Jak media społecznościowe wpływają na nastolatków? Brytyjscy eksperci mają swoją teorię

Na pytanie zawarte w tytule próbowała już odpowiedzieć niejedna mądra głowa. Okazuje się, że nie jest to takie proste, a temat oddziaływania mediów społecznościowych na nastolatków nie schodzi z ust zarówno rodziców, jak i ekspertów. Ostatnio grupa brytyjskich naukowców stwierdziła też, że udział młodocianych w social mediach może mieć znaczący wpływ na ich funkcjonowanie w kolejnych latach życia i nie ułatwia wchodzenia w dorosłość. Dowiedz się więcej na ten temat.

Social media a młodzież

Mówi się, że wszystko jest dla ludzi. Liczy się tylko zdrowy umiar. Podobnie należałoby podjeść do tematu korzystania z social mediów przez młodzież. Nie jest przecież żadną tajemnicą, że ich nadmiar szkodzi każdemu człowiekowi – nie tylko nastolatkom. Niemniej okres sprzeciwu wobec norm rządzących światem i szukanie własnej tożsamości w wieku młodzieńczym stanowi bardzo żyzny i podatny na oddziaływanie społeczności fundament.

Niewłaściwe podejście do treści na portalach społecznościowych potrafi wyrządzić wiele złego, dlatego warto edukować młodzież na temat wszystkich konsekwencji uczestniczenia w social mediach – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. 

Przeczytaj też:

🔍 Instagram dba o bezpieczeństwo dzieci. Platforma wprowadza nowe narzędzia kontroli rodzicielskiej

🔍10 zasad bezpiecznego korzystania z sieci – zadbaj o swoje bezpieczeństwo w Internecie

🔍 Joe Biden ogłosił, że chce walczyć z negatywnym wpływem social mediów na amerykańskie społeczeństwo. O co chodzi?

🔍 Korzystanie z platform społecznościowych powinno budzić obawy? Zadaj sobie te pytania przed zrobieniem selfie

nastolatki social media smartfony

Social media – jak wpływają na nastolatków?

Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu Cambridge i Oxford oraz eksperci z Donders Institute for Brain, Cognition and Behaviour opublikowali niedawno artykuł naukowy, w którym twierdzą, że social media mają tak intensywny wpływ na mózg nastolatków, że konsekwencje ich używania przez młodocianych w dniu dzisiejszym będą widoczne szybciej, niż można przypuszczać. 

Przeprowadzili oni bowiem obszerną ankietę wśród gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii, która dotyczyła około 72 000 młodocianych osób. Na podstawie analizy jej wyników, wysnuto wniosek, że nastolatkowie w znacznej większości wskazywali na negatywny związek między korzystaniem z mediów społecznościowych a ogólną satysfakcją z życia. 

Jako przykład podano zależność, zachodzącą wśród dziewcząt w wieku od 11 do 13 lat. Mówiła ona o tym, że te, które w ciągu 12 miesięcy zwiększyły korzystanie z mediów społecznościowych, rok później były mniej zadowolone z życia. Ten sam schemat powielił się w przypadku chłopców w wieku od 14 do 15 lat oraz 19-letnich chłopców i dziewcząt.

Niniejsze wyniki wzbudziły wśród badaczy mnóstwo kontrowersji i były przyczynkiem do postawienia fundamentalnych pytań, w tym jednego zasadniczego: czy podatność na media społecznościowe w określonym wieku może być powiązana ze zmianami mózgowymi, hormonalnymi i społecznymi podczas rozwoju nastolatków? Jak widać, wydaje się to bardzo prawdopodobne. 

nastolatki social media smartfony

Co dalej z badaniami w tym temacie?

Wspomniany zespół naukowców zaznacza, że aby czynić postępy i móc odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące wpływu mediów społecznościowych na młodzież, musi mieć więcej danych od firm udostępniających social media. Taki scenariusz umożliwiłby dalsze badania w tym zakresie – tak, aby w pełni zrozumieć i udowodnić zachodzące wśród młodzieży procesy. 

Związek między korzystaniem z mediów społecznościowych a dobrostanem psychicznym jest bardzo złożony, a dotychczasowe badania wykazały mieszane wyniki (...)
dr Amy Orben
główna badaczka projektu

Na koniec trzeba jasno zaznaczyć, że brytyjscy naukowcy podkreślają również pozytywne aspekty korzystania z social mediów i podobnie do wielu psychologów apelują o zdrowy rozsądek w obie strony. Wśród przykładowych wypowiedzi górują m.in. te, doceniające łatwiejszą możliwość komunikacji w trakcie pandemii COVID-19 oraz będącej jej konsekwencją izolacji społecznej. 

Źródło: bbc.com, nature.com