Jak odblokować lub zablokować kogoś na Facebooku?

Czy kiedyś omyłkowo zablokowałeś swojego znajomego na Facebooku i chcesz naprawić ten błąd? A może po prostu widziałeś wystarczająco dużo obrazków życzących dobrej kawusi od cioci Twojego znajomego i masz tego dosyć? Nie martw się, w każdym przypadku znamy rozwiązanie na Twój problem. W tym poradniku wytłumaczymy Ci jak odblokować lub zablokować kogoś na Facebooku albo Messengerze.

Jakie są główne powody, aby zablokować kogoś na Facebooku?

 • Stalkerzy – niektórzy ludzie mogą Cię śledzić w mediach społecznościowych tylko po to, by lepiej Cię poznać. Czynią to z różnych, często zwyczajnych powodów – wspólna praca czy zainteresowania. Wśród nas istnieją jednak stalkerzy, którzy zazwyczaj mają na celu wykorzystanie informacji o Tobie w złym celu jak: prześladowanie, znęcanie, szpiegowanie. Jeśli więc Twój instynkt podpowiada, że ktoś próbuje poprosić Cię o zbyt dużo danych osobowych, przerwij znajomość jak najszybciej i zablokuj tę osobę.
 • Niechciany znajomy – nie masz pojęcia, kim jest osoba na zdjęciu? Nie dodawaj kogoś do znajomych dla samego celu posiadania ich dużej liczby. Zwracaj uwagę na takie osoby zwłaszcza, kiedy używają wobec innych mowy nienawiści lub udostępniają treści, które uważasz za niestosowne.
 • Dodawanie do nieznanych grup – ktoś kiedyś wysłał Ci zaproszenie do znajomych, a następnego dnia zostałeś dodany do różnych nieciekawych grup na Facebooku? Jeśli kiedykolwiek znalazłeś się w takiej sytuacji możesz opuścić te grupy lub zablokować osobę, która Cię na nie dodaje na Facebooku.
 • Nienawistne komentarze – ktoś ciągle śledzi każdy Twój ruch i wulgarnie komentuje wszystko, co wrzucisz na swoją tablicę? Czas zablokować go jak najszybciej to możliwe i nie dawać mu powodu do radości z oczerniania innych.
szczepionka facebook

Jaka jest różnica między usuwaniem kogoś ze znajomych a blokowaniem?

Usuwanie kogoś ze znajomych pozwala wykluczyć osobę z listy Twoich znajomych bez żadnego powiadamiania. W porównaniu do blokowania – w dalszym ciągu będziesz mógł zobaczyć jej profil lub posty, które dodaje na tablicę główną. Blokowanie natomiast pozwala całkowicie odłączyć się od osoby, którą blokujesz. Oznacza to, że ​​będziecie dla siebie całkowicie niewidoczni.

Facebook

Jak zablokować kogoś na Facebooku?

Możesz to zrobić na stronie Facebooka lub za pomocą aplikacji mobilnej Messenger.

 1. Zaloguj się na swoje konto na Facebooku i zlokalizuj osobę, którą chcesz zablokować, wyszukując jej imię lub klikając jej imię na osi czasu.
 2. W prawym górnym rogu strony profilu kliknij trzy poziome kropki.
 3. Kliknij ikonę z trzema kropkami.
 4. W wyświetlonym menu rozwijanym kliknij Zablokuj.
 5. W wyskakującym oknie kliknij Potwierdź, a następnie kliknij Ok.

Jak zablokować kogoś za pomocą Messengera?

 1. Na ekranie Czaty otwórz okno konwersacji z osobą, którą chcesz zablokować.
 2. Dotknij jej imienia i nazwiska w górnej części okna konwersacji.
 3. Przewiń w dół i dotknij Zablokuj
 4. Zablokuj w Messengerze > Zablokuj.

Gotowe — osoba została zablokowana. Nie zobaczy już treści, które publikujesz, nie będzie już wymieniana jako znajoma na Twojej tablicy, a także nie będzie w stanie wysyłać Ci wiadomości.

Zablokowanie kogoś w Messengerze nie jest równoznaczne z zablokowaniem kogoś w pełni. Warto zapoznać się z uwagą od Facebooka:

 • Uwaga: Zablokowanie wiadomości od kogoś w aplikacji Messenger nie jest równoznaczne z zablokowaniem tej osoby na Facebooku. Jeżeli zablokujesz wiadomości od kogoś w aplikacji Messenger, ale nie zablokujesz tej osoby na Facebooku, nadal będziesz widzieć jej profil na Facebooku. W zależności od ustawień prywatności znajomego możesz również widzieć jego status, aktualności, komentarze, polubienia i znaczniki na Facebooku.
 • Uwaga: Odblokowanie osoby nie oznacza, że automatycznie zostaniecie ponownie znajomymi. Jeżeli zablokujesz znajomego, a następnie go odblokujesz, przywrócenie znajomości będzie wymagało wysłania nowego zaproszenia do grona znajomych.
 • Uwaga: Gdy zablokujesz kogoś, osoba ta nie będzie mogła oznaczyć Cię ani wyświetlić treści publikowanych przez Ciebie na Twojej osi czasu.
Facebook aplikacja

Jak odblokować kogoś na Facebooku?

Co jeśli zablokowanie znajomego okazało się błędem popełnionym w ferworze chwili? Na szczęście można to w łatwy sposób naprawić. W przeciwieństwie do blokowania te instrukcje będą się różnić w zależności od tego, czy korzystasz z witryny internetowej, czy aplikacji mobilnej.

 1. Z dowolnego miejsca na Facebooku znajdź i kliknij strzałkę skierowaną w dół w prawym górnym rogu strony. W rozwijanym menu kliknij Ustawienia i prywatność, a następnie kliknij Ustawienia.
 2. Po kliknięciu Ustawienia i prywatność w menu rozwijanym pod ikoną strzałki kliknij Ustawienia.
 3. W kolumnie po lewej stronie ekranu kliknij Blokowanie.
 4. Następnie sprawdź, których użytkowników zablokowałeś i, jeśli chcesz przywrócić jednego z nich, kliknij Odblokuj obok ich nazwy. 
 5. W sekcji Blokuj użytkowników kliknij Odblokuj obok odpowiedniej osoby.
 6. Kliknij Potwierdź w wyskakującym oknie, które się pojawi.

Jak odblokować kogoś za pomocą Messengera?

 1. Na ekranie Czaty otwórz okno konwersacji z osobą, którą chcesz odblokować.
 2. Dotknij jej imienia i nazwiska w górnej części okna konwersacji.
 3. Przewiń w dół i dotknij Odblokuj.
 4. Odblokuj w Messengerze lub Facebooku.

Inny sposób na odblokowanie kogoś za pomocą Messengera

 1. Otwórz aplikację i kliknij swoje zdjęcie profilowe ułożone w prawym górnym rogu.
 2. Na wyświetlonej stronie Menu przewiń w dół, aby kliknąć Prywatność.
 3. Na karcie Prywatność przewiń w dół i kliknij Blokowanie.
 4. Zostanie wyświetlona pełna lista wszystkich zablokowanych przez Ciebie osób.
 5. Dotknij strzałki obok czyjegoś imienia, a następnie potwierdź, ponownie stukając Odblokuj.

Gotowe – jak widzisz cały mechanizm jest bardzo prosty. Możesz odblokować każdego z listy zablokowanych osób za pomocą dwóch szybkich kliknięć.

Korzystaj z Facebooka jeszcze wygodniej: