CES 2021: Intel zapowiada nowe CPU. Przed nami Rocket Lake i 11 generacja w litografii 10 nm

Wielbiciele rozwiązań Intela ujrzeli w trakcie konferencji CES 2021 jednostki przeznaczone do laptopów określanych mianem edukacyjnych i niedrogich. 10-nanometrowe procesory Pentium Silver oraz Celeron. Była też mowa o superszybkim Rocket Lake oraz zapowiedź Alder Lake – intelowskiego ARM-a.

Alder Lake ma rdzenie małe i duże

Trudno nie nazwać tego wyraźną inspiracją. Intel skonstruował bowiem układ Alder Lake (SuperFin), które powstają w procesie technologicznym 10 nm, a które do złudzenia przypominają pomysł ARM. Podzielone będą na rdzenie małe (energooszczędne) oraz duże (wysokowydajne). Zgodnie z zapowiedzią Intela, Alder Lake trafi do sprzedaży w II połowie 2021.

Pentium Silver i Celeron wsparciem dla edukacji

Nie jest tajemnicą, że na wybór sprzęt noszącego miano laptopa do nauki wpływa najczęściej cena. Ma to być urządzenie niedrogie, acz z baterią, która wytrzymuje długie rozstania z ładowarką. Powinno być również na tyle wydajne, aby bez czkawki uciągnąć przeglądarkę oraz programy biurowe, a do tego streaming wideo i gry online.

Intel 11 gen procesor
Źródło: Intel

W tym celu Intel odświeżył 2 linie procesorów: Pentium Silver i Celeron z serii N. Obydwa powstaną w litografii 10 nm, w rezultacie wydajność samego CPU wzrośnie nawet o 35%. Natomiast wydajność zintegrowanego układu graficznego szybuje w górę z wynikiem +78%, a to pozwala już pograć w tytuły mniej wymagające z przyzwoitym klatkażem.

10-nanometrowy proces technologiczny to także dłuższa praca na jednym ładowaniu. Za przykład posłuży odtwarzanie wideo, które z Pentium Silver i Celeron może trwać do 10 godzin non stop. Obecność nowych CPU umożliwi ponadto obsługę gigabitowego Wi-Fi (patrz streaming), szybszych dysków SSD (wyższy komfort pracy z aplikacjami) i pamięci RAM (płynniejsze działanie laptopa).

Intel Core Rocket Lake
Źródło: Intel

Rocket Lake-S. Ten superszybki

Można mieć nadzieję, że jednostki Rocket Lake zadebiutują na rynku jeszcze w I kwartale 2021 roku. Nadzieję graniczącą z pewnością, bo Intel właściwie potwierdził, że te CPU trafią do sprzedaży właśnie w tym czasie. Co dobrego zaoferują?

Głównie wzrost wydajności zintegrowanej grafiki, bo nawet do 50%. Zapewniają ponadto integrację AI z technologią Deep Learning Boost. Flagowy Intel Core i9-11900K ma zaoferować:

  • Rdzenie/wątki: 8/16
  • Taktowanie: do 5.30 GHz i 4.89 GHz dla wszystkich rdzeni
  • Obsługa RAM: DDR4-3200
  • Obsługa PCIe: 4.0 na 20 ścieżkach
  • Litografia: 14 nm

Ten CPU ma też być kompatybilny z płytami głównymi serii 400 oraz 500, obsługując USB 3.2 2×2.