Domowy monitoring z Imou Cue. Recenzja kamery wewnętrznej

Inteligentne kamery coraz częściej goszczą w naszych domach. Zwiększają poczucie bezpieczeństwa, które dla naszej rodziny jest bezcenne. Jeśli szukamy kamery, która nie nadszarpnie budżetu, a jednocześnie spełni swoją funkcję, warto sięgnąć po Imou Cue.

Imou Cue – jak zacząć w kilka minut?

Co znajdziemy w zestawie?

Pudełko z kamerą Imou Cue 720 HD zawiera podstawowe elementy: kamerę z uchwytem (nie da się ich rozłączyć), zasilacz, kabel, elementy montażowe do przymocowania do ściany oraz instrukcję. Nie brakuje tutaj niczego, co niezbędne. Warto jeszcze rzucić okiem na instrukcję, ponieważ są w niej objaśnione komunikaty, jakie sygnalizuje dioda znajdująca się na kamerze. Będzie to szczególnie przydatne podczas późniejszej konfiguracji.

Zawartość opakowania z kamerą Imou Cue

Instalacja i konfiguracja – szybko, łatwo i przyjemnie

Zastanawiając się nad miejscem, w którym chcielibyśmy umieścić kamerę, warto wziąć pod uwagę fakt, że potrzebuje ona stałego zasilania sieciowego. Nie ma w niej miejsca na baterie, nie posiada również akumulatora, który można podładować. Nie obejdzie się więc bez gniazdka w pobliżu lub ewentualnie przedłużacza.

Imou Cue możemy postawić np. na półce, a dzięki gumowej podstawce nie będzie się ślizgać po jej powierzchni. Dodatkowo elementy montażowe umożliwią przykręcenie do ściany lub sufitu. Uchwyt pozwala na odpowiednie ustawienie kamery, tak żeby obraz obejmował odpowiedni obszar.

Bardzo możliwe, że więcej czasu zajmie montaż kamery (jeśli wybierzemy ścianę lub sufit), niż jej konfiguracja. Wystarczy pobrać dedykowaną aplikację Imou Life, zarejestrować się i zeskanować kod QR z kamery. W ten sposób sparujemy ją z telefonem, a kolejne instrukcje są bardzo zwięźle opisane i nie jest konieczna zaawansowana wiedza, by móc zacząć korzystać z produktu. Osoba posługująca się na co dzień smartfonem powinna skonfigurować kamerę w około 5 minut.

Konfiguracja aplikacji Imou Life

Specyfikacja kamery

Imou Cue – dobra kamera w warunkach domowych

Automatyczny zapis i wykrywanie ruchu

Budowa kamery nie sprawia, że jest dyskretna, ponieważ zamontowana na ścianie lub suficie rzuci się w oczy potencjalnemu intruzowi, ale zdąży uchwycić jego twarz (oczywiście jeśli trafimy na amatora). Imou Cue bazuje na wykrywaniu ruchu i kiedy tylko go zarejestruje, rozpoczyna nagrywanie, a nas alarmuje, że coś się dzieje.

Pozostając w temacie domowych intruzów – co jeśli włamywacz stwierdzi, że bezpieczniej będzie przy okazji zabrać kamerę razem z dowodem w postaci karty pamięci? Na szczęście jest też opcja zapisywania w chmurze. Dzięki temu jeśli tylko połączymy Imou Cue z domową siecią WiFi, otrzymujemy podgląd na żywo na smartfonie lub powiadomienia o wykrytym ruchu, a do nagrań mamy dostęp w dowolnym momencie. Podgląd dostępny jest w aplikacji Imou Life, o której wspomnę w dalszej części recenzji.

Najdziwniejsze rzeczy w domu dzieją się najczęściej w nocy, stąd też kamera bardzo dobrze radzi sobie zarówno w oświetlonym pomieszczeniu, jak i w całkowitym mroku. Umożliwia to zainstalowana dioda podczerwieni. Pominę już ten nieco pesymistyczny temat złodzieja, ale jeśli zwyczajnie na oku chcemy mieć dzieci lub – mniej zwyczajnie – potrzebujemy rozwiązać paranormalną zagadkę w naszym domu, Imou Cue pomoże w tym, niezależnie od pory dnia i nocy.

Tryb nocny kamery Imou Cue

Choć jest pewien haczyk… a jest nim wspomniana wcześniej konieczność stałego zasilania. Wystarczyłby mały akumulator, który umożliwi chociaż krótkie podtrzymanie zasilania w przypadku jego braku. Tego niestety zabrakło i w mojej opinii jest to najsłabszy punkt kamery.

Na brak zasilania jest jednak rozwiązanie. Do podtrzymania zasilania można użyć powerbanka, który potrafi jednocześnie się ładować, a także przekazywać prąd. Umożliwi to działanie kamery w przypadku braku prądu.

Dwukierunkowe rozmowy

Imou Cue posiada wbudowany głośnik i mikrofon. Dzięki temu, oprócz samego obrazu nagrywa się również dźwięk. Ponadto możemy przez kamerę prowadzić (prawie) swobodne rozmowy, ponieważ Imou Cue ma funkcję interkomu. Dlaczego użyłem słowa prawie? Dźwięk przypomina trochę rozmowę przez krótkofalówkę i chociaż jakość nie przeszkadza w zrozumieniu wypowiedzi, problemem jest opóźnienie.

Dźwięk dociera z około dwusekundowym opóźnieniem w obie strony, a to utrudnia komunikację. Jest to jednak charakterystyczne dla kamer domowych i pojawia się nawet w droższych modelach. Nie bez znaczenia jest również prędkość internetu. W końcu podczas wideorozmowy na Messengerze, czy innych komunikatorach, również występuje podobne opóźnienie.

Funkcja interkomu w Imou Life

Jakość obrazu – jest poprawnie

Imou Cue nagrywa w rozdzielczości HD (720p), a maksymalnie uzyskać możemy 25 fps. Jak wygląda to w praktyce? Podczas podglądu na telefonie obraz jest wyraźny i płynny. Nie miałem problemu z rozpoznaniem nagranych osób, a także czynności, które wykonywały. Nieco gorzej wygląda to w przypadku zooma, gdzie brakuje pikseli. Jeśli więc chcecie przybliżyć obraz, by dostrzec, co ktoś chowa do kieszeni, może być z tym problem.

Kąt widzenia Imou Cue to 94 stopnie i w moim odczuciu parametry te są dobre. Obraz obejmuje duży obszar pomieszczenia, nie odczułem wrażenia, że jest urwany po bokach i czegoś brakuje. Nie zauważyłem też różnicy w jakości obrazu między trybem nocnym i dziennym. Samo dostosowanie się do warunków oświetlenia trwa około 2-3 sekundy, nim otrzymamy wyraźny obraz.

Tak prezentuje się obraz w trybie dziennym:

A tak wygląda w nocy:

Imou Life – monitoring w telefonie

Aplikacja na smartfona to nic innego jak domowe centrum monitoringu. Imou Life jest oprogramowaniem łatwym w obsłudze i w krótkim czasie można nauczyć się jego swobodnego użytkowania. Podzielona jest na trzy zakładki – najważniejszej czyli podglądu, a także powiadomień oraz ustawień.

Widok główny w aplikacji Imou Life

Z aplikacją połączyć możemy maksymalnie cztery kamery. Możliwe jest przełączanie się pomiędzy kamerami, jeśli chcemy uzyskać podgląd na żywo z jednej, lub podzielenie ekranu, a dzięki temu zobaczymy obraz ze wszystkich. W tym widoku włączyć możemy interkom czy zrobić zdjęcie podglądu. Historia nagrań uporządkowana jest chronologicznie i zaprezentowana na osi czasu, co umożliwia ich wygodne wyszukiwanie. Dodatkowo nagrania możemy zachować na telefonie, wysłać komuś bezpośrednio na Messengera, czy zapisać na Dysku Google.

Historia nagranych filmów w Imou Life

W kolejnej zakładce zaprezentowane są powiadomienia. Szybko możemy przejść do wybranej kamery i sprawdzić, co w ostatnim czasie się nagrało.

Powiadomienia w Imou Life

Warto zajrzeć również do ustawień, by zapoznać się ze wszystkimi możliwościami aplikacji. Oprócz standardowej konfiguracji Imou Life połączyć możemy z Asystentem Google lub Amazon Alexa. Dzięki temu monitoringiem będziemy mogli sterować głosowo. Uwagę przyciąga również Detekcja AI, która zmniejsza ilość powiadomień przez rozpoznawanie ludzi czy zwierząt. Niestety, kamera Imou Cue nie ma takiej funkcji i chcąc z tego skorzystać, trzeba dokupić osobne urządzenie.

Widok ustawień aplikacji Imou Life

Wirtualna granica

Ciekawą funkcją jest Wirtualna Granica. Na mapie zaznaczamy dowolny obszar, a kiedy go opuścimy, otrzymujemy powiadomienia o wykryciu ruchu. Jeśli jesteśmy w domu, czyli w obszarze, który wybierzemy, nie otrzymujemy powiadomień o detekcji ruchu, a kamera nie nagrywa. Funkcja jest szczególnie przydatna, jeśli zależy nam na monitoringu, kiedy jesteśmy poza domem i nie chcemy, by kamera nagrywała nas np. podczas jedzenia obiadu, ponieważ jest to dla nas zbędne.

Funkcja Wirtualnej Granicy w Imou Life

Dużo w dobrej cenie – podsumowanie

Za stówkę, możemy kupić produkt, który pomoże uniknąć straty na znacznie wyższą kwotę. Kamera skutecznie wykrywa ruch i nagrywa obraz w dobrej jakości, co bez problemu pozwoli rozpoznać twarz, a także czynności jakie wykonuje nagrana osoba. Jest łatwa w instalacji i konfiguracji, a dedykowana aplikacja jest równie prosta w obsłudze. Brakuje jedynie zastępczego zasilania w postaci baterii, a przez to kamera przestanie działać w przypadku braku prądu.


Minusy

  • brak zastępczego ładowania (np. baterii)
  • opóźnienie w przesyłanym dźwięku na żywo

Plusy

  • cena
  • dobra jakość obrazu
  • możliwość rozmów przez interkom
  • łatwa w obsłudze aplikacja
  • czytelny tryb nocny

Ocena

8/10