Jak skonfigurować nowego iPhone? Przenieś wszystkie dane i zdjęcia w kilku krokach

Jesteś posiadaczem smartfona z Androidem i chcesz przejść na jabłkową stronę mocy? A może już korzystasz z urządzeń Apple? Kiedy zdecydujesz się na iPhone’a, skonfiguruj go pod siebie, nie tracąc cennych zdjęć i innych dokumentów. Sprawdź, jak szybko i prosto przenieść wszystkie dane z obecnego urządzenia na nowe.

Konfiguracja iPhone. Funkcja „Szybki start”

Jak przenieść dane z iPhone na iPhone?

Po zakupie nowego smartfona z nadgryzionym jabłkiem w logo nie musisz od podstaw konfigurować urządzenia. Dzięki funkcji Szybki start w iPhone jesteś w stanie w błyskawiczny sposób przenieść wszystkie dotychczasowe ustawienia do nowego smartfona. Cały proces przenoszenia danych odbędzie się bezprzewodowo i zajmie od kilku do kilkudziesięciu minut. W rezultacie sklonujesz zawartość i ustawienia poprzedniego urządzenia niemal jeden do jednego.

Jak skorzystać z „szybkiego startu”? Uruchom swojego nowego iPhone’a i umieść go tuż obok włączonego urządzenia, z którego aktualnie korzystasz. Pojawi się na nim ekran szybkiego startu, który umożliwi użycie konta Apple ID do skonfigurowania nowego iPhone. Upewnij się jeszcze, czy jest to na pewno Twoje konto oraz czy masz włączone Bluetooth i przejdź dalej. Ważne – nie przywracaj starego smartfona do ustawień fabrycznych przed transferem danych do nowego!

Apple szybki start

Poczekaj chwilę, aż na nowym urządzeniu pojawi się specjalna animacja. Zeskanuj ją aparatem starego urządzenia i kliknij „Dokończ na nowym iPhone”. Dalej wystarczy, że będziesz postępować zgodnie z instrukcjami. 

Szybki start uwierzytelnianie

Smartfon poprosi cię o ręczną konfigurację funkcji Face ID lub Touch ID. Na koniec, aby potwierdzić operację, będzie konieczne podania hasła do konta Apple ID. Teraz nowe urządzenie zaproponuje Ci kilka opcji dzięki, którym przeniesiesz wszystkie swoje dane.

Opcje przenoszenia danych iPhone

Bezprzewodowe przenoszenie danych iPhone

Aby przenieść na nowy nabytek całą zawartość poprzedniego telefonu, czyli wszystkie pliki, aplikacje i zdjęcia, wybierz opcję „Wyślij z iPhone/iPada”. Przenoszenie rozpocznie się automatycznie. Jeśli natomiast wolisz przenosić dane przewodowo, musisz najpierw połączyć ze sobą dwa urządzenia, o czym poinformuje Cię odpowiednia ikonka. Całość operacji trwa zazwyczaj od 5 do 30 minut. Może się on różnić od jakości połączenia, prędkości łącza internetowego oraz ilości danych do przeniesienia.

Pamiętaj, że do momentu ukończenia procesu przesyłania musisz trzymać oba smartfony blisko siebie i nie odłączać ich od zasilania. W przeciwnym razie transfer iPhone’a zostanie przerwany  i trzeba będzie zacząć od nowa. Warto dodać, że jeśli korzystasz z Apple Watch i konfigurujesz nowy smartfon, to zostaniesz zapytany, czy chcesz przypisać smartwatcha do nowego iPhone’a.

Po zakończeniu przenoszenia danych do iPhone’a, urządzenie przystąpi do pobierania wszystkich aplikacji, które były na starym urządzeniu. Może to zająć nawet kilka godzin, więc uzbrój się w cierpliwość. Nie zapomnij o zapewnieniu dobrego połączenia z Wi-Fi i nie korzystaj nadmiernie ze smartfona. Jeżeli iPhone nagrzeje się, to nie musisz się przejmować – to naturalne zjawisko podczas intensywnego pobierania oraz instalowania aplikacji.

Przenoszenie danych z iPhone

Przenoszenie danych przez backup na komputerze

Jeśli korzystasz z Macbooka lub iMaca z systemem macOS Catalina 10.15 lub nowszym, otwórz aplikację Finder. Natomiast jeśli korzystasz z komputera PC lub systemu macOS Mojave 10.14 lub starszym – otwórz iTunes. Następnie podłącz swoje nowe urządzenie do komputera przy pomocy kabla USB. Jeśli komputer poprosi Cię o podanie kodu urządzenia, wprowadź go. Może także paść pytanie czy ufać temu komputerowi – potwierdź, że jest to zaufane urządzenie.

Teraz wystarczy, że przejdziesz do wcześniej wymienionych programów i wybierzesz z listy swojego iPhone’a. Kolejno kliknij opcję Odtwórz backup (podobnie jak przy odtwarzaniu z iCloud, zwróć uwagę na rozmiar pliku i datę utworzenia). Jeśli podczas tworzenia backupu zaszyfrowałeś go, to zostaniesz poproszony o podanie hasła. Jeżeli backup nie jest zaszyfrowany, to proces przenoszenia danych rozpocznie się automatycznie.

odtwarzanie-danych-z-backup-na-komputerze

Pamiętaj, żeby nie odłączać urządzenia od komputera ani przypadkowo nie zamknąć włączonej aplikacji. Taki zabieg jest równoznaczny z przerwaniem transferu. Smartfon podczas synchronizacji może się ponownie uruchomić, jednak nie oznacza to zakończenia całego procesu. Gdy to nastąpi, zostaniesz powiadomiony odpowiednim komunikatem na swoim komputerze.

Przenoszenie danych z Androida na iPhone

Jeśli przed zakupem iPhone korzystałeś z telefonu lub tabletu z systemem Android, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś przeniósł wszystkie swoje zdjęcia, wiadomości i resztę cennych danych na nowe urządzenie. Aby to zrobić, w sklepie Play pobierz aplikację „Przenieś do iOS”. Następnie uruchom program i zbliż smartfona do nowego iPhone’a. Pamiętaj, aby obydwa urządzenia były podłączone do zasilania i sieci Wi-Fi. Jeżeli już skonfigurowałeś nowy smartfon bez przenoszenia danych, wyzeruj go i rozpocznij konfigurację od nowa.

Teraz postępuj zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami konfiguracji na iPhonie. Na ekranie Szybki start wybierz opcję „Skonfiguruj ręcznie”, a następnie kontynuuj wykonywanie instrukcji wyświetlanych na ekranie. Gdy zobaczysz ekran „Aplikacje i dane”, stuknij opcję Przenieś dane z Androida. Teraz wróć do starego smartfona.

W aplikacji Przenieś do iOS kliknij „Dalej” i zaakceptuj wyświetlone warunki korzystania. Po prośbie o podanie kodu stuknij „dalej” na iPhone. Na ekranie wyświetli Ci się 10- lub 6-cyfrowy kod, który należy przepisać do urządzenia z systemem Android. Urządzenie z systemem iOS utworzy tymczasową sieć Wi-Fi. Połącz się z nią i poczekaj na wyświetlenie ekranu Przenieś dane.

Przenoszenie plików z Androida na iOS

Po wykonaniu tego zadania smartfon przeniesie Cię do ekranu wyboru danych do przeniesienia z Androida na iPhone. Wybierz zawartość, jaką chcesz przenieść, przejdź dalej i poczekaj chwilę na zakończenie operacji. Jej długość będzie zależała od ilości plików, która ma być przeniesiona pomiędzy urządzeniami. Najważniejsze, abyś w tym czasie nie korzystał z żadnego z nich (do momentu, aż pasek wczytywania nie dobiegnie końca, a Ty nie zobaczysz kolejnych instrukcji).

Na koniec upewnij się tylko, czy cała zawartość na pewno została przeniesiona. Pamiętaj, że muzykę, pliki PDF, książki, czy niektóre aplikacje nie zostaną przeniesione na system iOS. Jeśli bardzo Ci na nich zależy, możesz spróbować zrobić to ręcznie.

Zobacz także:

Poznaj ofertę smartfonów iPhone w x-komie