Jak chronić swoje konto WhatsApp? Oto 7 najważniejszych zasad

W ostatnim czasie coraz częściej można usłyszeć o tym, że WhatsApp, czyli komunikator wykupiony przez korporację Meta, staje się niebezpieczny dla użytkowników. Teraz na pierwszym planie widnieje problem ogromu włamań na konta. Czy można temu zapobiec i uchronić swoje konto WhatsApp przed oszustami? Czy potrzebne są do tego narzędzia, a może wystarczy trzymać się kilku prostych zasad? Odpowiedź znajdziesz w tekście.

Najlepsze sposoby na chronienie konta WhatsApp

 1. Wybierz opcję niewidoczności
 2. Zablokuj ekran WhatsApp
 3. Nie klikaj żadnych podejrzanych linków
 4. Spróbuj szyfrowania end-to-end
 5. Stosuj weryfikację dwuetapową
 6. Wyloguj się z WhatsApp Web
 7. Usuń konto, jeśli zgubisz telefon

Czy WhatsApp ma negatywny wpływ na ludzi?

WhatsApp to najczęściej używana aplikacja do przesyłania wiadomości w wielu krajach, w tym w Polsce. Szacuje się, że ponad miliard osób korzysta z aplikacji, wysyłając ponad 65 miliardów wiadomości dziennie. Nie jest więc niespodzianką, że zaczęły pojawiać się obawy o bezpieczeństwo, złośliwe oprogramowanie i spam.

aplikacja whatsapp

WhatsApp ma negatywny wpływ na młodzież i niekorzystnie wpływa na ich edukację czy zachowanie. Studenci mają tendencję do sprawdzania lub czatowania na WhatsApp podczas trwającego wykładu lub podczas nauki. To ostatecznie szkodzi ich koncentracji, ocenom na studiach oraz prowadzi do zmniejszenia zasobów słownictwa, jak i częstszych błędów gramatycznych lub ortograficznych. Ciągłe posiadanie smartfona w pobliżu może zwiększyć poziom stresu i frustracji. Dlatego przerwa od e-maili, powiadomień i mediów społecznościowych może od czasu do czasu okazać się potrzebna, tym bardziej jeśli obawiasz się o swoje cyberbezpieczeństwo.

Jak chronić swoje konto WhatsApp?

Przed Tobą kilka sposobów, które wyjaśnią, w jaki sposób możesz chronić swoje konto WhatsApp, bez względu na to, z jakiego urządzenia korzystasz.

Wybierz opcję niewidoczności

WhatsApp zapewnia wiele funkcji prywatności – opcje wyboru, komu chcesz udostępnić swoje zdjęcie profilowe, status i inne szczegóły. Możesz wybrać, czy chcesz rozmawiać tylko z konkretnym kontaktem. Po ustawieniu tej opcji tylko numery telefonów zapisane w smartfonie będą mogły zobaczyć Twoje zdjęcie profilowe, status, numer telefonu i status automatycznego usuwania. W naszym artykule szerzej dowiesz się, jak być niewidocznym na WhatsApp.

aplikacja whatsapp

Zablokuj ekran WhatsApp

Wypróbuj opcję blokady ekranu WhatsApp dostępną na smartfonach. Dzięki temu nikt inny nie będzie mógł korzystać z Twojego konta. Co należy zrobić?

 1. Otwórz WhatsApp,
 2. Przejdź do menu Ustawienia.
 3. Następnie kliknij Konto, a później Prywatność.
 4. Wybierz opcję Blokada ekranu na dole ekranu.
 5. Zarejestruj swój odcisk palca.

Po zakończeniu procesu, za każdym razem, gdy otworzysz aplikację WhatsApp, będziesz musiał zeskanować swój odcisk palca.

Nie klikaj żadnych podejrzanych linków

Nie otwieraj żadnego linku wysyłanego na Twoje konto WhatsApp, jeśli wydaje Ci się choć trochę podejrzany. Jeśli zostaniesz przekierowany na inną stronę – zwłaszcza taką, która wygląda nieautentycznie – prawdopodobnie została ona dotknięta złośliwym przekierowaniem. Strony takie imitują często odwiedzane miejsca w sieci (np. strony bankowe), w celu nakłonienia użytkowników do przekazania poufnych danych. Mogą wydawać się prawdziwe, ale błędy ortograficzne i gramatyczne je zdradzą.

Nie wiesz, jak jeszcze lepiej chronić się przed oszustami? Sprawdź poradnik, w którym pokazujemy, jak sprawdzić, czy strona internetowa jest bezpieczna.

Szyfrowanie end-to-end

Pełne szyfrowanie WhatsApp zapewnia, że tylko Ty i Twój kontakt możecie czytać wymieniane wiadomości i nikt poza Wami, nawet WhatsApp. Co należy zrobić, aby sprawdzić, czy Twój czat ma pełne szyfrowanie WhatsApp?

 1. Otwórz WhatsApp.
 2. Przejdź do czatu.
 3. Następnie dotknij nazwę kontaktu.
 4. Kolejno włącz szyfrowanie, aby zobaczyć kod QR i 60-cyfrowy numer.

Weryfikacja dwuetapowa

WhatsApp wprowadził funkcję weryfikacji dwuetapowej. Co należy zrobić, aby ją włączyć?

 1. Otwórz WhatsApp.
 2. Przejdź do menu Ustawienia.
 3. Następnie kliknij Konto.
 4. Kolejno włącz weryfikację dwuetapową.
 5. WhatsApp poprosi również o podanie prawidłowego numeru telefonu.

Po włączeniu tej opcji nikt nie będzie mógł otworzyć Twojego konta WhatsApp bez Twojej zgody.

Wyloguj się z WhatsApp Web

Jeśli jesteś biurze lub używasz konta WhatsApp na pulpicie w sklepie, wyloguj się, wychodząc stamtąd. W przeciwnym razie ktoś inny może później przeczytać Twój czat. Wraz z tym można również wziąć wiele ważnych informacji.

Usuń konto, jeśli zgubisz telefon

Jeśli zgubisz telefon, możesz usunąć konto WhatsApp. Ktoś, kto znajdzie Twój telefon, będzie mógł pobrać niezbędne dane z Twojego WhatsAppa. Co należy zrobić, aby usunąć konto WhatsApp?

 1. Otwórz WhatsApp.
 2. Przejdź do menu Ustawienia.
 3. Następnie kliknij Konto.
 4. Kolejno przejdź do opcji usuń konto.
 5. WhatsApp poprosi o podanie Twojego numeru telefonu.