Każdego dnia korzystamy z różnych aplikacji, które ułatwiają życie, dostarczają rozrywki, a nawet pomagają w pracy. Ale co zrobić, gdy nasze urządzenie zaczyna pękać w szwach od nadmiaru zainstalowanych programów, lub gdy chcemy pozbyć się tych, które przestały być potrzebne? Proces odinstalowywania aplikacji może wydawać się banalny, ale czy na pewno wiesz, jak to zrobić efektywnie i bezpiecznie? Sprawdź nasz poradnik. Znajdziesz w nim najprostsze metody usuwania aplikacji z telefonu.
Utrzymanie porządku w aplikacjach na telefonie nie tylko ułatwia nawigację, ale także znacznie poprawia wydajność urządzenia. Warto zatem regularnie przeglądać i usuwać programy, z których nie korzystasz. Tym bardziej, że niektóre aplikacje mogą zajmować dużo miejsca i spowalniać działanie smartfona pracą w tle. Zatem, jeśli nie są potrzebne, najrozsądniej będzie je po prostu usunąć.
Jeśli jednak nie chcesz od razu się ich pozbywać, dobrym rozwiązaniem jest także grupowanie podobnych aplikacji w foldery, co skutecznie pomoże Ci odnaleźć się nawet w sporej ilości programów. Pamiętaj także, że w trosce o bezpieczeństwo i poprawienie wydajności, warto regularnie aktualizować nie tylko system urządzenia, ale także pamiętać o optymalizacji zainstalowanych na nim programów, np. poprzez systematyczne czyszczenie pamięci podręcznej.
Zanim przystąpisz do usuwania aplikacji na swoim smartfonie, koniecznie sprawdź też, czy nie mają one dostępu do ważnych danych lub funkcji systemowych. W takim wypadku trzeba upewnić się, czy będą one działały po usunięciu programu. W niektórych przypadkach, jeśli aplikacja była preinstalowana przez producenta, możesz mieć tylko opcję wyłączenia aplikacji, a jej pełne odinstalowanie będzie niemożliwe.
Android to jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych na świecie. Sympatię zaskarbił sobie dzięki swojej wszechstronności i dostępności na szerokiej gamie urządzeń mobilnych od różnych producentów.
Nic więc dziwnego, że szybko powstała baza programów, z których można za jego pośrednictwem swobodnie korzystać. Są one dostępne w sklepie Google Play. To przywilej i pokusa, bo warto pamiętać, że z czasem zbyt duże nagromadzenie się aplikacji, może spowolnić urządzenie i zajmować cenne miejsce w ograniczonej pamięci urządzenia. Warto wówczas rozważyć ich usunięcie.
Odkryj wszystkie smartfony z Androidem dostępne w x-komie
Smartfony marki Apple pracują z kolei na systemie iOS, który jest znany ze swojej intuicyjności i bezpieczeństwa. Aplikacje dla tych urządzeń agreguje sklep AppStore. Oferuje on szeroką bazę różnorodnych programów w różnych kategoriach, takich jak gry, edukacja, lifestyle, zdrowie i fitness, oraz wiele innych. To z kolei może stać się prostą drogą do zbyt dużego nagromadzenia ich na smartfonie. Warto zatem co jakiś czas selekcjonować i w razie konieczności usuwać zbędne programy. Jak? Zastosuj poniższe wskazówki i zadbaj o płynną pracę swojego iPhone’a.
Najlepsze smartfony Apple czekają na Ciebie w x-komie
Co do zasady, telefony Huawei działają na systemie operacyjnym Android, ale jakiegoś czasu posiadają własną nakładkę o nazwie EMUI, która nieco zmienia ich interfejs, a czasem ma także wpływ na możliwość pobierania konkretnych programów.
W związku z tym warto wiedzieć, że firma Huawei oferuje autorski sklep z aplikacjami AppGallery, w którym znajdują się dostosowane do niej programy, w tym np. szeroki wybór gier, narzędzi, a także aplikacji bezpieczeństwa i ochrony prywatności. Jeśli jednak pobierzemy ich za dużo, zawsze możemy odinstalować te, których nie używamy. Poniżej znajduje się krótka instrukcja, w jaki sposób to zrobić.
Pamiętaj, że podobnie do smartfonów działających na czystym Androidzie, spotkasz tu też aplikacje zainstalowane fabrycznie, których odinstalowanie jest niemożliwe, ponieważ może zakłócić pracę systemu.
Pamiętaj, że niektóre aplikacje są częściowo lub całkowicie płatne. Zwykle taka opłata odbywa się na zasadzie subskrypcji, pobieranej w określonym odstępnie czasowym. Oznacza to, że samo usunięcie takiego programu ze smartfona nie jest równoznaczne z rezygnacją z jego subskrypcji. Jeśli chcesz, aby pobieranie opłat skończyło się równolegle, musisz taką dyspozycję wydać oddzielnie, zgodnie z regulaminem dostawcy aplikacji.