Nie znasz tytułu piosenki, ale znasz tekst? Na szczęście w Spotify to już nie problem

Spotify nareszcie wprowadziło funkcję na którą wiele osób czekało już od dawna. Od teraz nie trzeba już znać tytułu oraz wykonawcy, żeby odnaleźć konkretną piosenkę na Spotify. Wystarczy, że wpiszemy fragment tekstu. Nowa funkcja jest już dostępna w aplikacji na smartfony i tablety.

Wyszukiwanie piosenek stanie się łatwiejsze

Spotify to największa platforma ze streamingiem muzyki na całym świecie. Także w Polsce popularność serwisu nieprzerwanie rośnie – w 2019 roku piosenki z Top 200 odtworzono ponad 1,7 mld razy, co dało wynik o 44% większy niż rok wcześniej. Twórcy chcąc utrzymać tę tendencję cały czas udoskonalają ją dodając różne rodzaje. Niedawno pisaliśmy o nowym sposobie na łatwiejsze dzielenie się muzyką na Spotify, a dzisiaj przyszła kolej na następną nowość.  

Na pewno nie raz mieliście sytuację, że chodziła Wam po głowie jakaś zasłyszana wcześniej piosenka, ale nie mogliście jej znaleźć przez nieznajomość tytułu ani wykonawcy. Nucicie znajomym z nadzieją, że Wam pomogą, ale oni ani po jednej ani po dziesiątej nutce nie rozumieją i chcą Wam pomóc przekonani, że coś Was boli. Mam nadzieję, że to nie tylko moje doświadczenia, w każdym razie teraz poszukiwania niedającej spokoju melodii mogą okazać się dużo łatwiejsze za sprawą nowej funkcji wyszukiwania na Spotify.

muzyka ze Spotify

Spotify umożliwia wyszukiwanie piosenek po tekście utworu

Ta wygodna funkcja była już dostępna m.in. w Apple Music i YouTube, więc należało się spodziewać, że w końcu zagości także w serwisie Spotify. Teraz chcąc wyszukać dany utwór możecie wpisać fragment refrenu i zwrotki. Oczywiście jeśli próbujecie odszukać nieśmiertelny przebój Bomfunk MC’s nie wystarczy, że wpiszecie „łaka maka fą” – sprawdzałam. Jeśli jednak uda Wam się przypomnieć sobie jakieś istniejące słowo z tekstu, to jest szansa na sukces.

O wprowadzeniu nowej funkcji dowiedzieliśmy się od pracownicy Spotify, która podzieliła się tą informacją na swoim Twitterze.

Ta nowa ułatwiająca życie funkcja ma działać na urządzeniach z Androidem i iOS. Jednak to oznacza, że wdrożenie może trochę potrwać i nie każdy już może mieć do niej dostęp. Jeśli u Was jeszcze nie działa, sprawdźcie czy macie na swoim smartfonie zainstalowaną najnowszą wersję aplikacji.

To nie koniec zmian w najbliższym czasie. Spotify ogłosiło również, że rozpocznie publikację nowy list przebojów – cotygodniowego top 50, amerykańskiego top 10 oraz globalnego top 10. W niedalekiej przeszłości pojawią się także inne, specyficzne dla danych krajów listy.

Jeśli zaś chodzi o jeszcze łatwiejsze wyszukiwanie utworu to oczywiście przydałaby się funkcja identyfikacji piosenek na podstawie fragmentu audio, jednak na ten moment nic nie wiadomo, aby taka funkcja miała się pojawić.