Natężenie światła
Jest ono mierzone w luksach. Jak dowiemy się ze strony Philipsa, natężenie światła o wartości jeden luksa otrzymamy wtedy, gdy strumień świetlny o wartości 1 lumena będzie padał na powierzchnię 1 metra kwadratowego. Im więcej lumenów, tym większe będzie natężenie światła. Ono również musi się zmieniać i być odpowiednio dopasowane.
Do prostych, codziennych zadań potrzeba 50 luksów. Wypoczywać można przy natężeniu, które wynosi przynajmniej 100 luksów. Do efektywnej pracy potrzeba 500 luksów (praca biurowa przy komputerze) lub 200-300 luksów do pracy fizycznej. W przypadku pracy niezwykle precyzyjnej (na przykład jubilerska) potrzeba natężenia nawet 1000 luksów.
Oprócz rodzaju pracy, trzeba zwrócić uwagę na rozmiary pomieszczenia. A także na kształt i rodzaj źródła światła. Kuliste żarówki LED emitują światło bardziej rozproszone, mniej intensywne. Większe natężenie można uzyskać przy oprawach o mniejszym kącie rozsyłu (25-30 stopni). Silniejsze żarówki powinny trafiać do miejsc pracy, a słabsze – do tych związanych z relaksem.