W trosce o morze i całe środowisko naturalne. Poznaj ekologicznego laptopa Acer Aspire Vero

Kilka milionów ton plastikowych odpadów trafia do mórz i oceanów każdego roku. Takie dane potrafią przytłoczyć, a zanieczyszczeniu środowiska niełatwo sprostać. Dlatego liczą się każde inicjatywy, które mogą ulżyć Ziemi. Acer wraz z x-komem i Fundacją MARE zadbali więc o kondycję Morza Bałtyckiego. Sprawdź, jakie kroki podjęli, aby oczyszczać Bałtyk i poznaj laptopa Acer Aspire Vero, który z plastikowych odpadów robi bardzo ciekawy pożytek.

Acer, x-kom i Fundacja MARE na rzecz Bałtyku. Dlaczego morze potrzebuje pomocy?

Morskie kosze do wielkiego sprzątania

Na przełomie czerwca i lipca 2022 roku odbyła się akcja „Join the green race”. Acer oraz x-kom we współpracy z Fundacją MARE zamontowali w nadbałtyckich miejscowościach 3 portbiny. To specjalne kosze morskie, które oczyszczają wodę ze śmieci. Montowane są w portach i marinach, które zwłaszcza w sezonie turystycznym potrafią być zaśmiecone. Jeden taki kosz zbiera nawet 1400 kg odpadów w ciągu roku.

Trzy portbiny zamontowane przez x-kom oraz Acer dołączyły do siedmiu, które fundacja MARE zdążyła zainstalować od 2021 roku. Za tą inicjatywą przemawiają niepokojące dane. Jak podaje Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (HELCOM), tworzywa sztuczne to aż 70% wszystkich odpadów trafiających do Morza Bałtyckiego. W całej Unii Europejskiej zaś jedynie 32% odpadów z tworzyw sztucznych poddaje się recyklingowi. W skali globalnej to relatywnie nienajgorszy odsetek, biorąc jednak pod uwagę, że pozostałe 25% trafia na wysypiska, a aż 43% jest spalanych, borykamy się jednocześnie z zanieczyszczeniem mórz, powietrza i gleby.

„TO TWOJE?”, czyli rola recyklingu plastiku

Aby uświadomić ludzi, jak poważnym problemem jest zanieczyszczenie Bałtyku plastikowymi odpadami, na gdańskiej plaży stanęła instalacja artystyczna „TO TWOJE?”. Instalacja autorstwa Lindy Lemon powstała we współpracy z Fundacją MARE w ramach projektu realizowanego x-komem i marką Acer. Wykonano ją ze starych sieci rybackich wyłowionych z Bałtyku i ze śmieci zebranych z bałtyckich plaż. Ma na celu edukować społeczeństwo i podkreślać istotną rolę recyklingu i upcyklingu plastiku we współczesnym świecie.

Każda inicjatywa, która może w jakimkolwiek stopniu poprawić tę sytuację, jest bowiem na wagę złota. Zwłaszcza że w procesie recyklingu plastikowych opakowań można otrzymać tworzywa PCR. Są wytrzymałe i lekkie, więc świetnie nadają się do wykorzystania w urządzeniach elektronicznych. I wbrew pozorom potrafią także cieszyć oko. Dlatego powstał laptop Acer Aspire Vero.

Ekologiczny laptop Acer Aspire Vero – obudowa z recyklingu, wydajność bez kompromisów

Od podszewki z myślą o środowisku

Laptop Acer Aspire Vero pokazuje, jaki potencjał tkwi w tworzywach PCR. Jego obudowę wykonano w 30% z tego typu materiałów, a klawisze – aż w 50%. Pozwala to producentowi zmniejszyć emisję CO2 podczas wytwarzania urządzenia o około 21%. Ponadto obudowa nie jest pokryta farbą, dzięki czemu ogranicza negatywny wpływ lotnych związków organicznych na środowisko. Z myślą o naturze powstało nawet opakowanie notebooka – jest wykonane do 90% z papieru makulaturowego i możesz z niego zrobić ergonomiczną podstawkę pod laptopa.

Laptop Acer Aspire Vero na ekologicznej podstawce
Podstawkę pod laptopa, na której Acer Aspire Vero jest prezentowany w salonach x-kom, wykonano w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu.

Odkryj Acer Aspire Vero w x-komie


Acer Aspire Vero wyróżnia coraz rzadziej spotykana w laptopach cecha. Mowa o bardzo łatwym demontażu i możliwości rozbudowy komputera. Obudowę skręcono za pomocą standardowych śrub, więc wystarczy tradycyjny krzyżak, który prawie każdy ma w domu. W ten sposób wymianę dysku czy pamięci RAM można zrobić samodzielnie i szybko. Na wysypisko w rezultacie trafi mniej elektrośmieci, bo komputer może służyć przez długie, długie lata i łatwo rozłożyć go na części.

Moc, którą widać i czuć

Wydajność Acer Aspire Vero nie zna jednak kompromisów. Laptopy napędza platforma Intel Evo z wydajnymi procesorami Intel Core. Mocy nie zabraknie ani do pracy biurowej, ani do grania w klasyczne gry, ani nawet do obróbki zdjęć czy montażu filmu z wakacji. Niezależnie od zadań, jakie przed nim postawisz, możesz być spokojny o niezawodne działanie laptopa Acer Aspire Vero. A efekty jego pracy zobaczysz na wysokiej jakości ekranie IPS w rozdzielczości Full HD, który wyświetla szczegółowy, pełen kolorów obraz.

Zwłaszcza że komputer pracuje pod kontrolą Windowsa 11. Za odświeżoną szatą graficzną odkryjesz dobrze Ci znany system operacyjny, który jest teraz jeszcze bardziej intuicyjny i przyjazny w obsłudze. Organizuj pracę, rozwijaj się i baw dzięki licznym aplikacjom i funkcjom, które ułatwią interakcję z komputerem i podniosą produktywność. Ponadto dzięki oprogramowaniu VeroSense wybierzesz jeden z czterech trybów zarządzania energią, więc zużyjesz tylko tyle energii, ile faktycznie potrzebujesz. Oszczędzisz nie tylko na rachunkach za prąd, ale także ulżysz nieco środowisku.

Wybierz Acer Aspire Vero w x-komie

Artykuł powstał we współpracy z Acer i Fundacją MARE.