Photoshopie?

Następny temat, który omówimy, dotyczy usuwania tła w Photoshopie.

Magiczna gumka

Narzędzie Magiczna gumka to pierwsze narzędzie, które zechcesz wypróbować. Aby go użyć, przejdź do ikony gumki, kliknij małą białą strzałkę, aby uzyskać dostęp do menu rozwijanego, a następnie wybierz odpowiednie narzędzie.

Narzędzie Magic Eraser jest niezwykle łatwe w użyciu. Próbkuje kolor, który znajduje się pod kursorem, a następnie usuwa wszystkie piksele o tym samym kolorze: zarówno te znajdujące się pod pędzlem, jak i znajdujące się w pobliżu. Niestety nie można spodziewać się tu od razu idealnych efektów. Prawdopodobnie po pozbyciu się większości tła, nadal będziesz mieć kilka małych obszarów, które nie zostaną zmienione.

Aby usunąć te obszary:

  • Wybierz swoje narzędzie Lasso.
  • Wybierz duży wybór tła, w tym przezroczyste obszary.
  • Przejdź do Edycja > Wytnij.

Spowoduje to usunięcie nie tylko obszarów, które możesz zobaczyć, ale także mikroskopijnych próbek 1-2 pikseli, które pozostały. 

Narzędzie do wymazywania tła

Drugim narzędziem, którego możesz użyć, jest Narzędzie do wymazywania tła. Nie jest ono tak szybkie jak powyżej omawiana gumka, ale przyda się, kiedy chcesz pracować z naprawdę drobnymi szczegółami na powiększonym zdjęciu.

Gdy klikniesz narzędzie Gumka tła, zobaczysz elementy sterujące narzędziem do wymazywania ekranu u góry ekranu. Tutaj możesz dostosować jego ustawienia. Najważniejsze ustawienia, o których należy pamiętać, dotyczą Twojej ikony pędzla, która widoczna tutaj jest  jako białe kółko oraz Twoich ograniczeń (Limits). Obok limitów znajdziesz rozwijane menu z trzema opcjami do kontrolowania, co jest usuwane:

  • Znajdź krawędzie usuwa obszary kolorów, które znajdują się obok siebie, ale zachowuje „krawędzie” obiektów na obrazie.
  • Ciągły/Contiguous wymazuje próbkowany kolor i wszystkie kolory znajdujące się obok.
  • Discontiguous wymazuje próbkowany kolor, ale tylko wtedy, gdy przechodzi pod pędzlem.
  •  

Obok parametru Tolerancja zobaczysz suwak, który możesz dostosować. Im niższa wartość procentowa, tym bardziej wybredny będzie Photoshop podczas wybierania kolorów do usunięcia. Jeśli ustawisz tolerancję zbyt wysoko, usunie ona również powiązane kolory, a nie tylko te, które chciałeś usunąć.

Po dostosowaniu elementów sterujących możesz rozpocząć wymazywanie. Po raz kolejny, po zakończeniu wymazywania, możesz wrócić do swojego narzędzia Lasso i posprzątać.