CES 2021: nowe urządzenia sieciowe TP-Link dla domu i biznesu

Do czwartku 14 stycznia trwają targi CES, tym razem – z wiadomych względów – w postaci wirtualnej. Prezentuje się podczas nich TP-Link, który przedstawił urządzenia sieciowe do użytku domowego i biznesowego, które w bieżącym roku mają trafić na rynek. Słowa kluczowe to, jak zwykle w przypadku takiej technologii, „szybkość” i „bezpieczeństwo”. Ale także „Wi-Fi 6E”, „Wi-Fi mesh”, „5G” oraz „10G” – bo właśnie na takich rozwiązaniach TP-Link się koncentruje.

Co trafi do katalogu urządzeń sieciowych TP-Link?

Między innymi nowa wersja cenionego systemu Mesh z serii Deco. Deco Voice X20 (uhonorowany nagrodą CES 2021 Innovation Awards) oferuje przepustowość do 1800 Mb/s na dwóch pasmach oraz korzystanie z wbudowanego inteligentnego głośnika. Staje się przez to świetnym wyborem do inteligentnego domu, umożliwiając na przykład sterowanie głosem. Każdy z modułów systemu posiada też dwa gigabitowe porty WAN/LAN.

Deco Voice X20

Poza tym TP-Link wprowadzi również urządzenia w standardzie Wi-Fi 6E, obsługujące zarezerwowane dla niego pasmo 6 GHz. Są to domowy system Mesh Deco X96, Deco X76 Plus z funkcją smart huba dla inteligentnych urządzeń, trzyzakresowy router Archer AX96 i wyposażony w porty 10G (oferujące prędkość do 10 Gb/s) Archer AX206. Do oferty trafi też pierwszy system Mesh pracujący w technologii szerokopasmowego internetu 5G – Deco X80-5G.

Do sektora biznesowego kierowane są Access Pointy w standardzie Wi-Fi 6 oraz współpracujące z systemem Omada SDN. Są to EAP680 HD (do zamontowania na suficie i z portem 10G), EAP615-Wall (naścienny AP) oraz EAP610-Outdoor (odporny na warunki atmosferyczne, przeznaczony do zainstalowania na zewnątrz).

Ostatnia z propozycji to pięcioportowy przełącznik 10G typu desktop TL-SX105, z funkcją automatycznej negocjacji połączeń dla jak najlepszej wydajności.

TP-HomeShield, czyli ochrona (inteligentnego) domu

Część wymienionych powyżej urządzeń korzysta z systemu TP-HomeShield. Jak można się domyślić po nazwie, jest to ochrona dla domowej sieci oraz podłączonych do niej inteligentnych sprzętów. Składają się na nią antywirus Avira, QoS, zaawansowane opcje kontroli rodzicielskiej z poziomu aplikacji mobilnej, a także ochrona urządzeń internetu rzeczy w czasie rzeczywistym.

Do tego dochodzi blokowanie złośliwych adresów URL i potencjalnych zagrożeń, w tym także ataków DDoS (HomeShield rejestruje nieprawidłowy ruch przychodzący i odrzuca żądania z budzących podejrzenie adresów IP) czy naprawianie luk w sieci. System tworzy również raporty, które dają lepszy wgląd w sieć domową – zawierają na przykład analizę zagrożeń, ale również czasu online.

Deco ISP Cloud dla dostawców sieci

Prócz urządzeń sieciowych TP-Link zaprezentował też oparte na chmurze oprogramowanie, przygotowane specjalnie dla dostawców internetu. Deco ISP Cloud pozwala na zdalne, centralne monitorowanie oraz zarządzanie urządzeniami Deco w domach użytkowników końcowych.

Na temat nowości TP-Link z CES 2021 można też dowiedzieć się z wirtualnej wystawy. W sklepie x-kom można z kolei zaopatrzyć się w urządzenia sieciowe TP-Link, które są obecnie dostępne na rynku.

Źródło: TP-Link