Harry Potter jako serial HBO trafi na platformę Max! Kiedy powrót do czarodziejskiego świata?

Stało się – serial Harry Potter faktycznie powstaje w stajni HBO, a adaptacja trafi na nową platformę Max. Ma to być zdecydowanie wierniejsza ekranizacja od filmowej, która zostanie rozłożona na wiele sezonów. Poznaj pierwsze oficjalne szczegóły na temat serialu Harry Potter na podstawie popularnych książek J.K. Rowling.

Wielki powrót Harry’ego Pottera! Powstaje serialowa adaptacja książek J.K. Rowling

Plotki sprzed tygodnia potwierdziły się i serial Harry Potter powstaje w HBO dla nowo ogłoszonej platformy Max, która zastąpi HBO Max. Ma to być wierna – albo przynajmniej wierniejsza – adaptacja od filmowej. Jedno jest pewne – serial stwarza lepszą szansę na zrealizowanie tego celu. W końcu filmy mają większe ograniczenia czasowe, co wymaga wielu cięć w fabule, co szczególnie dotkliwe było w późniejszych odsłonach (Czara Ognia, Zakon Feniksa i Książe Półkrwi).

Dla wielu miłośników Harry’ego Pottera wydanie serialu to wbrew pozorom świetna nowina, bo forma sprzyja w adaptowaniu książek. Dodatkowo HBO kojarzy się z jakościowymi produkcjami. Inaczej mówiąc: wie, co robi, i to od lat. To nie tylko Sopranos, The Wire czy Gra o tron, ale także ostatnie hity pokroju The Last of Us. Czarodziejski świat Harry’ego Pottera nie mógł trafić pod lepsze skrzydła.

Mimo kontrowersji wokół J.K. Rowling będzie ona pełnić funkcję producentki wykonawczej. Serial zostanie wyprodukowany we współpracy z Warner Bros. Television i Bronte Film & TV.

Obsada serialu Harry Potter

Jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o konkretnych nazwiskach. Nie jest jeszcze jasne, czy w serialu pojawią się inni aktorzy niż brytyjscy. Nie znamy szczegółów umowy z J.K. Rowling. Na pewno HBO postawi przynajmniej częściowo na początkujących aktorów, ale przykłady pokroju Gry o tron pokazały, że mało znane twarze też mogą wyjść produkcji na dobre.

O obsadzie więcej dowiemy się bliżej premiery czarodziejskiego serialu. Małe szanse, by ktoś z oryginalnej obsady powrócił choćby w małej (innej) roli.

Harry Potter

Premiera serialu Harry Potter na Max. Ile będzie sezonów?

Warner Bros. Discovery nie ujawniło daty wydania serialu Harry Potter na platformie Max. Jeśli liczysz na to, że premiera serialu odbędzie się już w 2024 roku, to niestety to się nie wydarzy. Wstępnie serial Harry Potter ma wyjść dopiero w 2025 lub 2026 roku. Prace są wciąż na wczesnym etapie (trwają poszukiwania showrunnera).

Plany zakładają wyświetlanie produkcji przez okrągłą dekadę i przynajmniej jeden sezon na jedną powieść. O ile w przypadku pierwszych tomów (Kamień Filozoficzny, Komnata Tajemnic) w zupełności to wystarczy, o tyle w przypadku np. najdłuższego Zakonu Feniksa historia może być rozbita na dwie serie. Inny scenariusz to: niektóre z nich mogą po prostu powstawać dłużej. W każdym razie według wstępnych założeń będzie minimum siedem sezonów, czyli tyle, ile książek J.K. Rowling.

W moim odczuciu jakość części filmów pozostawiała wiele do życzenia. W serialu jest szansa na poprawę błędów i stworzenie zdecydowanie bardziej udanej i szczegółowej ekranizacji. Możliwe, że Warner Bros. Discovery w razie sukcesu, który jest wręcz pewny, pokusi się o kolejne tytuły w tym uniwersum. Pomysłów jest wiele: szkolne czasy rodziców Harry’ego czy historia młodego Marvolo Riddle’a aż do jego (pierwszego) upadku to często wymieniane propozycje wśród fanów.

Przeczytaj również:

Zobacz, co innego oglądać na HBO Max: