Jak działa smartwatch? Bajtek tłumaczy i wyjaśnia

Bardzo podoba mi się zegarek, który nosi mój tata. Nazywa się smartwatch. Ma kolorowy wyświetlacz, różne paski i jest bardzo elegancki. Tata mówi, że dzięki niemu wie nie tylko, która jest godzina, ale także, jak pracuje jego organizm. Zabiera go ze sobą do pracy i na każdy trening. Podejrzałem kiedyś, że nawet do niego mówi. Pełen zdumienia postanowiłem poznać bliżej ten magiczny sprzęt.

Co to jest smartwatch?

Tata mówi, że smartwatch to zegarek sportowy z inteligentnymi funkcjami. Nie do końca wiedziałem, o co chodzi, więc szybko wyjaśnił mi, że jego zadaniem jest o wiele więcej niż wskazywanie godziny. Zaciekawiony poszukałem informacji w internecie i okazało się, że smartwatch jest rozbudowaną wersją opaski sportowej. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, polecam  przeczytać poradnik: Smartwatch, smartband, zegarek sportowy czy monitor aktywności? Który wybrać? Poradnik.

Funkcje smartwatcha

Zegarek sportowy

Okazuje się, że taki zegarek zmierzy podstawowe parametry organizmu i aktywności, np. tętno, spalone kalorie, liczbę przebytych kroków czy pokonanych pięter, dzięki czemu można stale monitorować pracę swojego ciała.

Co więcej, zbierze i przeanalizuje informacje na temat konkretnego treningu, np. tempo, dystans lub wydolność organizmu. Później, w dedykowanej aplikacji, pozwoli porównać je oraz stworzyć na tej podstawie indywidualne plany treningowe. Tata twierdzi, że bardziej zaawansowane modele potrafią nawet same określić, kiedy zaczyna się trening i jakie ćwiczenia są wykonywane. Super, prawda?

Funkcje telefoniczne

Raz widziałem, jak tata mówił do zegarka, który miał na nadgarstku. Myślałem, że się wygłupia, ale okazało się, że on naprawdę rozmawiał przez niego, tak jak rozmawia się przez telefon. Zapytałem zatem, o co chodzi.

Powiedział mi, że gdy ma na ręku smartwatch to tak jakby miał urządzenie 2w1 – zegarek i smartfon. Okazuje się, że poszczególne modele inteligentnych zegarków pozwalają na odczytywanie powiadomień z aplikacji i wiadomości tekstowych poczty elektronicznej czy wiadomości SMS. Można też na nie odpowiedzieć. Z kolei modele premium, dzięki wbudowanym głośnikom, mikrofonom i wejściom na kartę SIM, umożliwiają rozmowę w tradycyjny sposób.

Multimedialny gadżet

Poszczególne modele smartwatchy wyposażone są również w moduły NFC, pozwalające na płatności zbliżeniowe. Topowe modele oferują również możliwość odtwarzania filmów, np. z YouTube, sterowania muzyką czy przeglądania galerii obrazów i zdjęć. Ale to nie wszystko. Smartwatch może również posłużyć także jako osobisty kalendarz z notatkami i przypomnieniami. Modele klasy premium obsłużysz z kolei głosowo, co przydaje się szczególnie w sytuacjach, kiedy nie masz możliwości użycia rąk, np. podczas jazdy samochodem.

Jak działa smartwatch?

Smartwatch imponuje konstrukcją   

Korpus inteligentnego zegarka

Główna część smartwatcha to korpus, na który składa się pełen mechanizm urządzenia, np. czujniki umieszone od spodu urządzenia, oraz wyświetlacz. Ekrany w smartwatchach są różnej wielkości i rozmaitych kształtów. Większość z nich jest kolorowa, najczęściej wykonana w technologii OLED/AMOLED. Smartwatche obsługuje się dotykowo, choć niektóre modele mają również dodatkowe przyciski fizyczne. 

Warto też wspomnieć, że ze względu na funkcje sportowe, w skład których wchodzi m.in.: pływanie, zdecydowana większość modeli może pochwalić się wodoszczelnością, co potwierdzane jest stosownymi certyfikatami.

Wymienne paski i tarcze

W pełni multimedialne ekrany smartwatchy, za pośrednictwem dedykowanych aplikacji, pozwalają na dostosowanie wyglądu tarczy do konkretnej sytuacji i zmienianie jej, ile tylko razy ma się na to ochotę. Podobnie jest z paskami – są całkowicie wymienialne, a ich zakładanie przebiega szybko i sprawnie. Nie ma więc mowy o nudzie, bo dzięki temu można co jakiś czas całkowicie zmieniać wygląd swojego zegarka.

Bateria

Wyczytałem, że jeśli smartwatch działa pełen dzień na jednym ładowaniu, podczas gdy włączona jest pełna gama jego funkcji, to jest to dobry wynik. Tata z kolei twierdzi, że pewnie, gdyby kupił smartwatch z ekranem e-ink, a nie kolorowy AMOLED, to zegarek działałby jeszcze dłużej. Biorąc jednak pod uwagę, że AMOLED cieszy oko niebywałymi kolorami i pięknymi kontrastami, to i tak uważamy jeden pełen dzień użytkowania za całkiem fajny wynik. A Ty?

Czy smartwatch przyda się dziecku?

Oczywiście, że tak. Jak się okazało w trakcie moich poszukiwań, na rynku jest mnóstwo modeli inteligentnych zegarków dedykowanych właśnie dzieciom. Są wypełnione funkcjonalnościami, które przydadzą się nie tylko najmłodszym, ale ich opiekunom – np. poprzez wbudowane czujniki GPS pomogą zlokalizować malucha. Nawet mój tata mówi, że dzięki temu już nie musi się o mnie martwić.

smartwatch z aparatem

Inteligentne zegarki dedykowane najmłodszym są super! Co ważne, nie tylko ładnie i kolorowo wyglądają, ale przypominają również o codziennych obowiązkach poprzez odpowiednie alarmy i powiadomienia, pokazują najważniejsze informacje o stanie organizmu oraz pozwalają na rozrywkę w multimediach.

Po więcej szczegółów na ten temat odsyłam Was do tekstu: A po co mi… Smartwatch dla dziecka?

Polecane modele smartwatchy dla dziecka


Zobacz pozostałe smartwatche dla dzieci w sklepie x-kom 

Sięgnij po pełną ofertę inteligentnych zegarków w sklepie x-kom

Bajtek podsumowuje przygodę ze smartwatchem

Okazało się, że smartwatch to nie tylko atrakcyjny dla oka gadżet, ale bardzo fajny i wielofunkcyjny sprzęt, który może ułatwić trening, pracę i po prostu – codzienne funkcjonowanie. Gdy tata kupił sobie smartwatch, nie przywiązywałem do niego zbytniej wagi. Teraz jednak chyba już wiem, o co poproszę na Dzień Dziecka. Wam też polecam przyjrzeć się bliżej temu inteligentnemu zegarkowi, który podbił serca wielu osób.

A skoro już jesteśmy przy tym temacie, zajrzyjcie koniecznie:

oraz