Blokada połączeń na smartfonach z systemem Android | iOS. Jak zablokować niechciany numer?

Macie dość nękających Was telefonów? Ktoś z uporem maniaka nie daje Wam spokoju i ciągle, mimo braku odzewu, próbuje się z Wami połączyć? A może uparł się na Was natarczywy sprzedawca? Mamy dobrą wiadomość – można, a przede wszystkim da się z tym walczyć. Poniżej znajdziecie kilka prostych sposobów na zablokowanie konkretnych połączeń dla smartfonów z systemem Android oraz iOS.

Blokada połączeń z określonego numeru jest możliwa  

Niechciane połączenia to coś, czego doświadczył niemal każdy właściciel telefonu komórkowego. Na szczęście okazuje się, że blokowanie połączeń zarówno dla telefonów z systemem Android, jak i iOS jest stosunkowo proste. Mimo to, wysnuwam wniosek, że nadal niewiele osób korzysta z tej funkcjonalności. Zatem, jeżeli należycie do grupy osób, ceniących swoją  prywatność i nie chcecie, aby Wasz spokój był burzony przez natrętnego sprzedawcę lub upierdliwego znajomego, postawcie na kilka sprawdzonych sposobów, które znajdziecie w tym mini-poradniku.

Blokowanie numeru na smartfonie z Androidem

Wybór i zablokowanie konkretnego numeru z poziomu smartfona jest banalnie proste i wykonacie je w kilku nieskomplikowanych krokach:

  1. Wchodzicie w swoje KONTAKTY i wybieracie numer, który chcecie zablokować.
  2. Po wejściu w konkretny numer wybieracie opcję WIĘCEJ – po jej wyborze powinno włączyć się rozwijane menu z większą ilością opcji.
  3. W zależności od modelu telefonu wybieracie odpowiednią opcję: BLOKOWANIE NUMERU/ODBLOKOWANIE NUMERU lub DODAJ DO CZARNEJ LISTY.

Jeżeli wybierzecie BLOKOWANIE NUMERU/ODBLOKOWANIE NUMERU możecie również dookreślić, czy chcecie zablokować połączenia i smsy, czy np. tylko jedną z tych opcji.

Z kolei, jeśli Wasz telefon daje możliwość dodania numeru do tzw. CZARNEJ LISTY, to wówczas automatycznie zablokuje możliwość jakiegokolwiek kontaktowania się w Wami przez ten numer – zarówno głosowo, jak i poprzez wiadomości tekstowe.

Blokowanie połączeń na iPhonie. Jak to przebiega na iOS?

W przypadku systemu iOS sprawa przebiega bardzo podobnie, a w zasadzie jeszcze prościej.  Aby zablokować numer, z którego nie chcecie odbierać żadnych połączeń, musicie:

  1. Wejść w KONTAKTY, a później w numer, który ma być zablokowany.
  2. Z menu widocznego na głównym ekranie edycji wybranego numeru wybieracie opcję: BLOKUJ KONTAKT, która znajduje się w dolnej części listy…

… i gotowe.

Po wybraniu opcji blokowania system zapyta Was, czy na pewno chcecie to uczynić i wskaże, gdzie konkretny numer będzie blokowany, tj. połączenia, wiadomości tekstowe oraz FaceTime.  

Blokada połączeń anonimowych – to już zależy od operatora

Wszystko fajnie i pięknie, ale co w sytuacji, gdy nękający numer jest po prostu anonimowy i nie możemy zablokować go w jeden z powyższych sposobów?

W takim przypadku trzeba zgłosić się do operatora sieci, z której korzystacie. Pamiętajcie jednak, że brak identyfikacji numeru, który uporczywie próbuje się z Wami skontaktować, powoduje blokadę wszystkich anonimowych numerów. Oznacza to mniej więcej tyle, że jeśli zdecydujecie się na blokadę połączeń anonimowych, musicie mieć świadomość zablokowania dosłownie wszystkich połączeń z niezidentyfikowanych numerów – bez względu na to, czy wykonuje je jedna, czy dziesięć różnych osób.