Funkcje w iPhonie, których prawdopodobnie nie znasz

W oczekiwaniu na premierę najnowszych iPhonów postanowiliśmy przybliżyć Wam funkcje, które nie dla wszystkich są oczywiste, a które mogą znacznie uprzyjemnić i ułatwić pracę. Niektóre być może już znacie, inne mogą okazać się dla Was zaskoczeniem. Zebraliśmy 18 takich funkcji, choć z pewnością jest ich o wiele więcej. Wypróbujcie je wszystkie i wyciśnijcie ze swojego smartfona maksimum możliwości.

„Ukryte” funkcje w iPhonie

Fanów smartfonów Apple nie brakuje, jednak mimo przywiązania do marki i korzystania z tych sprzętów przez wiele lat istnieją opcje, które dla wielu użytkowników i tak mogą okazać się zaskoczeniem. Niektóre z tych funkcji są ukryte w menu „Ustawienia”, niektóre znajdują się w poszczególnych aplikacjach i czasami wystarczy dosłownie ruch palcem, by ich użyć. Jednak jeśli się o nich nie wie trudno samemu je odkryć. Poniższy tekst może okazać się bardzo pomocny. Miłej zabawy.

osoba używająca iPhone'a

Sposoby na usunięcie tekstu

Kto kiedykolwiek nie popełnił błędu podczas pisania, niech pierwszy rzuci kamień. Wpisaliście coś na swoim iPhonie i popełniliście błąd? Spokojnie, macie kilka możliwości, żeby to usunąć. Możecie oczywiście klasycznie użyć klawisza do usuwania tekstu, ale możesz także… potrząsnąć trochę swoim iPhonem. Następnie otworzy się okno dialogowe z pytaniem, czy chcecie cofnąć wpis.

Ukryty touchpad

W klawiaturze ukryty jest tajny panel dotykowy. W zależności od telefonu lub tabletu, istnieje kilka sposobów na uzyskanie do niego dostępu. Na wielu nowszych iPhone’ach wystarczy, że naciśniecie dowolny klawisz, a klawiatura stanie się pusta. Teraz możecie poruszać palcem, a kursor będzie za podążał za tymi ruchami.

Na niektórych iPhone’ach i iPadach trzeba przytrzymać klawisz spacji, aby uzyskać dostęp do tego trybu. To świetny sposób na poruszanie się po dokumencie lub po prostu umieszczenie kursora w określonym miejscu w wiadomości e-mail, tekście lub notatce.

Backspace w Kalkulatorze

Jeśli często korzystacie z aplikacji Kalkulator na iOS, pewnie nieraz zdenerwowała Was konieczność rozpoczynania obliczeń od nowa po wpisaniu tylko jednej błędnej cyfry. Na szczęście istnieje funkcja, która rozwiąże ten problem raz na zawsze i nie będziecie musieli używać Ta ukryta funkcja cofania przycisków C lub AC za każdym razem, gdy popełnicie błąd. Co trzeba zrobić? Po prostu przesuńcie palcem w lewo lub w prawo tam, gdzie wyświetlane są cyfry. Ruch działa jak polecenie cofania i usuwa ostatnio wprowadzoną liczbę. To naprawdę takie proste, a niesamowicie zmienia sposób korzystania z kalkulatora.

Oczywiście mam nadzieję, że wiecie, że korzystając z poziomego widoku Kalkulatora w iPhonie macie dostęp do wielu dodatkowych funkcji?

Naucz Siri wymawiać imiona

Kto zaprzyjaźnił się z Siri, ten wie, że potrafi być bardzo pomocna. Sami możecie mieć także wkład w jej umiejętności. Istnieje bowiem sposób, by nauczyć Siri poprawnej wymowy nazwy kontaktów. Jeśli słyszycie, że nie do końca radzi sobie z jakimś nazwiskiem możesz jej pomóc.

Aby to zrobić, musicie aktywować Siri, a następnie powiedzieć w języku, który macie ustawiony (niestety jeszcze nie doczekaliśmy się polskiego): „Naucz się wymawiać nazwę kontaktu XY”. Siri zwykle ma problemy z obcymi imionami i nazwiskami. Asystent językowy poprosi Was o wymówienie imienia i nazwiska, , a następnie przedstawi kilka propozycji do wyboru, a Wy wybierzecie tę, która jest najbliższa prawidłowej wersji.

W ten sam sposób możecie nauczyć Siri wypowiadania Waszych danych. W tym celu musicie poprosić Siri, by wypowiedziała Wasze imię i nazwisko, pytając „Jak się nazywa,?”. Kiedy odpowie w sposób, w który sami z trudnością możecie zrozumieć, powiedzcie jej, że nie wymawia tego poprawnie i postępujcie podobnie jak wyżej. Możecie oczywiście wmówić jej, że Katarzyna wymawia się Kasia (ja tak zrobiłam), bądź zamiast imienia i nazwiska może wypowiadać jakiekolwiek inne słowo, ale zrzucajcie później na nią winy, że nie potrafi czytać.

Ukrywanie prywatnych zdjęć

Każdemu zdarza się czasami pokazywać komuś swoje zdjęcia zapisane w smartfonie. Wracacie z wakacji, chcecie podzielić się uroczymi fotkami w Waszym albumie (w końcu nie wszystkie udostępniliście na Instagramie), ale wśród nich są takie, które nie chcesz pokazywać. Co zrobić? Na szczęście iPhone ułatwia ukrycie takich zdjęć.

Aby to zrobić, trzeba otworzyć aplikację Zdjęcia i dotknąć „Wybierz”. Następnie dokonujecie wyboru zdjęć i klikacie przycisk „Udostępnij” oraz „Ukryj” na dolnym pasku wyboru. W ten sposób wybrane zdjęcia będą ukryte we wszystkich miejscach Waszej biblioteki, ale nadal będą widoczne w albumie „Ukryte”.

napis private

Otrzymuj powiadomienia przez lampę błyskową aparatu

Pamiętacie diody w telefonach, które informowały o otrzymanej wiadomości? Tęskni Wam się za tymi czasami. Dla tych z Was, którzy wolą taki wizualny alert od dźwiękowego istnieje możliwość ustawienia w iPhonie lampy błyskowej, która będzie migać kilka razy w celu powiadomienia np. Ci z was, którzy wolą wizualny alert telefoniczny od dźwiękowego, polubią to: lampa błyskowa iPhone’a może migać kilka razy, gdy otrzymasz powiadomienie.

W celu uruchomienia tej funkcji musicie wejść w „Ustawienia” i kliknąć „Dostępność”, następnie przejść do „Dźwięk/wizualne” i włączyć „Migotanie diody przy alertach. Jeśli chcecie, aby w ogóle nie przeszkadzano Wam, gdy telefon jest w trybie cichym, możecie także wyłączyć tę funkcję dla tego trybu.

Duże, większe, jeszcze większe

Latka lecą, a wzrok coraz słabszy. Wzorem starszych pokoleń przydałoby się nosić ze sobą lupę. Ale skoro mamy XXI wiek, to oczywiście możemy wykorzystać do tego technologię, najlepiej taką dostępną pod ręką, czyli w Waszym iPhonie. Aby skorzystać z tej funkcji, przejdźcie do „Ustawień”, otwórzcie „Dostępność”, a następnie wciśnijcie opcję „Lupa”, aby ją włączyć. 

Przy włączonej „Lupie” możecie znacznie powiększyć widok z aparatu trzykrotnie wciskając przycisk boczny ( w starszych telefonach przycisk Początek). Używając suwaka na dole ekranu, możecie, aby przyjrzeć się czemukolwiek bliżej – nawet bliżej niż zoom aparatu.

Możecie także przybliżać sobie widok ekranu iPhone’a, wykorzystując opcję „Zoom” także dostępną w ustawieniach. Dzięki temu możecie powiększyć cały ekran, stukając dwukrotnie trzema palcami, przeciągając je po ekranie przesuwać obraz oraz znowu dwukrotnie stuknąć trzema palcami, by wrócić do normalnego widoku.

Wyświetlanie każdego zdjęcia, wysłanego SMS-em 

Istnieje łatwy sposób przeglądania każdego wysłanego komuś zdjęcia i filmu. Po prostu otwórz daną konwersację w „Wiadomościach” i naciśnij przycisk „Szczegóły” w prawym górnym rogu.

Więcej światła

Nie wiem jak Wy, ale ja nie wyobrażam sobie już życia bez latarki w smartfonie. Wiecie, że możecie regulować intensywność jej światła? Działa to na przykład za pośrednictwem centrum sterowania, dotykając ikony latarki przez dłuższy czas i tam wybrać opcje jasności.

Przewiń do góry – szybciej

Podczas czytania tekstu lub przewijania strony internetowej często potrzeba wrócić do początku, a to wiąże się z wieloma ruchami kciuka. Można jednak zrobić to o wiele szybciej. Wystarczy, że na klikniecie w obszar górnego paska ekranu kart, tam gdzie znajduje się godzina, siła sygnału i stan baterii. Gotowe!

Zwiększenie głośności głośników

Zdarzyło Wam się wykorzystać głośniki w smartfonie do rozkręcenia imprezy? Te w iPhonie są całkiem niezłe, ale można z nich wycisnąć jeszcze więcej. Aby nieco wzmocnić głośniki iPhone’a, musicie przejść do „Ustawień”, kliknąć „Muzyka” i tam wybrać „EQ”, a następnie wybrać „Tryb nocny”. Wypróbujcie w trakcie odtwarzania muzyki, wtedy najlepiej słychać różnicę.

Zobacz, gdzie byłeś

No cóż, powiedzmy sobie szczerze, Wasz iPhone śledzi każde miejsce, w którym byliście (oczywiście, jeśli tego chcecie). Jest nawet sposób na to, by sprawdzić wszystkie te miejsca. W opcji „Ustawienia” musicie przejść do „Prywatności”, następnie „Usługi lokalizacyjne” oraz „Usługi systemowe”. Na samym sole wybieracie „Ważne miejsca” i tam wchodzicie w Historię. No i co, okazuje się, że w miniony weekend odwiedziliście więcej miejsc, niż Wam się wydawało?

Nowy sposób na wyszukiwanie zdjęć 

Chyba każdy ma problem z zapełnioną galerią zdjęć. Ja mam na pewno. Jak spośród tysięcy zdjęć szybko odnaleźć to, o które nam chodzi? Można skorzystać z funkcji wyszukiwania zdjęć po hasłach. Po prostu otwórzcie swoją galerię zdjęć i wpiszcie to, czego szukacie w pasku wyszukiwania. Niezależnie od tego, czy jest to określone zwierzę, jedzenie, krajobraz, czy jakikolwiek inny przedmiot, iPhone szybko to dla Was znajdzie. 

Ustaw timer, aby zatrzymać muzykę

Pełnia księżyca, nie możecie zasnąć – znacie to? Dla wielu osób w takich momentach niezastąpiona jest muzyka relaksacyjna. Włączacie ją, usypiacie, a ona później gra całą noc, a Wy rano idziecie do szkoły/pracy z rozładowaną baterią. To może się nigdy więcej nie powtórzyć, jeśli skorzystacie z timera, który automatycznie wyłączy Wam muzykę. Czemu nie wiedzieliście o tej funkcji wcześniej? Ano jest ona ukryta w ustawieniach zegara, a nie muzyki.

Aby skonfigurować tę funkcję, musicie otworzyć zegar i wybrać minutnik w prawym dolnym rogu. Następnie należy wybrać czas, jaki chcecie, żeby trwała Wasza usypiająca sesja muzyczna, potem wejdź w opcję „po odliczaniu”. Domyślnie ustawiony jest zazwyczaj dźwięk alarmu „radar”, ale aby uzyskać zamierzony efekt, a więc po zakończonym czasie wyłączyć odtwarzaną muzykę, musicie zjechać na sam dół listy i wybrać „wyłącz odtwarzanie”, a następnie kliknąć „ustaw” w prawym górnym rogu. Teraz możecie nacisnąć „start” i cieszyć się muzyką!

relaks z muzyką

Urozmaicaj swoje teksty

Ten trik nie jest stworzony po to, żeby ułatwić pracę albo oszczędzić czas, tu liczy się dobra zabawa i przyznam, że jest to jedna z moich ulubionych opcji. Chodzi o możliwość dodawania ciekawych efektów do tekstu wiadomości. Wysyłając wiadomość możecie nie tylko standardowo stworzyć tekst lub dodać zdjęcie, możecie także wysyłać np. niewidoczne wiadomości lub dodanie efektu w postaci wybuchających fajerwerków, spadającej gwiazdy, czy konfetti. Dla zakochanych jest też opcja powiększającego się serca.  

Aby skorzystać z tej funkcji, napiszcie w normalny sposób wiadomość, a następnie zamiast kliknięcia wyślij, przytrzymajcie niebieską strzałkę, aż pojawi się ekran z  kontakt lub grupę, do której piszesz, i napisz wiadomość w zwykły sposób. Zamiast dotykać wyślij, przytrzymaj niebieską strzałkę, aż pojawi się ekran „wyślij z efektem”. Tam macie kilka opcji dotyczących dymka oraz całego ekranu. Wybieracie ulubiony efekt i gwarantuję, że Wasi znajomi będą mile zaskoczeni.

Tworzenie własnych wibracji

Wiele osób wchodząc na spotkanie uruchamia tryb cichy, zostawiając włączone wibracje. Niby wszystko ok, ale jeśli podczas ważnego zebrania co kilka minut będzie dzwonił telemarketer z zapytaniem, czy chcecie zakupić w atrakcyjnej cenie garnki, które same robią zakupy i gotują, to już może zirytować nie tylko Ciebie, ale i innych uczestników spotkania. Co zrobić, gdy czekasz na ważny telefon, albo chcesz być dostępny, bo Twoja żona jest w dziewiątym miesiącu ciąży i w każdej chwili może zacząć rodzić? Na szczęście jest na to rozwiązanie.

Istnieje bowiem sposób na ustawienie niestandardowych wibracji dla określonych osób z listy kontaktów. W celu ustawienia, przejdźcie do „kontaktów”, wybierzcie osobę, której ma być przypisana ta personalizowana wibracja i kliknijcie opcję „edytuj”. Wyświetli się wtedy opcja „wibracje”, w której zobaczycie pełne menu wibracji, w tym „utwórz nową wibrację”. Teraz wystarczy, że dotkniecie ekranu w wybranym przez siebie rytmie i w taki dokładnie sposób zostaną odtworzone wibracje.

Zrób zdjęcie podczas nagrywania filmu

Jest wiele chwil, w których chciałoby się mieć nagranie, ale także zdjęcia upamiętniające jakieś chwile. Na szczęście istnieje w iPhonie opcja, dzięki której możecie mieć i rybki i akwarium.  

Podczas nagrywania wideo w rogu ekranu pojawia się biały przycisk. Aby zrobić zdjęcie wystarczy, że dotkniecie go w czasie nagrania. Jedynym minusem jest niższa rozdzielczość zdjęcia w porównaniu z pozostałymi zdjęciami, zrobionymi w standardowym trybie.

Artykuły czytane na głos

Pewnie każdemu zdarza się zapisywać jakieś artykuły na później w nadziei, że znajdzie się w końcu czas, żeby je przeczytać. A jeśli ktoś przeczytałby je za Was? Możecie skorzystać z takiej funkcji na Waszym iPhonie. Wystarczy przejść do Ustawień, wejść w Dostępność, a następnie aktywować opcję „VoiceOver” i gotowe. Teraz gdy zechcecie, aby jakiś tekst został przeczytany, musicie przeciągnąć dwoma palcami w dół tekstu.

Polecane iPhone'y


Baw się iPhonem i poznaj jego możliwości

Mniej znane funkcje to fajny sposób na usprawnienie i uprzyjemnienie pracy, co sprawi, że jeszcze bardziej polubicie ze swoim iPhonem. Dajcie znać w komentarzach, która funkcja była dla Was zaskoczeniem, a z których już zdarzyło się Wam korzystać. 

Przy okazji zajrzyjcie także do innych tekstów dotyczących iPhonów: