Blokada połączeń Android | iOS. Jak zablokować numer?

Masz dość nękających telefonów? Ktoś z uporem maniaka nie daje Ci spokoju i ciągle, mimo braku odzewu, próbuje się z Tobą połączyć? A może uparł się na Ciebie natarczywy sprzedawca? Mamy dobrą wiadomość – można, a przede wszystkim da się z tym walczyć. Poniżej znajdziesz sposoby na zablokowanie konkretnych numerów dla smartfonów z systemem Android oraz iOS.

Blokada połączeń

Niechciane połączenia to coś, czego doświadczył niemal każdy właściciel telefonu komórkowego. Na szczęście okazuje się, że blokowanie konkretnych numerów zarówno dla telefonów z systemem Android, jak i iOS jest stosunkowo proste. Jeżeli zatem należysz do grupy osób, ceniących swoją  prywatność i nie chcesz, aby Twój spokój był burzony przez natrętnego sprzedawcę lub upierdliwego znajomego, postaw na kilka sprawdzonych sposobów, które znajdziesz w tym mini-poradniku.

Jak zablokować numer? Android 

Wybór i zablokowanie konkretnego numeru z poziomu smartfona wcale nie jest skomplikowane. Wykonasz je w kilku prostych krokach. 

Wystarczy:

 1. Wejść w swoje KONTAKTY i wybrać numer, który chce się zablokować.
 2. Wybrać opcję WIĘCEJ (zazwyczaj trzy kropki przy nazwie kontaktu)– po jej wyborze powinno włączyć się rozwijane menu z większą ilością opcji.
 3. W zależności od modelu telefonu wybrać odpowiednią opcję: BLOKOWANIE  lub DODAJ DO CZARNEJ LISTY.

albo

 1. Nacisnąć ikonkę SŁUCHAWKI i przejść do zakładki HISTORIA POŁĄCZEŃ.
 2. Wybrać numer, który chce sie zablokować. 
 3. Przejść do jego zaawansowanych USTAWIEŃ (zazwyczaj trzy kropki).
 4. Wybrać opcję BLOKADY lub dodać go na CZARNĄ LISTĘ

Czym różni się blokada numeru od dodania go na czarną listę? 

Jeżeli wybierzesz BLOKOWANIE NUMERU/ODBLOKOWANIE NUMERU, możesz dookreślić, czy chcesz zablokować połączenia i smsy, czy np. tylko jedną z tych opcji.

Z kolei, jeśli telefon daje możliwość dodania numeru do tzw. CZARNEJ LISTY i to właśnie na nią się zdecydujesz, to wówczas urządzenie automatycznie zablokuje możliwość jakiegokolwiek kontaktowania się z Tobą przez jego właściciela – zarówno głosowo, jak i poprzez wiadomości tekstowe.

Jak zablokować numer telefonu na iPhonie?

W przypadku systemu iOS sprawa przebiega bardzo podobnie, a w zasadzie jeszcze prościej.  

Aby zablokować numer, z którego nie chcesz odbierać żadnych połączeń, musisz:

 1. Wejść w KONTAKTY.
 2. Wybrać numer, który ma być zablokowany.
 3. Wybrać opcję jego edycji i tu zaznaczyć: BLOKUJ KONTAKT (na dole listy).
 4. Po wybraniu opcji blokowania system smartfona zapyta, czy na pewno chcesz to zrobić i wskaże, gdzie konkretny numer będzie blokowany, tj. połączenia, wiadomości tekstowe oraz FaceTime. Wówczas wystarczy potwierdzić swoją decyzję ponownie klikając BLOKUJ KONTAKT

… i gotowe.

Blokada połączeń anonimowych 

Android 

A co jeśli chcesz skutecznie pozbyć się połączeń o niezidentyfikowanym numerze? W nowszych wersjach systemu Android (od wersji 6.0) również możesz zrobić z poziomu smartfona. Wystarczy, że:

 1. Wejdziesz w ikonkę SŁUCHAWKI.
 2. Wybierzesz USTAWIENIA ZAAWANSOWANE (trzy kropki).
 3. Klikniesz w dedykowaną zakładkę BLOKADY.
 4. Przesuniesz suwak w celu aktywacji opcji „Blokuj nieznane/prywatne numery”.

iPhone 

Na iPhone’ach z systemem iOS 13 i nowszym istnieje z kolei opcja: Wycisz nieznanych dzwoniących. Ta funkcja z automatu przekieruje dzwoniącego na pocztę głosową. Dotyczy to wszystkich numerów, które kontaktują się z Tobą po raz pierwszy oraz numerów zastrzeżonych. Z tą różnicą, że na te pierwsze, po odpowiedniej weryfikacji, można bez problemu oddzwonić. Jak to aktywować?
 
 1. Wejdź w USTAWIENIA połączeń. 
 2. Wybierz sekcję TELEFON
 3. Aktywuj funkcję Wycisz nieznanych dzwoniących, znajdującą się na dole listy. 

A co w sytuacji, gdy nie możesz zablokować numeru w jeden z powyższych sposobów? Wówczas trzeba zgłosić się do operatora sieci, z której się korzysta i aktywować usługę blokady połączeń anonimowych ACR. Zwykle odbywa się to za pomocą specjalnego kodu, który wprowadza się w polu wybierania numeru na smartfonie. 

Pamiętaj jednak, że brak identyfikacji numeru, który uporczywie próbuje się z Tobą skontaktować, powoduje blokadę wszystkich anonimowych numerów. Oznacza to mniej więcej tyle, że jeśli zdecydujesz się na blokadę połączeń anonimowych, musisz mieć świadomość zablokowania dosłownie wszystkich połączeń z niezidentyfikowanych numerów – bez względu na to, czy wykonuje je jedna, czy dziesięć różnych osób.  Po wybraniu tej opcji usłyszą one komunikat: „Abonent, którego numer wybrałeś, nie przyjmuje połączeń z numerów zastrzeżonych. Jeżeli chcesz się z nim połączyć, włącz prezentację numeru”.

Źródło: support.google.com, supprot.apple.com, serwis24.org, opracowanie własne