Historia Konkursu Eurowizji
Przez ponad pół wieku Konkurs Piosenki Eurowizji przechodził liczne metamorfozy, które dotyczyły m.in. sposobu głosowania. Ten, który obowiązuje obecnie ustalono w 1975 roku.
Z początku było też naturalne, że uczestnicy powinni śpiewać utwory w języku ojczystym swojego kraju. Później podejście to nieco się rozluźniło i zaczęło dopuszczać inne warianty językowe.
Ponad 60-letnie dziedzictwo Eurowizji zostało docenione w 2015 roku i wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłużej trwający coroczny konkurs muzyki telewizyjnej. Przez lata Konkurs Piosenki Eurowizji pozwolił odkryć ponad 1500 piosenek z około 50 krajów.
Niektóre z utworów stały się historycznymi symbolami, a inne pozwoliły odkryć oszałamiających artystów, znanych później na całym świecie. Mowa m.in. o zespole ABBA, Céline Dion, czy Måneskin.
Polska na Eurowizji
Polska również rokrocznie wysyła swojego przedstawiciela na Eurowizję. Jest on wybierany w ramach wcześniejszych, krajowych preselekcji do konkursu.
Niestety dotychczas żadnemu z polskich pretendentów nie udało się zdobyć trofeum Eurovision Song Contest. Mimo że niektórzy z nich byli bardzo blisko, a nawet można powiedzieć, że znajdowali się na konkursowym podium.
TOP 5 polskich wykonawców na Eurowizji:
- To nie ja, Edyta Górniak, 2 miejsce, 1992 rok
- Keine Grenzen – Żadnych granic, Ich Troje, 7 miejsce, 2003 rok
- Color of Your Life, Michał Szpak, 8 miejsce, 2016 rok
- Ale jestem, Anna Maria Jopek, 11 miejsce, 1997 rok
- My Słowianie – We Are Slavic, Donatan i Cleo, 14 miejsce, 2014 rok