iPhone, który ratuje życie? Owszem, dzięki funkcji Alarmowe SOS

Chociaż dużo mówi się o zagrożeniach płynących z korzystania ze smartfonów, potrafią one być także nieocenioną pomocą. Przekonał się o tym pewien brytyjski sportowiec, który swojemu iPhone’owi zawdzięcza życie – i nie jest to żart. Chociaż jego historia brzmi jak żywcem wyjęta z filmu, to wydarzyła się naprawdę, a z funkcji, która go ocaliła, mogą skorzystać wszyscy użytkownicy smartfonów od Apple.

Alarmowe SOS, czyli jak iPhone uratował życie snowboardziście

5 naciśnięć ratunkowych 5 metrów pod lodem

Tim Blakely, brytyjski influencer i trener fitness, wpadł pod koniec marca do 5-metrowej szczeliny lodowej podczas jazdy na snowboardzie w Szwajcarii. Na domiar złego, topniejący lód kapał na smartfona, utrudniając korzystanie z ekranu dotykowego. Mając zaledwie 3% baterii, Blakely skorzystał z funkcji Alarmowe SOS, która pozwala aktywować połączenie alarmowe przez pięciokrotne naciśnięcie przycisku bocznego.

W swoim wpisie na Instagramie Blakely podziękował firmie Apple za taką funkcję, gdyż umożliwia ona wezwanie pomocy w sytuacji, kiedy obsługa ekranu dotykowego jest utrudniona. Podziękował także swojemu operatorowi za zapewnienie sygnału 3G, dzięki któremu mógł wezwać pomoc. Możemy mówić o naprawdę ogromnym szczęściu, że udało mu się złapać jakikolwiek sygnał. Gdyby Blakely nie miał zasięgu albo nie był w stanie w prosty sposób zadzwonić na numer alarmowy, miałby dużo mniejsze szanse na przeżycie.

One apple a day keeps the doctor away, czyli Jabłko służy zdrowiu

Zresztą to nie pierwszy raz, kiedy funkcje urządzeń Apple pomogły uratować komuś życie lub zdrowie. Nie tak dawno informowaliśmy o tym, że Apple Watch pomógł wykryć problemy z tarczycą, a także poinformował o specyficznej odmianie zawału serca. Jak widać inwestycja w ekosystem Apple to także nienajgorsza inwestycja w swój dobrostan.

Jak skorzystać z funkcji Alarmowe SOS na iPhone?

Funkcję Alarmowe SOS skonfigurujesz w ustawieniach iPhone’a. Wybierzesz tam sposób jej uruchamiania, włączysz lub wyłączysz dźwięk odliczania do rozpoczęcia połączenia oraz dodasz kontakty alarmowe. Są to osoby, które dostaną wiadomość SMS po zakończeniu połączenia alarmowego i będą na bieżąco informowane o Twoim położeniu. Jeśli masz wyłączone usługi lokalizacji, zostaną one wówczas włączone.

Sposób 1 – wciśnięcie przycisków bocznych

To sposób uruchomienia funkcji Alarmowe SOS, który zazwyczaj jest domyślnie włączony, gdyż wykorzystuje tę samą kombinację klawiszy, co wyłączanie urządzenia. Wystarczy, że krótko przytrzymasz przycisk włączania i jeden z przycisków głośności – wyświetli Ci się wtedy poniższy ekran z suwakami. Możesz kolejno: wyłączyć iPhone’a, wyświetlić kartę medyczną lub zadzwonić pod numer alarmowy zgodny z Twoim położeniem.

Jeżeli przytrzymasz przyciski dłużej, rozpocznie się odliczanie i rozlegnie się dźwięk alertu. Po zakończeniu odliczania iPhone automatycznie wezwie służby ratunkowe i powiadomi kontakty alarmowe, chyba że wyłączysz tę opcję. Należy podkreślić, że wzywanie pomocy poprzez dłuższe przytrzymanie przycisków bocznych dostępne jest tylko dla iPhone’ów 8 i nowszych.

Sposób 2 – 5 przyciśnięć

Ten sposób skorzystania z funkcji Alarmowe SOS dostępny jest dla wszystkich iPhone’ów, ale zwykle wymaga włączenia jej w ustawieniach. Szybko naciśnij pięć razy przycisk boczny (lub górny w iPhone’ach SE 1. generacji, 5s i starszych). Zostanie włączone odliczanie i wyświetlony suwak Alarmowe SOS – przesuń go lub poczekaj do końca odliczania, a zostaniesz połączony z odpowiednimi służbami.

Sprawdź ofertę smartfonów iPhone w x-komie