Jak ograniczyć plastik podczas grillowania? Zastosuj nasze wskazówki i dbaj o środowisko w trakcie letnich spotkań

Ciepłe dni i długie wieczory sprzyjają biesiadowaniu pod chmurką. Ta wyczekiwana od dawna aura jest kwintesencją letniego relaksu, ale niestety bywa także okazją do generowania całej masy sztucznych opadów, które sukcesywnie niszczą naszą planetę. Plastikowe opakowania po żywności czy butelki po wodzie i puszki po napojach to tylko kilka z przykładów, które wymienia się w tym temacie jednym tchem. Jak to zmienić? Mając na uwadze, że sezon na grilla trwa w najlepsze, przypominamy co można zrobić, aby ograniczyć, a nawet całkowicie wyeliminować odpady ze szkodliwego plastiku i innych tworzyw sztucznych.

Śmieci i wszędobylski plastik to plaga naszych czasów

Mogłoby się wydawać, że w dobie ogromnej ilości kampanii społecznych na temat zanieczyszczenia środowiska przez sztuczne odpady ogólna świadomość na ten temat jest wysoka i przekłada się na efektywną ochronę naszej planety przez każdego z jej mieszkańców. Niestety rzeczywistość nie jest taka kolorowa i mimo że statystyki potwierdzają, że coraz więcej z nas wie, czym grozi zanieczyszczenie środowiska, to w praktyce niestety o tym zapominamy.

Niestety, tylko w Polsce każdego roku na wysypisko trafia ok. 110 tysięcy ton jednorazowych butelek, które mogą rozkładać się nawet kilkaset lat! Co więcej, przypuszcza się, że przeciętny Polak zużywa aż 160 kg sztucznych opakowań rocznie. Można więc powiedzieć, że plastik towarzyszy nam niemal wszędzie. Ten tani, lekki, wytrzymały, łatwy w produkcji materiał zagościł w naszym życiu na dobre. Ale czy wiesz, że do produkcji tylko jednej butelki PET o pojemności 1,5 l trzeba zużyć aż 3 litry wody? Taka ilość ma ogromny wpływ na środowisko naturalne, w którym niebawem może zacząć jej brakować. Co więcej, plastikowe śmieci destrukcyjnie wpływają nie tylko na środowisko, ale i na nasze zdrowie – gdy decydujemy się na spożywanie napojów i jedzenia z plastikowych opakowań, w naszym organizmie mogą odkładać się toksyczne związki, które mają szkodliwy wpływ na zdrowie.

Odpowiednia utylizacja odpadów to podstawa

Wniosek? Jeśli musimy skorzystać ze sztucznych opakowań, warto pamiętać o ich prawidłowej utylizacji. Adekwatna segregacja śmieci, oszczędność wody i energii, a także racjonalne korzystanie z innych dobrodziejstw Matki Ziemi pomoże realnie wpłynąć na to, w jakim świecie przyjdzie żyć przyszłym pokoleniom. Właśnie w tym celu powstało mnóstwo inicjatyw, kampanii społecznych, a także ruchów lifestyle’owych, jak np. less waste, o którym więcej przeczytasz tutaj: Najlepsze eko aplikacje na telefon. Pomogą rozpocząć przygodę z less waste

Koniec końców, trzeba sobie jednak zdać sprawę, że podstawą wszystkich proekologicznych działań jest zasada, że w dbaniu o środowisko liczą się małe, codzienne kroki i nieprzemijające zaangażowanie w to, aby wszystkim żyło się lepiej. 

Jak się za to zabrać? Więcej inspiracji oraz zasady segregacji śmieci znajdziesz w artykule: Dzień Ziemi 2023: Podpowiadamy, jak dbać o naszą planetę.

Jak wyeliminować plastik i zanieczyszczenia podczas grillowania?

Nie da się ukryć, że sezon na grilla to również sezon na generowanie odpadów i zanieczyszczeń. Nie oznacza to jednak, że jeśli chcemy żyć w harmonii z naszą planetą, musimy rezygnować z biesiadowania w ogrodzie i kultowych potraw. Wystarczy jedynie, że podejdziemy do tego tematu „z głową”. Jak to zrobić? Poniżej znajdziecie kilka wskazówek.

bbq grill

Zrezygnuj z plastikowych butelek

Ta kwestia nie dotyczy tylko grilla, ale każdego innego spotkania, a także codziennego życia. Nikt nie ma wątpliwości, że dzisiaj plastik jest passe. Nawet, jeśli lubisz wodę gazowaną, możesz zrezygnować z kupowanych w sklepach butelek. Jak to możliwe? Wystarczy, że masz pod ręką saturator wody SodaStream, który zapewnia zdrową, smaczną i pełnowartościową wodę. Również tę z bąbelkami.

Jeśli z kolei chodzi o dzieciaki, albo osoby lubiące kolorowe napoje, to ekspresy do wody SodaStream również sobie poradzą. Wszystko za sprawą dedykowanych im syropów w kultowych odsłonach, które z pewnością przypadną do gustu każdemu koneserowi różnorodnych smaków. 

Dlaczego warto? Saturator SodaStream pozwala na delektowanie się wodą z bąbelkami bez ekologicznych dylematów. Zapewnia wodę w butelkach wielorazowego użytku, które wykonane są ze szkła lub  bezpiecznego dla ludzi Tritanu – nie zawierają szkodliwych związków bisfenolu A (BPA) i bisfenolu S (BPS). Poza tym jest to rozwiązanie niezwykle wydajne i tanie w eksploatacji – jeden nabój z gazem wystarcza nawet na 60 l orzeźwiającej gazowanej wody. Poza tym ekspresy do wody gazowanej SodaStream są niezwykle kompaktowe i wyróżniają się uniwersalnym, minimalistycznym designem, dzięki czemu z powodzeniem wpasują się w każde wnętrze.

Odpowiedni grill to podstawa 

Czy wiesz, że według naukowców w dymie, który pochodzi z węgla znajdują się toksyny podobne, jak w tym z papierosów? Dlatego, jeśli chcemy cieszyć się zdrowymi, pełnowartościowymi posiłkami oraz czystym powietrzem wokół, warto wybrać grill elektryczny albo gazowy. Takie rozwiązanie jest nie tylko eko. Grille gazowe i elektryczne charakteryzuje łatwa obsługa i niemal natychmiastowa zdolność do przyrządzania potraw. Z kolei ich solidna konstrukcja będzie gwarancją, że urządzenie posłuży Ci niezawodnie przez wiele lat. 

Jeśli jedzenie, to bez zbędnych opakowań 

Nie kupuj produktów żywnościowych w plastikowych opakowaniach. Nie dość, że zaraz po odpakowaniu trafią do kosza, to jeszcze nie należą do najzdrowszych. Zamiast tego wybierz świeże jedzenie, np. na wagę. Jeśli boisz się, że może się szybko zepsuć, to już nie musisz, bo jest na to mnóstwo patentów. Załóżmy, że nie wykorzystasz wszystkiego.  Zawsze możesz zapakować pozostałą część w specjalne pojemniki na żywność, które wygodnie przechowasz w swojej lodówce. Takie rozwiązanie gwarantuje dłuższą świeżość, ograniczenie przenikania się wzajemnych zapachów i wyższą logistykę w przestrzeni Twojej lodówki. Warto rozważyć!

Odkryj:


Walcz z odpadami racjonalnie i segreguj to, co zostanie 

Chodzi o nic innego, jak rozdzielanie i wyrzucanie śmieci tam, gdzie jest ich miejsce, a nie tam, gdzie popadnie. Szczególnie, gdy po grillu ich ilość może być bardzo duża. Pomogą w tym odpowiednie pojemniki na śmieci, które z powodzeniem umieścisz w swoim domu lub na podwórku. Niektóre z nich oznaczone są kolorami, które odpowiadają konkretnym odpadom – tak, aby segregacja była prosta i bardzo intuicyjna. Modele z wyższej półki oferują też m.in. filtry pochłaniające zapachy, co jest ważne szczególnie w przypadku dużej ilości bioodpadów. Z kolei konstrukcja wielomodułowych koszy na  śmieci jest gwarancją, że będą doskonale służyły segregowaniu odpadów w Twoim domu przez lata.

Najlepsze kosze do segregacji odpadów kupisz w al.to 

A może jesteś fanem aktywnego spędzania czasu? 

Pamiętaj, że zarówno na plaży, nad jeziorem, jak i na górskim szlaku także warto być odpowiedzialnym. Jak to zrobić? Koniecznie sprawdź w naszym filmiku: