Co słychać na CES 2021? Wszystko o targach w Las Vegas

Consumer Electronics Show (w skrócie CES) to jedne z największych tarów elektroniki oraz nowych technologii, odbywające się corocznie w Las Vegas. W tym roku miejsce spotkania niestety musiało przenieść się do świata internetu, natomiast formuła pozostała taka sama. Po raz kolejny zarówno najwięksi, jak i Ci mniejsi producenci sprzętów przedstawiają tam swoje nowe, innowacyjne produkty. Sprawdź, co ciekawego pokazano dotychczas w tym roku.

Największe na świecie targi elektroniki CES 2021

Tegoroczne targi CES 2021 powoli dobiegają końca. Większość najważniejszych wydarzeń już za nami. Postanowiłem więc zebrać wszystkie moim zdaniem najciekawsze i obiecujące produkty. Przyznam, że sam wielokrotnie byłem zaskoczony urządzeniami, jakie prezentowane były podczas konferencji. Jednak przekonajcie się o tym sami.

Zanim przejdziesz do zestawienia innowacyjnych rozwiązań w technologii, zajrzyj do naszej relacji z prezentacji GeForce RTX: Game On. Przeczytaj także jakie nowości przygotowali w tym roku liderzy na rynku procesorów – Intel oraz AMD.

Project Hazel. Maseczka ochronna z RGB marki Razer

Z racji obecnie panującej sytuacji na świecie nie obyło się bez gadżetów, które usprawniłyby codzienne funkcjonowanie. Project Hazel, to pierwszy, lecz nie ostatni produkt w tym artykule, którego powstanie spowodowane jest przede wszystkim pandemią koronawirusa.

Razer od wielu miesięcy ma w swojej ofercie zwykłe bawełniane maseczki. Niedługo ta kolekcja poszerzy się o kolejny model, tym razem inteligentny. Maseczka kryjąca się pod kryptonimem Hazel, to nie kolejny designerski bajer. Posiada ona certyfikat wraz z filtrem FFP2 (N95), który jest wymienny więc to pełnoprawny produkt ochronny. 

Maseczka Razer Project Hazel

Oczywiście jak przystało na markę dostarczającą najwyższej rangi produkty dla graczy, nie mogło się obyć bez kilku usprawnień. Jak zostaliśmy poinformowani podczas prezentacji, projekt skupia się na pięciu kluczowych aspektach, którymi są kolejno bezpieczeństwo, społeczność, równowaga, wygoda oraz personalizacja.

Zaprojektowana od podstaw wentylacja świetnie doprowadza świeże powietrze do wnętrza, a wyprowadza na zewnątrz wytwarzane, co zapobiega gromadzeniu się CO2. Jednocześnie sylikonowa obudowa ściśle przylega do twarzy, zapobiegając dostawaniu się zarazków. Uszy również mogą odpocząć dzięki grubszym, regulowanym gumkom.

Z taką maseczką z pewnością wyróżnicie się z tłumu, bowiem jest ona wyposażona w podświetlenie RGB, oferujące 16,8 miliona kolorów. Strefy konfiguracji oświetlenia podzielone są na wewnętrzną i zewnętrzną. Jeśli jednak chcecie pozostać incognito, to oczywiście diody LED można wyłączyć. Z innych usprawnień warto jeszcze wspomnieć o wbudowanym wewnątrz maseczki mikrofonie.

Wraz z zestawem dołączane jest specjalne pudełko, które nie tylko ładuje urządzenie, ale także jest wyposażone w światło UV, które zabija bakterie i wirusy.

Niestety jest to jedynie koncept, więc cena ani data premiery nie jest jeszcze znana.

Razer Project Razer Project Hazel maseczka ochronna

Petplus. Obroża tłumacząca szczekanie psów

Powiedzieliśmy sobie co nieco o szarej rzeczywistości i obostrzeniach. Teraz spójrzmy na coś przyjemniejszego i poprawiającego humor większości ludziom – oczywiście mowa tu o pieskach. Petplus, to przede wszystkim niezwykle osobliwy gadzęt. Który dzięki swojej niecodzienności został wyróżniony nagrodą CES Innovation Award 2021.

Obroża Petplus, jak twierdzą twórcy, jest wyładowana po brzegi inteligentną technologią, która dzięki zaimplementowanym algorytmom sztucznej inteligencji, ma rozpoznawać mowę psów. Baza „szczeknięć” została stworzona na podstawie 100 tysięcy dźwięków wydawanych przez 50 ras psów w różnym wieku. Niestety jak początkowo mogło się wydawać, obroża nie tłumaczy odgłosów na normalne słowa, a jedynie informuje właściciela czworonoga, że pies jest zrelaksowany, szczęśliwy, zły, smutny lub wystraszony. 

Osobiście, jako właściciel psiaka potrafię odebrać większość bodźców okazywanych przez mojego pupila bez jakichkolwiek urządzeń. Jeśli jednak obroża ma ułatwić nawiązanie większej więzi pomiędzy zwierzakami a ludźmi, jestem za. Tym bardziej że wg badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Seulski, skuteczność urządzenia wynosi 80 %, a im dłużej pies nosi obroże, tym ona lepiej interpretuje jego zachowania i nastroje.

Urządzenie trafiło już do osób, które wsparły zbiórkę na platformie Indiegogo, pozostali chętni mogą złożyć zamówienie w preorderze. Cena w zależności od rozmiaru waha się od 99 do 108 dolarów. Do wyboru jest kilka kolorów sylikonowych pasków, a każdy z nich waży dokładnie 25 gramów.

Petplus obroża dla psa

Bot Handy. Kamerdyner od Samsunga, który posprząta kuchnie i naleje wina

Samsung podczas targów także zaprezentował własne nowości. Jedną z najciekawszych jest robot o nazwie Bot Handy, który tak naprawdę jest domowym asystentem. Na pierwszy rzut oka nasuwa się stwierdzenie, że urządzenie wygląda jak Rosie z animowanego serialu Jetsonowie (o ile w ogóle ktokolwiek jeszcze pamięta tę bajkę). Dodatkowo w robocie został zaimplementowany ekran, na którym wyświetlają się zmieniające kształt oczy. Mają one wyrażać emocje inteligentnego kamerdynera.

Bot Handy dalej jest w fazie rozwoju i niestety w najbliższym czasie nie będzie dostępny do komercjalnego użytku. Jest to jednak świetny pokaz sztucznej inteligencji, ponieważ produkt może podnosić obiekty o różnorodnych kształtach, rozmiarach, a także wadze. Odróżnia on także materiały, z jakich składa się dany obiekt i dozuje przy tym odpowiednią ilość siły, aby przedmiotu nie zniszczyć.

Prezenter poinformował, że produkt ma być zaufanym partnerem pomagającym w pracach domowych, takich jak sprzątanie pomieszczeń lub uporządkowanie naczyń po posiłku. Zresztą jego możliwości najlepiej przedstawia poniższy filmik.

Tak jak wspomniałem, nie mamy potwierdzonej dokładnej daty premiery, ani nawet orientacyjnej ceny. Produkt jest dalej w fazie testów i projektowania.

Robot dezynfekujący. Autonomiczne urządzenie produkcji LG wykorzystujące ultrafiolet

Jak wspominałem na początku, maseczka Razera nie była jedynym urządzeniem w tym zestawieniu, które dba o nasze bezpieczeństwo. Marka LG również podeszła do tego tematu z odpowiednią rozwagą i tak oto powstał robot dezynfekujący, który nie ma jeszcze nazwy. Pomimo braku odpowiedniego nazewnictwa, wiemy już o nim naprawdę sporo. Przede wszystkim będzie on wyposażony w światła UV-C o dużym natężeniu, które będą mogły dezynfekować całe powierzchnie. 

Robot dezynfekujący LG

Naświetlenie jednego pokoju ma trwać od 15 do 30 minut, a dzięki swojej autonomicznej konstrukcji robot będzie mógł poruszać się wokół biurek, krzeseł i innych mebli dokładnie czyszcząc z bakterii i zarazków wszystkie powierzchnie. Personel będzie mógł monitorować postępy pracy i wgrywać aktualizacje za pomocą smartfonów lub tabletów, aby mieć jak najmniejszą styczność z promieniowaniem. Po wykryciu przez czujniki ruchu człowieka, aktywuje się blokada bezpieczeństwa, która automatycznie wyłącza urządzenie.

Produkt będzie przeznaczony głównie do zastosowań w hotelach, biurach, szkołach, a także restauracjach. W USA urządzenie ma być dostępne już na początku tego roku.

Tak więc to by było na tyle w tym przeglądzie produktów zaprezentowanych na targach CES 2021, które odbywały się w formule online. Jutro na naszej stronie pojawi się kolejny materiał tego typu, ponieważ zostało do omówienia kilka ciekawych innowacji.