Ranking: najlepszy smartwatch. Który inteligentny zegarek kupić?

Inteligentne zegarki potrafią naprawdę wiele. Z powodzeniem zweryfikują stan naszego organizmu. Dodatkowo skutecznie zmotywują do aktywności fizycznej, a przy tym z genialnym efektem tworzą multimedialne, komunikacyjne i organizacyjne centrum zarządzania ważnymi sprawami. Na co zatem zwrócić uwagę inwestując w smartwatch dla siebie? Sprawdź nasz ranking najlepszych inteligentnych zegarków.

Czym jest smartwatch? 

Inteligentne zegarki cieszą się ogromną popularnością, szczególnie wśród osób aktywnych życiowo. Ich zadanie nie ogranicza się bowiem jedynie do wskazywania czasu, ale również do informowania o całej gamie parametrów i wskazówek dotyczących codziennej pracy organizmu i każdej, nawet najmniejszej aktywności fizycznej. Co więcej, doskonale motywują też do ćwiczeń i holistycznego podejścia do życia.

Ale to nie wszystko. Inteligentne zegarki oferują także opcje telefoniczne, komunikacyjne oraz multimedialną przestrzeń do zarządzania rozrywką. Poprzez swoją funkcjonalność, niewielkie gabaryty i ogromny potencjał, wraz z opaskami sportowymi i innymi miernikami aktywności, zyskały miano akcesoriów typu wearables, czyli tzw. elektroniki ubieralnej. W tym przypadku skorzystamy z niej z poziomu własnego nadgarstka. 

System zegarków smart

Smartwatche działają w oparciu o własny system. Mowa o m.in.: WearOS, Tizen, WearOS by Google, czy WatchOS. System to podstawowa rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę przy wyborze inteligentnego zegarka, ponieważ to właśnie on decyduje, czy bezproblemowo połączysz akcesorium ze swoim smartfonem i w pełni wykorzystasz jego funkcjonalności.

Budowa inteligentnego zegarka

Smartwatch to nie tylko gadżet na siłownię. Zaprojektowany jest przecież na wzór klasycznego zegarka, co doskonale wpisuje się dosłownie w każdy look,  w tym np. biznesowy. 

Co więcej, jest taki zegarek posiada z reguły dotykowy ekran wysokiej jakości, do którego możesz dobrać adekwatną do sytuacji tarczę. Paski w poszczególnych modelach też z reguły są wymienne, a to sprawia, że bez problemu dopasujesz akcesorium do własnego stylu lub konkretnej sytuacji.

Inteligentne zegarki mogą również pochwalić się wydajnymi akumulatorami. Kupując smartwatch, upewnij się, aby działał minimum pełen dzień bez ładowania – przy wszystkich oferowanych przez niego funkcjonalnościach taki właśnie czas uznaje się za przyzwoity wynik. W razie potrzeby baterię w poszczególnych modelach smartwatchy uzupełnisz tradycyjnie (za pomocą złącza USB) lub indukcyjne, czyli bezprzewodowo.

Najważniejsze funkcje smartwatcha

Przechodzimy do najciekawszego, czyli konkretnych funkcji inteligentnych zegarków. A jest o czym mówić. Oto kilka z nich:

  • funkcje sportowe – tryby aktywności, plany treningowe, przypomnienia o braku aktywności;
  • funkcje pomiaru aktywności – automatyczne wykrywanie aktywności, liczba przebytych kroków, przebytych pięter, spalonych kalorii, tempo, dystans (modele ze wbudowanym GPS);
  • pomiar i szczegółowa analiza snu;
  • monitorowanie poziomu stresu, temperatury skóry, tętna, natlenienia krwi, ciśnienia i innych;
  • funkcje komunikacyjne – odbieranie i odpowiadanie na wiadomości tekstowe oraz połączenia, NFC (płatności zbliżeniowe);
  • funkcje multimedialne – sterowanie odtwarzaniem muzyki oraz migawką aparatu w smartfonie, możliwość korzystania z aplikacji, np. YouTube czy Spotify;
  • funkcje dodatkowe, np. budzik, stoper, ćwiczenia oddechowe, śledzenie poziomu wypicia wody, czy śledzenie cyklu menstruacyjnego.

Kto powinien kupić inteligentny zegarek?

Na pewno ktoś, kto od tego urządzenia oczekuje więcej, niż tylko wskazywania czasu. 

Smartwatch jest znacznie bardziej rozbudowanym akcesorium, które poprzez swoje funkcje telefoniczne stanowi przedłużenie funkcjonalności smartfona, nawet gdy nie masz go pod ręką. Z poziomu zegarka odczytasz SMS-a, powiadomienie z social mediów, a nawet wykonasz połączenie głosowe. A co najważniejsze – zupełnie dyskretnie i wygodnie, bez konieczności sięgania po telefon. Z powodzeniem rozplanujesz także swój plan działania – zarówno pod kątem spotkań, jak i treningów. Sprawdzisz też, jak wygląda kondycja Twojego organizmu, który dzięki temu urządzeniu, masz cały czas pod kontrolą – zarówno na co dzień, jak i podczas intensywnej aktywności fizycznej. Dodatkowe funkcje, jak np. płatności zbliżeniowe, czy możliwość korzystania z aplikacji multimedialnych, dodatkowo podbijają atrakcyjność tego urządzenia. 

Zatem, jeśli potrzebujesz wszechstronnego asystenta, który pomoże Ci w codziennych obowiązkach oraz zmonitoruje i wesprze kondycję Twojego organizmu, a jednocześnie cenisz sobie nietuzinkowe rozwiązania organizujące funkcjonowanie w dzisiejszym świecie wypełnionym technologiami, to zakup smartwatcha będzie bardzo dobrą inwestycją.

Zobacz też:

🏃 Inteligentne zegarki zyskują kolejnych zwolenników. Które smartwatche są najchętniej kupowane na świecie?

🏃Smartwatch a zegarek sportowy – jakie są między nimi różnice?

🏃Jaki smartwatch sprawdzi się na siłownię, basen i zajęcia fitness?

Smartwatch nie tylko dla dorosłych? Modele dla dzieci

Kto powiedział, że smartwatch to akcesorium przeznaczone wyłącznie dla dorosłych? Wśród oferty inteligentnych zegarków znajdziesz też smartwatche dedykowane dzieciom. Dzięki wbudowanym w nie modułom GPS możesz szybko i dyskretnie zlokalizować swoją pociechę albo prześledzić trasę, jaką przebyła. Sprytnie zweryfikujesz również, czy odpoczynek dziecka jest pełnowartościowy.

Producenci inteligentnych zegarków

Biorąc pod uwagę, że większość smartwatchy działa w korelacji ze smartfonem, znaczną część oferty stanowią tutaj urządzenia marek telefonicznych takich, jak np. Apple, Samsung, Huawei, Xiaomi czy Honor. 

Ale na tym nie koniec. Możesz również wybierać spośród oferty producentów zajmujących się wyłączne akcesoriami wearables, np. Huami,  Fitbit czy Garmin. To od Ciebie zależy, któremu z nich zaufasz.

Smartwatch: najczęściej zadawane pytania

Wybierając inteligentny zegarek, zwróć uwagę na tryby aktywności, z których będziesz faktycznie korzystać. Sprawdź również, czy konkretny model posiada czujniki monitorowania organizmu, na których Ci zależy, np. SpO2 lub EKG. Zweryfikuj także potencjał komunikacyjny i multimedialny urządzenia. 

Ceny smartwatchy zaczynają się od około 200 zł. Modele premium potrafią kosztować jednak nawet kilka tysięcy. 

Przede wszystkim taki, który posiada interesujące Cię tryby sportowe i czujniki monitorujące organizm - zarówno podczas treningu, jak i poza nim. Znajdziesz je w specyfikacji urządzenia. 

Ranking: najlepszy smartwatch 2024