Najlepsze funkcje MateBooków, których najpewniej nie znasz

Huawei bardzo się stara, żeby ich laptopy były jak najbardziej przyjazne użytkownikowi. Nie chodzi tylko o szybkość i wydajność, ale także o funkcje, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka, a które mocno wpływają na komfort pracy z urządzeniem. Poznaj pięć najciekawszych i zobacz, jak bardzo pomagają.

Kooperacja ze smartfonem

Wymiana danych na linii notebook – smartfon nie zawsze jest przyjemna. Wprawdzie przeniesienie kilku lub kilkunastu zdjęć nie sprawia problemów, ale zrzucenie wszystkiego, co przywiozło się z wakacji, to już czasochłonne zajęcie. Nawet jeśli używasz do tego USB-C. Tak to wygląda w przypadku innych smartfonów innych marek niż Huawei.

Bo Huawei zadbał o integralność środowiska wymiany danych, dzięki czemu przerzucenie obszernej biblioteki zajmuje mniej czasu, niż przeczytanie tego artykułu. Ręczę, wielokrotnie z tego korzystałem.

Mam tu na myśli aplikację PC Manager – wszechstronną, przejrzystą, ogromnie pomocną. Wystarczy, że aktywujesz funkcję Huawei Share na smartfonie Huawei i potwierdzisz połączenie obu urządzeń. Teraz przejdź do aplikacji PC Manager, zakładka Telefon.

Huawei PC Manager

W ramach współpracy multiekranowej zobaczysz ekran smartfona na wyświetlaczu laptopa i zyskasz możliwość obsługi interfejsów kursorem myszy. Gdy wybierzesz SMS-y albo wiadomości WhatsApp, Messenger, itp., będziesz pisać na klawiaturze laptopa.

Ten sposób przydaje się w aplikacji Instagram. Wersja desktopowa jest bardzo ograniczona, jeśli porównać ją do mobilnej. Dzięki PC Manager i współpracy multiekranowej dodasz zdjęcia z pamięci MateBooka bezpośrednio do aplikacji i napiszesz post, wstukując litery na klawiaturze fizycznej.

Huawei MateBook D16 funkcja Huawei Share podgląd ekranu smartfona

Mało tego, zawartość biblioteki zdjęć przerzucisz na dysk MateBooka metodą złap i upuść. Pozaznaczaj pojedyncze zdjęcia lub całe albumy, przenieś do folderu komputerowego i gotowe. Pliki przeniosą się bezprzewodowo w kilkanaście sekund. Nawet jeśli będą to nagrania w jakości 4K.

PC Manager wyszukiwanie smartfona

PC Manager umożliwia także tworzenie kopii zapasowej smartfona na MateBooku. Służy do tego specjalna zakładka. Taką kopię dobrze jest wykonać sobie przed wakacjami. Tak na wszelki wypadek, bo może się zdarzyć (czego Ci nie życzę), że smartfon wpadnie do wody, zgubisz go, upuścisz niefortunnie na beton. No różnie to bywa. Posiadanie kopii zapasowej sprawi, że nie stracisz wszystkiego bezpowrotnie.


Natychmiastowy hotspot

Sparowanie MateBooka ze smartfonem Huawei sprawi, że laptop będzie miał dostęp do internetu mobilnego z automatu. Nie trzeba będzie każdorazowo łączyć się z hotspotem, bo to połączenie zainicjuje się automatycznie. Sam korzystałem z tego trybu wielokrotnie, testując MateBooki poza domem. Za każdym razem funkcja działa bezbłędnie i szybko.

Funkcja jest o tyle ważne, że całkowicie eliminuje konieczność korzystania z zewnętrznego modemu USB. Naturalnie trzeba się liczyć ze zużyciem danych mobilnych, ale nic nie wystaje z boku i nie musisz pamiętać o doładowywaniu kolejnego konta.

Huawei Share MateBook D16 panel

Mało tego, MateBook X oraz MateBook 13 i 14 nie mają pełnowymiarowych portów USB. Więc żeby podłączyć modem, potrzebny jest jeszcze adapter. Natychmiastowy hotspot eliminuje takie kombinacje.


Szybkie i proste aktualizacje

Dobrze jest mieć najnowsze sterowniki oraz aktualny system Windows, co do tego nie ma wątpliwości. Zyskujesz tym samym ochronę przed zagrożeniami oraz dostęp do topowych rozwiązań. Aktualizacje usuwają też historyczne błędy i niedociągnięcia, luki programowe itd.

Tylko spójrzmy prawdzie w oczy. Kto o to dba, jeśli się są zautomatyzowane? Mniej zorientowany użytkownik może zapomnieć o aktualizacjach sterowników. Ba, może w ogóle nie być świadomy, że należy to robić! Ludzie zapominają o przeglądzie auta, a co dopiero laptopa, prawda?

PC Manager aktualizacja sterowników

I tutaj wchodzi PC Manager z zakładką Sterowniki. W niej klikasz Aktualizuj i tyle. Aplikacja sama wskazuje, gdzie trzeba zareagować, po czym pobiera i instaluje aktualizacje. One sięgają również środowiska BIOS oraz czytnika linii papilarnych (jeśli jest), ale i spraw bardziej przyziemnych, jak dźwięk, kamera itd.

Podobają mi się przy tym kolorowe wizualizacje. Jeśli coś świeci się na czerwono, nie ociągaj się i czym prędzej przeprowadź aktualizację.

Wydłużanie żywotności baterii

Pozostań jeszcze chwilę w aplikacji PC Manager. Oczywiście pod warunkiem, że chcesz żywotność baterii laptopa. W aplikacji przejdź do zakładki Zasilanie. Tam wybierz profil i zapoznaj się z informacją, do jakiego poziomu ładowarka maksymalnie uzupełni akumulator.

Jest to szczególnie ważne, jeśli Twój laptop jest stale podłączony do zasilania. Wybór profilu sprawi, że ładowarka nie przekroczy określonej wartości. Ogniwa będą Ci za to wdzięczne.

PC Manager ustawienia zasilania

Zarządzanie kolorami, aktywacja filtra światła niebieskiego

Intensywność wyświetlanych kolorów oraz jasność ekranu to kwestie indywidualne. Nie każdy laptop pozwala tak łatwo zmieniać ustawienia barw, jak dzieje się to w MateBookach. Aplikacja Display Manager z funkcją Eye Comfort pozwala jednym kliknięciem modyfikować temperaturę kolorów, a kolejnym włączać/wyłączać filtr światła niebieskiego.

Huawei Display Manager

Dlaczego filtr nie jest włączony domyślnie? Bo trzeba mieć świadomość, co on wnosi. Gdy jest aktywny, biel nie jest śnieżnobiała. To najbardziej widać, a poza tym kolory też nieco inaczej się prezentują. Lecz jeśli Ci to nie przeszkadza, bo nie musisz mieć gamutu oddanego w 100%, skorzystaj z tej funkcji.

Natomiast pole Temperatura kolorów daje Ci wybór pomiędzy trzema opcjami: domyślne, ciepłe i zimne. To musisz już samodzielnie przeklikać, żeby sprawdzić, która najbardziej Ci odpowiada.


Bonus. Jedna ładowarka do wszystkiego

Huawei dba o to, by mieć jak najmniej ładowarek w domu. Co to oznacza? Ano to, że zasilaczem przeznaczonym do laptopa uzupełnisz także baterię smartfona. Nie martw się różnicą mocy ładowarek, inteligentny system rozpoznaje urządzenie końcowe i dobiera do niego parametry.

Huawei MateBook D16 ładowarka sieciowa

W efekcie mając już 100% na baterii laptopa możesz przejść na zasilanie batryjne i podłączyć telefon i również mieć pełne ogniwa. Świetna sprawa w podróży, w torbie masz tylko jedną ładowarkę. W dodatku kompaktową, bo ta laptopowa jest niewiele większa od smartfonowe. I obsługuje szybkie ładowanie.