Jak odinstalować aplikację?

Każdego dnia korzystamy z różnych aplikacji, które ułatwiają życie, dostarczają rozrywki, a nawet pomagają w pracy. Ale co zrobić, gdy nasze urządzenie zaczyna pękać w szwach od nadmiaru zainstalowanych programów, lub gdy chcemy pozbyć się tych, które przestały być potrzebne? Proces odinstalowywania aplikacji może wydawać się banalny, ale czy na pewno wiesz, jak to zrobić efektywnie i bezpiecznie? Sprawdź nasz poradnik. Znajdziesz w nim najprostsze metody usuwania aplikacji z telefonu.

Jak dbać o porządek w aplikacjach na smartfonie?

Utrzymanie porządku w aplikacjach na telefonie nie tylko ułatwia nawigację, ale także znacznie poprawia wydajność urządzenia. Warto zatem regularnie przeglądać i usuwać programy, z których nie korzystasz. Tym bardziej, że niektóre aplikacje mogą zajmować dużo miejsca i spowalniać działanie smartfona pracą w tle. Zatem, jeśli nie są potrzebne, najrozsądniej będzie je po prostu usunąć.

Jeśli jednak nie chcesz od razu się ich pozbywać, dobrym rozwiązaniem jest także grupowanie podobnych aplikacji w foldery, co skutecznie pomoże Ci odnaleźć się nawet w sporej ilości programów. Pamiętaj także, że w trosce o bezpieczeństwo i poprawienie wydajności, warto regularnie aktualizować nie tylko system urządzenia, ale także pamiętać o optymalizacji zainstalowanych na nim programów, np. poprzez systematyczne czyszczenie pamięci podręcznej. 

Zanim przystąpisz do usuwania aplikacji na swoim smartfonie, koniecznie sprawdź też, czy nie mają one dostępu do ważnych danych lub funkcji systemowych. W takim wypadku trzeba upewnić się, czy będą one działały po usunięciu programu. W niektórych przypadkach, jeśli aplikacja była preinstalowana przez producenta, możesz mieć tylko opcję wyłączenia aplikacji, a jej pełne odinstalowanie będzie niemożliwe.

aplikacje na smartfonie

Jak usunąć aplikację z telefonu? Android

Android to jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych na świecie. Sympatię zaskarbił sobie dzięki swojej wszechstronności i dostępności na szerokiej gamie urządzeń mobilnych od różnych producentów.

Nic więc dziwnego, że szybko powstała baza programów, z których można za jego pośrednictwem swobodnie korzystać. Są one dostępne w sklepie Google Play. To przywilej i pokusa, bo warto pamiętać, że z czasem zbyt duże nagromadzenie się aplikacji, może spowolnić urządzenie i zajmować cenne miejsce w ograniczonej pamięci urządzenia. Warto wówczas rozważyć ich usunięcie. 

Instrukcja usuwania aplikacji na Androidzie

 1. Przejdź do ustawień telefonu – ikonka z kołem zębatym. Znajdziesz je w menu swojego urządzenia lub w szybkich skrótach, które rozwijasz przeciągając ekran w dół.
 2. Wybierz ikonę „Aplikacji”. W zależności od modelu smartfona i wersji Androida, może to być oznaczone również jako „Aplikacje i powiadomienia” lub „Menadżer aplikacji”. 
 3. Przewiń listę programów, aby znaleźć aplikację, którą chcesz odinstalować. Możesz także skorzystać z funkcji wyszukiwania, jeśli lista jest długa.
 4. Po wybraniu odpowiedniej aplikacji, kliknij polecenie „Odinstaluj”. W tym momencie pojawi się alert z prośbą o potwierdzenie. 
 5. Potwierdź chęć usunięcia programu. Po potwierdzeniu, aplikacja zostanie odinstalowana.

Odkryj wszystkie smartfony z Androidem dostępne w x-komie 

Usuwanie aplikacji z iPhone’a

Smartfony marki Apple pracują z kolei na systemie iOS, który jest znany ze swojej intuicyjności i bezpieczeństwa. Aplikacje dla tych urządzeń agreguje sklep AppStore. Oferuje on szeroką bazę różnorodnych programów w różnych kategoriach, takich jak gry, edukacja, lifestyle, zdrowie i fitness, oraz wiele innych. To z kolei może stać się prostą drogą do zbyt dużego nagromadzenia ich na smartfonie. Warto zatem co jakiś czas selekcjonować i w razie konieczności usuwać zbędne programy. Jak? Zastosuj poniższe wskazówki i zadbaj o płynną pracę swojego iPhone’a.

Jak odinstalować aplikację z iPhone’a?

 1. Znajdź aplikację, którą chcesz usunąć na ekranie głównym.
 2. Przytrzymaj ikonę aplikacji, którą chcesz usunąć. Albo zacznie się trząść, albo wyskoczy rozwijane menu (będzie to zależne od zainstalowanej wersji iOS).
 3. Przyciśnij ikonkę „-” lub wybierz z rozwijanego menu polecenie „Usuń aplikację”.
 4. W tym momencie system iPhone’a poprosi o potwierdzenie, że chcesz usunąć aplikację. Aby to zrobić, wystarczy to zaakceptować. 
iphone usuwanie aplikacji

Najlepsze smartfony Apple czekają na Ciebie w x-komie 

Smartfon Huawei – jak usunąć aplikację?

Co do zasady, telefony Huawei działają na systemie operacyjnym Android, ale jakiegoś czasu posiadają własną nakładkę o nazwie EMUI, która nieco zmienia ich interfejs, a czasem ma także wpływ na możliwość pobierania konkretnych programów.

W związku z tym warto wiedzieć, że firma Huawei oferuje autorski sklep z aplikacjami AppGallery, w którym znajdują się dostosowane do niej programy, w tym np. szeroki wybór gier, narzędzi, a także aplikacji bezpieczeństwa i ochrony prywatności. Jeśli jednak pobierzemy ich za dużo, zawsze możemy odinstalować te, których nie używamy. Poniżej znajduje się krótka instrukcja, w jaki sposób to zrobić.

Jak odinstalować aplikację z telefonu Huawei?

 1. Wejdź w ikonkę koła zębatego, symbolizującą ustawienia smartfona Huawei. Możesz ją wybrać z menu telefonu lub przesuwając widget z szybkimi skrótami w dół ekranu.
 2. W ustawieniach znajdź pozycję Aplikacje.
 3. Poszukaj programu, który chcesz usunąć, a następnie kliknij w jego nazwę, aby rozwinąć menu działań.
 4. Wybierz polecenie odinstaluj, a następnie potwierdź monit z pozwoleniem na deinstalację programu.

Pamiętaj, że podobnie do smartfonów działających na czystym Androidzie, spotkasz tu też aplikacje zainstalowane fabrycznie, których odinstalowanie jest niemożliwe, ponieważ może zakłócić pracę systemu.

Aplikacje zbierające informacje

Usunięcie aplikacji nie zwalnia z subskrypcji

Pamiętaj, że niektóre aplikacje są częściowo lub całkowicie płatne. Zwykle taka opłata odbywa się na zasadzie subskrypcji, pobieranej w określonym odstępnie czasowym. Oznacza to, że samo usunięcie takiego programu ze smartfona nie jest równoznaczne z rezygnacją z jego subskrypcji. Jeśli chcesz, aby pobieranie opłat skończyło się równolegle, musisz taką dyspozycję wydać oddzielnie, zgodnie z regulaminem dostawcy aplikacji.

Źródła:
 • https://consumer.huawei.com/en/support/content/en-us00740805/, 
 • https://support.apple.com/en-au/101550, 
 • https://support.google.com/googleplay
 • https://www.digitaltrends.com/mobile/how-to-delete-apps-in-android/, 
 • https://www.selecthub.com/resources/how-to-delete-apps/, 
 • https://www.apple.com/pl/app-store/