Jak skonfigurować nowego iPhone? Przenieś wszystkie dane i zdjęcia w kilku krokach

Jeśli jesteś posiadaczem smartfona z Androidem i chcesz sprawdzić coś nowego? A może już korzystasz z urządzeń Apple? Kiedy przyjdzie taki moment, w którym zdecydujesz się na nowy smartfon z nadgryzionym jabłkiem w logo, skonfiguruj go pod siebie, nie tracąc zdjęć i innych dokumentów. Co zatem należy zrobić, aby przenieść wszystkie dane z obecnego urządzenia na nowe? Przeczytaj ten poradnik.

Transfer ustawień, zdjęć i plików na nowego iPhone

Jeśli w najbliższym czasie chcesz wymienić swojego iPhone na nowy model, to ten poradnik jest skierowany właśnie do Ciebie. Po zakupie smartfona z nadgryzionym jabłkiem w logo nie musisz od podstaw konfigurować urządzenia. Dzięki funkcji szybki start jesteś w stanie w niezwykle szybki sposób przenieść wszystkie dotychczasowe ustawienia do nowego nabytku. Następnie wystarczy, że odtworzysz resztę plików i zdjęć ze wcześniej wykonanego backupu w iCloud lub na komputerze osobistym. Ale jak to zrobić? Aby ułatwić Ci zadanie, stworzyliśmy poniższy poradnik.

Jeśli używasz urządzenia z systemem iOS 12.4 lub nowszym, lub iPadOS 13.4, to wcześniej wspomniana funkcja oferuje możliwość przeniesienia na nowy produkt wszystkich danych bezprzewodowo, bez konieczności korzystania z backupu. Całość operacji trwa około 5-10 minut i wymaga do pomyślnego przeprowadzenia użycia obu urządzeń, dlatego nie będzie możliwości korzystania z nich przez ten czas.

iphone 12 pro

Funkcja szybki start. Jak przenieść ustawienia na nowe urządzenie Apple?

Zakupiłeś nowe urządzenie z ekosystemu Apple i chciałbyś przenieść wszystkie ustawienia z obecnie używanego iPhone? Apple udostępnia do tego funkcję szybki start, która w łatwy umożliwia przeniesienie wszystkich opcji takich jak wielkość czcionki, język, klawiatura czy funkcji dostępności. Wystarczy, że postąpisz zgodnie z następującymi wskazówkami:

Uruchom swój nowy nabytek i umieść go tuż obok urządzenia, z którego aktualnie korzystasz. Pojawi się na nim ekran szybkiego startu, który umożliwi użycie konta Apple ID do skonfigurowania nowego iPhone. Upewnij się jeszcze, czy jest to na pewno Twoje konto oraz, czy masz włączone Bluetooth i przejdź dalej.

Apple szybki start

Poczekaj chwilę do momentu, aż na nowym urządzeniu pojawi się specjalna animacja, a następnie zeskanuj ją aparatem starego urządzenia i kliknij „Dokończ na nowym iPhone”. Dalej wystarczy, że będziesz postępować zgodnie z instrukcjami. Smartfon poprosi cię o ręczną konfigurację funkcji Face ID lub Touch ID. Na koniec, aby potwierdzić operację będzie konieczne podania hasła do konta Apple ID.

Szybki start uwierzytelnianie

Nowe urządzenie zaproponuje Ci kilka opcji dzięki, którym przeniesiesz wszystkie swoje dane. Pierwszą z nich będzie przeniesienie plików z jednego urządzenia na drugie, kolejną przy pomocy backupu w iCloud, a ostatnią odtworzenie zawartości z backupu wykonanego wcześniej na komputerze.

Opcje przenoszenia danych iPhone

Przenoszenie danych między telefonami iPhone lub tabletami iPad

Aby przenieść na nowy nabytek całą zawartość poprzedniego telefonu, czyli wszystkie pliki, aplikacje i zdjęcia po skorzystaniu z szybkiego startu skorzysta z możliwości transferu danych. Wystarczy, że wybierzesz opcje Wyślij z iPhone/iPada, a przenoszenie rozpocznie się automatycznie. Jeśli natomiast wolisz przenosić dane przewodowo, musisz najpierw połączyć ze sobą dwa urządzenia, o czym poinformuje Cię odpowiednia ikonka. Całość operacji trwa zazwyczaj od 5 do 30 minut. Może się on różnić od jakości połączenia, prędkości łącza internetowego i ilości danych do przeniesienia.

Pamiętaj, że do momentu ukończenia procesu przesyłania musisz trzymać oba telefony/tablety blisko siebie i/lub nie odłączać ich od zasilania. Taki zabieg wiąże się z automatycznym przerwaniem transferu i koniecznością rozpoczęcia go od nowa. Warto dodać, że jeśli korzystasz z Apple Watch i konfigurujesz nowy smartfon, to zostaniesz zapytany, czy chcesz przenieść wszystkie dane i ustawienia ze smartwatcha.

Przenoszenie danych z iPhone

Przenoszenie danych przez backup w iCloud

Zaraz obok przenoszenia danych bezpośrednio z iPhone/iPada masz możliwość wyboru odtworzenia z backupu w iCloud. Właśnie tą opcją się teraz zajmiemy. Po jej wybraniu wystarczy, że zalogujesz się w usłudze chmury przy pomocy konta Apple ID. Następnie pozostaje tylko wybrać odpowiedni backup (upewnij się, że jego data i rozmiar się zgadza) i postępować zgodnie z informacjami na ekranie.

Gdy zobaczysz pasek ładowania z szacowanym czasem do ukończenia operacji, nie wyłączaj lub resetuj Wi-Fi. Jeśli to zrobisz, transfer zostanie przerwany zbyt wcześnie, a jego postęp wstrzymany, do czasu ponownego połączenia z siecią.

Jeśli nie widzisz jeszcze wszystkich swoich zdjęć, aplikacji czy playlist, to o nic się nie martw. Wszystko wróci do normy na przestrzeni kilku godzin lub ewentualnie dni, tak jak wcześniej wspomniałem, wszystko zależy od ilości danych do przetworzenia. Najważniejsze, abyś do tego momentu zadbał o dostęp do sieci Wi-Fi oraz ewentualnie zasilania, jeśli urządzenie tego wymaga.

Przenoszenie danych przez backup na komputerze

Jeśli korzystasz z Macbooka lub iMaca z systemem macOS Catalina 10.15 lub nowszym, otwórz aplikację Finder. Natomiast jeśli korzystasz z komputera PC lub systemu macOS Mojave 10.14 i starszym – otwórz iTunes. Następnie podłącz swoje nowe urządzenie do komputera przy pomocy kabla USB. Jeśli komputer poprosi Cię o podanie kodu urządzenia, to musisz go wprowadzić. Może także paść pytanie czy „ufać temu komputerowi?”, to również musisz potwierdzić.

Teraz wystarczy, że przejdziesz do wcześniej wymienionych programów i wybierzesz z listy swojego iPhone, iPada lub iPoda. Kolejno kliknij opcję Odtwórz backup (podobnie jak przy odtwarzaniu z iCloud, zwróć uwagę na rozmiar pliku i datę utworzenia). Jeśli podczas tworzenia backupu go szyfrowałeś, to zostaniesz poproszony o podanie hasła, jeśli tego nie robiłeś, to proces przenoszenia danych rozpocznie się automatycznie.

odtwarzanie-danych-z-backup-na-komputerze

Pamiętaj, żeby nie odłączać urządzenia od komputera, ani nie przypadkowo nie zamknąć włączonej aplikacji. Taki zabieg jest równoznaczny z anulowaniem transferu. Produkt podczas synchronizacji może się ponownie uruchomić, jednak nie oznacza to zakończenia całego procesu. Gdy to nastąpi, zostaniesz powiadomiony odpowiednim komunikatem na swoim komputerze.

Przenoszenie danych z Androida

Jeśli przed zakupem iPhone korzystałeś z telefonu lub tabletu na pokładzie z systemem Android, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś przeniósł wszystkie swoje zdjęcia, wiadomości i resztę cennych danych na nowe urządzenie. Aby to zrobić, w sklepie Play musisz pobrać aplikację „Przenieś do iOS”. Następnie uruchom program i po prośbie o podanie kodu stuknij „dalej” na iPhone. Na ekranie wyświetli Ci się 6-cyfrowy kod, który należy przepisać do urządzenia.

Po wykonaniu tego zadania smartfon przeniesie Cię do ekranu przenoszenia danych. Wybierz zawartość, jaką chcesz przenieść, przejdź dalej i poczekaj chwilę na zakończenie operacji. Jej długość będzie zależała od ilości plików, która ma być przeniesiona pomiędzy urządzeniami. Najważniejsze, abyś w tym czasie nie korzystał z żadnego z nich (do momentu, aż pasek wczytywania nie dobiegnie końca, a Ty nie zobaczysz kolejnych instrukcji).

Przenoszenie plików z Androida na iOS

Na koniec upewnij się tylko, czy cała zawartość na pewno została przeniesiona. Pamiętaj, że muzykę, pliki PDF, książki, czy niektóre aplikacje nie zostaną przeniesione na system iOS. Jeśli bardzo Ci na nich zależy, możesz spróbować zrobić to ręcznie.

Planujesz zakup nowego smartfona od Apple? Poznaj ofertę iPhone w x-kom