Jak połączyć smartwatch z telefonem?

Chociaż sam schemat synchronizacji inteligentnych zegarków ze smartfonami jest zazwyczaj bardzo podobny, to w poszczególnych przypadkach różni się on istotnymi niuansami, w tym np. dedykowaną do tego aplikacją. Warto zatem wiedzieć, co zrobić, aby parowanie urządzeń przebiegło szybko i bezproblemowo. Pomoże w tym krótki poradnik, z którego dowiesz się, jak połączyć smartwatch z telefonami konkretnych marek, np. Samsung, Apple, czy Huawei. Sprawdź szczegóły.

Co daje synchronizacja zegarka ze smartfonem?

Mówiąc najprościej połączenie zegarka ze smartfonem to najlepszy sposób na pełne wykorzystanie potencjału smartwatcha, a często nawet na jego skuteczne poszerzenie.

Jak to wygląda w praktyce? Odpowiednia synchronizacja obu urządzeń daje dostęp do szczegółowych raportów na temat zdrowia i kondycji oraz ich dokładnej analizy, która obfituje w spersonalizowane dla konkretnego użytkownika wskazówki. Dzięki temu trenuje i funkcjonuje się po prostu wygodniej. 

Połączenie zegarka ze smartfonem daje także możliwość zarządzania funkcjami komunikacyjnymi, w tym połączeniami głosowymi, powiadomieniami, a czasem nawet możliwość odrzucania, odbierania i odpowiadania na nie z poziomu własnego nadgarstka. Dzięki takiej synchronizacji i wzajemnej współpracy urządzeń staje się również łatwiejsze sterowanie  multimediami i poszczególnymi funkcjonalnościami smartfona z poziomu własnej ręki. Mowa m.in. o migawce w aparacie telefonu czy nawigowaniu odtwarzaczem muzycznym.

Trzeba też wspomnieć o „wisience na torcie”, jaką jest możliwość szerokiej personalizacji zegarka z poziomu smartfona. O co chodzi? Otóż dzięki korelacji obu urządzeń, można swobodnie dopasować ustawienia smartwatcha „pod siebie” – łatwiej i dokładniej niż jest to zwykle możliwe z poziomu ręki. Istnieje tu m.in. opcja wybrania aspektów, które mają kluczowe znaczenie dla korzystania z nadgarstkowego sprzętu – od konkretnych tarcz czy istotnych dla użytkownika widgetów, po zarządzanie dostępem do poszczególnych aplikacji czy podejrzenie zużycia baterii urządzenia. 

Sprawdź też:

ocena stresu fitbit

Jak połączyć zegarek ze smartfonem?  

Jak odbywa się to w praktyce? To zależy. Zarówno od zegarka, jaki posiadamy, jak i od systemu naszego smartfona. To właśnie ich kompatybilność będzie stanowiła o tym, czy skorzystamy ze wszystkich funkcji smartwatcha, czy jedynie z ich okrojonej wymogami systemowymi wersji. 

Są jednak dwie rzeczy, które pozostają niezmienne we wszystkich przypadkach. Chodzi o to, że połączenie smartfona ze smartwatchem zawsze odbywa się za pośrednictwem wbudowanego w te urządzenia modułu Bluetooth i odpowiedniej aplikacji na telefon. 

Podsumowując, aby mieć pewność, że synchronizacja zegarka z konkretnym smartfonem jest możliwa, upewnij się koniecznie co do następujących rzeczy:

 • zweryfikuj, czy systemy smartwatcha i telefonu są kompatybilne,
 • ściągnij odpowiednią aplikację i zainstaluj ją na swoim smartfonie,
 • włącz moduł Bluetooth w telefonie, 
 • umieść zegarek na ładowarce – tak, aby mieć pewność, że synchronizacja nie zostanie przerwana poprzez niespodziewane wyłączenie się sprzętu. 

W tym miejscu warto zaznaczyć, że wiele smartfonowych marek produkuje także inteligentne zegarki. W takim przypadku dedykowana aplikacja, dzięki której będzie możliwe połączenie obu urządzeń, najczęściej znajduje się się już w predefiniowanym oprogramowaniu smartfona. 

Inaczej sprawa wygląda w kontekście smartwatchy niezależnych producentów, którzy nie posiadają swoich telefonów. W takim przypadku można skorzystać zamiennie z uniwersalnej albo dedykowanej temu urządzeniu aplikacji. 

Ta ostatnia to nic innego, jak program stworzony przez konkretnego producenta na potrzeby funkcjonalności jego zegarka, np:

… i wiele, wiele innych. 

Jak połączyć Apple Watch ze smartfonem?

Smartwatche z logiem nadgryzionego jabłuszka są urządzeniami stworzonymi w indywidualnym ekosystemie Apple. Oznacza to, że działają na autorskim oprogramowaniu producenta – watchOS, będącym atrakcyjnym środowiskiem, które po same brzegi wypełnione jest aplikacjami. Szeroka gama programów dostępnych z poziomu ręki ma za zadanie nieustannie wspierać użytkownika i dawać mu jak najlepsze wrażenia z obcowania z nadgarstkowym sprzętem. 

Ostatnia wersja oprogramowania dla Apple Watch pojawiła się wraz z tegoroczną premierą zegarków Apple Watch Series 9 oraz Apple Watch Ultra 2. Jest to watchOS 10. 

Niestety, mimo że ekosystem Apple jest bardzo atrakcyjny, to również bardzo szczelnie zamknięty. Dlatego zegarki Apple Watch da się połączyć wyłącznie z iPhonem. Warto przy tym pamiętać, aby system smartfona był zaktualizowany do możliwie najnowszej wersji, co da gwarancję łatwiejszego dostępu do pełnej funkcjonalności zegarka. 

Najnowsze Apple Watch kupisz w x-komie

Dedykowana aplikacja dla Apple Watch 

Predefiniowaną przez producenta aplikacją dla smartwatchy z logiem jabłuszka jest aplikacja Apple Zdrowie. Agreguje ona dane pochodzące nie tylko z zegarków Apple, ale również z iPhone’a czy iPada. Wszystko po to, abyśmy mogli w łatwy i bezpieczny sposób przeglądać istotne informacje o zdrowiu, połączeniach i najważniejszych informacjach, które uporządkowane są w przejrzysty sposób. 

Apple Zdrowie daje także wgląd w takie kwestie, jak np. aktywność i ogólna praca organizmu, jakość snu, stres, kondycja psychiczna, czy np. przyjmowane leki. W aplikacji amerykańskiego producenta znajdziemy też pełno porad i wskazówek, w jaki sposób można poprawić poszczególne z nich, wpływając na nawyki dnia codziennego. To również tutaj możemy zarządzać znaną i lubianą funkcją SOS oraz najważniejszymi ustawieniami systemowymi Apple Watch. 

Aplikacja Apple Zdrowie dostępna jest wyłącznie w AppStore. 

Synchronizacja Apple Watch z iPhone’m – krok po kroku 

Jak połączyć zegarek Apple z iPhone’m? To proste, wystarczy że:

 • włączysz moduł Bluetooth w iPhonie
 • zainstalujesz aplikację Apple Zdrowie (jeśli jej jeszcze nie masz) i zarejestrujesz w niej swoje konto

Następnie:

 • wejdź w aplikację Apple Zdrowie na iPhonie
 • zleć urządzeniu szukanie nowego Apple Watch
 • postępuj zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi w aplikacji i na ekranie zegarka
 
Gotowe! Twój Apple Watch jest skonfigurowany z telefonem. Teraz możesz zarządzać jego poszczególnymi funkcjami również z poziomu smartfona. 

Jak połączyć smartwatch z iPhone’m? 

W drugą stronę sytuacja jest nieco mniej skomplikowana. Jeśli chcesz połączyć zegarek z iPhonem, a działa on na innym systemie niż watchOS, zazwyczaj możesz to zrobić. Powód? Niemal wszystkie dostępne oprogramowania zegarków są kompatybilne z iOS-em. 

Wystarczy jedynie zainstalować na iPhonie uniwersalną albo dedykowaną konkretnemu producentowi aplikację, sparować przez nią sprzęty, a następnie cieszyć się funkcjonalnościami obu urządzeń. 

Ważne jednak, aby mieć świadomość, że niektóre funkcje, zarezerwowane dla innych ekosystemów np. rodziny Samsung Galaxy, ze względu na różnice wynikające z oprogramowania zegarka i smartfona, nie zawsze będą w takim przypadku dostępne. 

aplikacja smartwatch

Jak połączyć smartwatch z telefonem Samsung? 

Z telefonem Samsung połączysz nie tylko każdy Galaxy Watch, ale również wszystkie zegarki kompatybilne z Androidem. W pierwszym przypadku wystarczy skorzystać z aplikacji producenta – Samsung Wearable, natomiast w drugim z aplikacji dedykowanej konkretnemu produktowi lub uniwersalnej. Oba warianty pobierzesz sprawnie na swój smartfon ze sklepu Google Play

Co dalej? Trzeba tylko:

 • włączyć łączność Bluetooth w smartfonie Samsung
 • uruchomić odpowiednią aplikację i zarejestrować w niej swoje konto
 • wyszukać i dodać urządzenie zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi w aplikacji

Aplikacja Samsung Wearable 

Samsung Wearable to autorska aplikacja marki Samsung do łączenia urządzeń do noszenia ze sprzętem mobilnym. Stanowi nadgarstkowe centrum dowodzenia funkcjonalnościami każdego Galaxy Watch. Mając ją na smartfonie można wygodnie zarządzać ustawieniami smartwatcha, np. aktualizacjami oprogramowania, wyświetlanymi powiadomieniami czy dostępem do konkretnych aplikacji. 

Warto również wspomnieć, że Samsung udostępnia również inną aplikację – Samsung Health. W przeciwieństwie do poprzedniczki, ta opcja skupia się wyłącznie na kwestiach związanych ze zdrowiem, kondycją i zaawansowanym monitoringiem serca (opcja dostępna w wybranych modelach urządzeń). 

Aplikację Samsung Wearable pobierzesz w sklepie Google Play oraz AppStore.

Zobacz wszystkie telefony Samsung Galaxy dostępne w x-komie 

Synchronizacja Galaxy Watch z telefonem

Co jeśli mamy zegarek Samsung, ale smartfon innej marki? Wówczas również nie powinno być problemu z połączeniem – wystarczy pobrać na niego dedykowaną aplikację producenta lub program uniwersalny. Następnie włączyć moduł Bluetooth w smartfonie i sparować urządzenia. Zegarki Galaxy Watch działają na autorskim systemie Samsunga – wearOS, który bez problemu współpracuje zarówno z Androidem, jak i iPhone’ami. 

Warto jednak pamiętać, że podobnie do marki Apple, firma Samsung konsekwentnie stara się stworzyć swoje środowisko urządzeń Galaxy. W związku z tym, niektóre funkcje udostępnia wyłącznie, gdy korzystamy z obu urządzeń spod jej szyldu.  W praktyce oznacza to, że poszczególne opcje, jak np. przełączanie się pomiędzy urządzeniami Samsung, nie będą dostępne, gdy korzystamy ze smartfona innej marki. 

Zegarki Samsung Galaxy Watch kupisz w x-komie 

Jak połączyć zegarek z telefonem Huawei?

Jeśli korzystamy z Huawei Watcha sprawa jest prosta. Do połączenia go ze smartfonem Huawei skorzystamy z predefiniowanej aplikacji producenta Huawei Health (Huawei Zdrowie). Współpraca obu urządzeń jest wówczas wzorowa. 

Sprawa wygląda nieco inaczej, jeżeli posiadamy zegarek innej marki. Otóż telefony Huawei działają na indywidualnym oprogramowaniu HMS. Bazuje ono na Androdzie, co ma pozwalać na instalowanie aplikacji dedykowanych dla tego systemu. W tym przypadku pobieramy je z AppGallery. 

W najnowszej wersji oprogramowania EMUI powinno przebiegać to bez większych problemów, ale zawsze warto upewnić się co do tego przed kupnem smartwatcha. Pamiętajmy też, że aplikacje dedykowane przez konkretnych producentów, można zastąpić ich uniwersalnymi odpowiednikami, jeśli tylko są dostępne. 

Jeśli aplikacja jest na naszym smartfonie Huawei, wystarczy już tylko:

 • włączyć moduł Bluetooth, 
 • uruchomić program do obsługi zegarka,
 • wyszukać urządzenie i sparować je zgodnie ze wskazówkami producenta.

Aplikacja Huawei Zdrowie

Zarządzaj swoim Huawei Watch szybko i wygodnie. Ustawiaj widgety, zmieniaj tarcze i dopasuj zegarek do własnego stylu. Wszystko to można mieć instalując na smartfonie program Huawei Health.

Aplikacja technologicznego giganta to także  zaawansowany asystent zdrowia i treningów. Niezależnie od tego, czy chcemy zacząć uprawiać sport, śledzić swój stan zdrowia, czy wygodnie zarządzać inteligentnym zegarkiem, ten program skutecznie dotrzyma tempa w każdym z tych aspektów. Skondensowaną dawkę wiedzy na temat swojej kondycji, pracy organizmu i najważniejszych kwestii dnia codziennego masz dzięki niemu nie tylko na nadgarstku, ale i we własnym smartfonie. 

Huawei Zdrowie pobrać można w następujący sposób:

 • dla urządzeń marki Huawei – z predefiniowanego sklepu AppGallery,
 • dla urządzeń pracujących na Androidzie – ze sklepu AppGallery, który trzeba uprzednio zainstalować na swoim smartfonie,
 •  dla iPhone’ów – ze sklepu AppStore.

Co istotne można też wejść na stronę Huawei i zainstalować plik instalacyjny, skanując w tym celu wskazany kod QR. 

Sprawdź pełną ofertę smartfonów Huawei w x-komie 

Synchronizacja Huawei Watch ze smartfonem

W druga stronę sprawa jest o wiele prostsza. Smartwatche Huawei współpracują ze wszystkimi systemami smartfonów, a to sprawia, że są propozycjami niezwykle uniwersalnymi. W związku z tym trzeba wyłącznie:

 • włączyć moduł Bluetooth w smartfonie, 
 • uruchomić aplikację Huawei Zdrowie lub uniwersalny program do obsługi zegarków, 
 • zsynchronizować urządzenia zgodnie ze wskazówkami na obu ekranach. 
Podgląd ekranu smartwatcha

Połącz zegarek ze smartfonem i korzystaj z jego zalet

Podsumowując, trzeba jeszcze raz podkreślić, ze przedłużenie funkcjonalności inteligentnych zegarków jest możliwe wyłącznie poprzez połączenie ich ze smartfonem. Można też śmiało powiedzieć, że korzystając z konkretnych smartfonów, warto dobierać zegarki tego samego producenta albo uniwersalne propozycje od technologicznych gigantów obecnych na rynku wearables. Tylko wówczas mamy pewność, że będziemy mieć dostęp do wszystkich oferowanych przez nie funkcji.