Eurowizja 2022 online – gdzie oglądać? Zbieramy najważniejsze informacje i sprawdzamy, kto jedzie z Polski

Eurovision Song Contest to jeden z najbardziej wyczekiwanych co roku festiwali muzycznych, który zrzesza artystów z różnych europejskich państw. Mimo, że od 1956 roku jego forma co jakiś czas zmieniała się i wielokrotnie ewoluowała, to po dziś dzień wydarzenie to cieszy się niesłabnącą popularnością. Sprawdź, gdzie oglądać Eurowizję 2022 za darmo i poznaj najważniejsze informacje o konkursie i uczestnikach z Polski.

Eurowizja 2022 – kiedy i gdzie się odbywa?

Eurovision Song Contest odbywa się rokrocznie od 1956 roku – chyba, że jest to niemożliwe ze względu na okoliczności wyższe. Taka sytuacja miała miejsce tylko raz, podczas pandemii koronawirusa w 2020 roku. Ze względu na panujące wówczas restrykcje odwołano festiwal, mający pierwotnie odbyć się w Rotterdamie.

W 2022 roku Eurowizja zaplanowana jest na okres od 10 do 14 maja. Z czego kolejne dni będą wyglądały następująco:

  • Pierwszy półfinał – wtorek, 10 maja 2022, godz. 21:00
  • Drugi półfinał – czwartek, 12 maja 2022, godz. 21:00
  • Wielki finał – sobota, 14 maja 2022, godz. 21:00

Tegoroczna edycja Eurowizji obędzie się we włoskim Turynie.

Eurowizja 2022

Historia Konkursu Eurowizji 

Przez ponad pół wieku Konkurs Piosenki Eurowizji przechodził liczne metamorfozy, które dotyczyły m.in. sposobu głosowania. Ten, który obowiązuje obecnie ustalono w 1975 roku.

Z początku było też naturalne, że uczestnicy powinni śpiewać utwory w języku ojczystym swojego kraju. Później podejście to nieco się rozluźniło i zaczęło dopuszczać inne warianty językowe. 

Ponad 60-letnie dziedzictwo Eurowizji zostało docenione w 2015 roku i wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłużej trwający coroczny konkurs muzyki telewizyjnej. Przez lata Konkurs Piosenki Eurowizji pozwolił odkryć ponad 1500 piosenek z około 50 krajów. 

Niektóre z utworów stały się historycznymi symbolami, a inne pozwoliły odkryć oszałamiających artystów, znanych później na całym świecie. Mowa m.in. o zespole ABBA, Céline Dion, czy Måneskin.  

Polska na Eurowizji 

Polska również rokrocznie wysyła swojego przedstawiciela na Eurowizję. Jest on wybierany w ramach wcześniejszych, krajowych preselekcji do konkursu.

Niestety dotychczas żadnemu z polskich pretendentów nie udało się zdobyć trofeum Eurovision Song Contest. Mimo że niektórzy z nich byli bardzo blisko, a nawet można powiedzieć, że znajdowali się na konkursowym podium. 

TOP 5 polskich wykonawców na Eurowizji:

  1. To nie ja, Edyta Górniak, 2 miejsce, 1992 rok 
  2. Keine Grenzen – Żadnych granic, Ich Troje, 7 miejsce, 2003 rok 
  3. Color of Your Life, Michał Szpak, 8 miejsce, 2016 rok
  4. Ale jestem, Anna Maria Jopek, 11 miejsce, 1997 rok
  5. My Słowianie – We Are Slavic, Donatan i Cleo, 14 miejsce, 2014 rok
Eurowizja 2022 gdzie oglądać kto z polski

Polski reprezentant Eurovision Song Contest 2022

W tym roku Polskę reprezentował będzie Krystian Ochman z utworem RiverOchman jest zwycięzcą telewizyjnego show The Voice of Poland  i wnukiem światowej sławy polskiego tenora – Wiesława Ochmana. W listopadzie 2021 wydał swój debiutancki album, który został bardzo dobrze przyjęty na polskim rynku muzycznym. 

Eurowizja 2022 online – gdzie oglądać za darmo?

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji w Turynie będzie transmitowany tradycyjnie w telewizji, na kanale TVP 1. Online będzie można go obejrzeć z kolei na oficjalnym kanale Eurowizji na YouTubie

Start już 10 maja 2022 o godzinie 21:00!

Sprawdź TV z zaawansowanym systemem audio: