Funkcje Kindle, o których istnieniu prawdopodobnie dowiecie się dopiero teraz

Czytnika Kindle żadnemu czytelnikowi przedstawiać nie trzeba. Chyba że wciąż należysz do grupy megalomanów, którzy wąchanie książek stawiają ponad ich czytanie. Tylko żartuję. Co nie zmienia faktu, że czytnik e-booków, to jeden z moich ulubionych wynalazków ludzkości. Lista jego zalet ciągnie się nawet bardziej niż Trylogia Sienkiewicza. Zapewniam, że jest dłuższa, niż myślisz, a do tego taki Kindle posiada funkcje, o których być może usłyszysz właśnie po raz pierwszy.

Czytnik czyli czytelnicze doświadczenie

Czytnik to pozornie banalne urządzenie, które w głównym założeniu ma odciążyć nasze spracowane dłonie i przedramiona czy uszczuplić pękające niebezpiecznie w szwach regały, witrynki, półki, szuflady, pojemniki na pościel… Właśnie, kiedy już o tym mowa, to zdecydowanie łatwiej też byłoby mi zabrać do łóżka takie Stulecie detektywów w formie leciutkiego pliku niż cegły w twardej oprawie, ale akurat tej pozycji nie wydano w e-booku. No ale przecież doskonale to wszystko wiecie.

Ponadto jednak, że czytnik to po prostu podręczna i poręczna biblioteka, tytułowy Kindle może pochwalić się funkcjami, które tylko wzbogacają czytelnicze doświadczenie. Należą do nich m.in. tworzenie bazy notatek i przypisów czy możliwość sprawdzania znaczenia poszczególnych słów lub pojęć bezpośrednio z poziomu tekstu. Więcej zalet i funkcjonalności Kindle opisałam w Sposób na nudę. Czytnik i ebook, czyli najlepsi partnerzy na wszystkie 365 dni w roku.

kindle paperwhite 3 e-book

Przydatne funkcje Kindle, które doceni każdy wyrafinowany mól książkowy

Wbrew wspomnianym pozorom Kindle to nie tylko e-papierowy ekranik do superwygodnego czytania. Wyposażony jest bowiem w funkcje, które służą też ogólnej organizacji całego procesu czy wyboru czytelniczego oraz intuicyjnego zarządzania treścią z zapisanych na marginesie adnotacji. Oprócz tego łączność internetowa poszerza zakres kompetencji czytnika od Amazona o system rekomendacji czy kompatybilność z innymi urządzeniami.

Wszystkie warte odnotowania i używania funkcje, o których wspomnę poniżej, obsługiwane były przeze mnie na Kindle Paperwhite 3. Z powodzeniem jednak skorzystacie z nich również na czytnikach nowszej, np. 10 generacji.

Prywatność i bezpieczeństwo

Kontrola rodzicielska

Kiedy chcesz dzielić się z dzieckiem swoim czytnikiem Kindle, ale niekoniecznie znajdującą się na nim zawartością, skorzystaj z funkcji kontroli rodzicielskiej. W jej ramach możesz założyć oddzielny profil użytkownika z zablokowanym dostępem do przeglądarki internetowej, sklepu, Wikipedii oraz chmury urządzenia

Aby skorzystać z tej funkcji, przejdź do menu systemu oznaczonego trzema pionowymi kropkami. Wybierz ustawienia (Settings) a następnie Parental controlsAmazon kids. Możesz też ograniczyć dostęp tylko do konkretnych sekcji interfejsu poprzez użycie hasła.

kindle kontrola rodzicielska

Hasło blokady ekranu

Jeżeli nie chcesz, by przypadkiem Twoja teściowa natknęła się na czytaną akurat przez Ciebie scenę z brzoskwinią z Tamtych dni, tamtych nocy, albo po prostu chcesz uchronić swoją bibliotekę przed wścibskim wzrokiem innych osób, Kindle umożliwia opcje blokady ekranu przy każdej próbie jego wybudzenia.

Hasło ustalisz w ustawieniach w zakładce Device Options →  Device passcode.

kindle ustawienie hasla

Zmniejszenie wysyłki danych

Niestety, ale domyślnie Amazon też nie należy do zbyt pilnych strażników prywatności i również lubi zapuścić żurawia w Twoje dane, co służy mu do podsuwania profilowanych reklam. Istnieje jednak opcja usunięcia zgody zbierania danych osobowych w celach marketingowych.

W tym celu należy przejść do ustawień urządzenia wybrać opcję Device OptionsAdvanced Options i przejść do zakładki Privacy. Wyłączenie tej zgody nie wpływa na działanie pozostałych funkcji czytnika.

kindle prywatnosc

Organizacja tytułów i książkowych poleceń

Filtry wyszukiwania i sortowania

Jako że dysk czytnika zmieści naprawdę wiele książek, może nie tyle co Biblioteka Brytyjska, ale wciąż będzie to liczba, która dla większości wystarczy na całe życie czytania, to Kindle oferuje specjalny system organizacji tytułów oraz ich segregowania. Pozycje mogą być przefiltrowane wg statusu ukończenia czytania oraz po typie publikacji, np. książka, dokument, komiks itp., jak także posortowane wg tytułu, autora, daty publikacji itd.

Wystarczy wybrać ikonkę z trzema liniami z lewego lub górnego rogu i wybrać najwygodniejszy w danym momencie podział nawigacji.

kindle sortowanie ksiazek

Tworzenie kolekcji

Dodatkowo masz możliwość uporządkować pobrane książki w specjalne kolekcje ustalone według własnego klucza. Podsunę tylko, że może to być podział na poradniki, beletrystykę, reportaż lub jeszcze węziej – na serię rodzicielską, kryminał czy young adult. Jak równie dobrze ze względu na miesiące, w których zamierzasz przeczytać dany tytuł. Niezależnie jak pogrupujesz pliki, ważne, żeby było przejrzyście i wygodnie, dzięki czemu czas poświęcony na szukanie interesującej pozycji zostanie ograniczony do minimum.

Stwórz kolekcję lektur poprzez opcję Create a Collection dostępną w menu urządzenia. Nazwij ją odpowiednio i dodaj do niej wybrane książki. Wiedz tylko, że kolekcje Kindle działają bardziej jak tagi niż foldery, a jedną pozycję możesz przypisać do kilku z nich.

kindle tworzenie kolekcji

Rekomendacja lektury

Czytnik Kindle udostępnia również system rekomendacji lektury pomiędzy użytkownikami. Wystarczy, że w czasie czytania książki rozwiniesz trzy kropki od menu i wybierzesz opcję Share oraz adres e-mail do znajomego, któremu chcesz polecić ten właśnie tytuł. On lub ona otrzyma wiadomość od Ciebie wraz z darmową zapowiedzią książki. Warunek jest jednak taki, że musi być to plik zakupiony przez witrynę Amazon.

Kiedy już o dzieleniu mowa, możesz też udostępniać wyróżnione ulubione cytaty lub inne ważne dla Ciebie fragmenty tekstu w portalach społecznościowych, takich jak Goodreads, Facebook czy Twitter (w zależności od modelu Kindle). Połącz tylko swój czytnik z odpowiednimi kontami za pomocą funkcji Social networks.

kindle share udostepnij

Rozszerzanie zakresu czytanej treści i zarządzanie nią

Dwukierunkowe wyświetlanie notatek Kindle

Gdy zechcesz skorzystać z podkreśleń, zakładek czy notatek poczynionych na swoim Kindle, a akurat z jakiegoś niezrozumiałego mi powodu nie będziesz go mieć przy sobie lub będziesz potrzebować po prostu większego ekranu, wystarczy że zalogujesz się na swoje konto na dowolnym urządzeniu. Notatki zapiszą się bowiem automatycznie w chmurze czytnika (w przypadku pozycji zakupionych na Kindle Store) i zsynchronizują się zarówno ze smartfonem, tabletem czy laptopem zalogowanym w serwisie Amazona.

Wystarczy tylko pobrać oficjalną aplikację Kindle na Androida, iOSa lub Microsoft PC i zalogować się na swoim koncie – tym samym, które jest używane na czytniku. Jeżeli uzupełnisz swoje zapiski na innym urządzeniu, one również będą później widoczne na Kindle.

Przeglądarka internetowa

Co prawda nie można wrażeń z jej użytkowania przyrównać w jakimkolwiek stopniu do Chrome, to jednak Kindle posiada swoją przeglądarkę internetową. Przy jej użyciu możesz za to z powodzeniem przeczytać najnowsze wiadomości ze świata czy inny interesujący artykuł bezpośrednio z poziomu czytnika. Znajdziesz ją w zakładce Web Browser w widoku menu.

kindle internet google

Zrzut ekranu

Kocham zrzuty ekranu. W galerii smartfona mam ich blisko dwa tysiące. Służą mi za swego rodzaju przypomnienie interesującej treści czy przedmiotu, o których zazwyczaj później i tak nie pamiętam. Screeny mogą mieć jednak o wiele więcej bardziej przydatnych zastosowań, np. jako załącznik do wiadomości, artykułu czy rozprawy naukowej.

Na Kindle również wykonasz zrzut ekranu. W zależności od modelu sposób może się trochę różnić. W używanym przeze mnie Paperwhite należy nacisnąć jednocześnie lewy dolny róg oraz prawy górny róg ekranu i odczekać chwilę, aż wyświetlacz mignie. Dostęp do plików z zapisanym widokiem ekranu będzie w standardowym katalogu dokumentów uruchamianym po podłączeniu czytnika do komputera za pomocą kabla.