Na ten zegarek czekaliśmy dwa lata. Nowa wersja znanego i lubianego smartwatcha od Huawei została oficjalnie przedstawiona światu. Co nowego przynosi? Czy warto było na nią czekać? Jak premierowy zegarek Huawei sprawdza się w praktyce? I przede wszystkim, czy warto w niego zainwestować? Sprawdź test i recenzję Huawei Watch Fit 2.
Watch Fit 2 spod szyldu chińskiej marki przynosi wiele zmian. Niektóre z nich, np. przestronniejszy ekran, są widoczne gołym okiem. Inne trzeba stopniowo odkrywać. Wśród tych, które są jednak najważniejsze, wymienić można m.in. obsługę za pomocą asystenta głosowego, możliwość wykonywania połączeń Bluetooth, samodzielny odtwarzacz muzyczny oraz – jak na zegarek z „fit” w nazwie przystało – rozbudowane funkcje treningowe.
Zanim jednak przejdziemy do konkretów, muszę wyjaśnić, że testowałam zegarek w wersji Active – czarny, z gumowym paskiem. Jest on też dostępny w kolorze złotym.
To jednak nie koniec. Okazuje się, że Huawei poszedł o krok dalej i tym razem udostępnił zegarek Watch Fit 2 również w wersjach: Classic i Elegant. Jak się można domyślać, różnią się one powyższego modelu przede wszystkim designem, a zwłaszcza paskiem, który w pierwszej opcji jest skórzany – biały lub brązowo-szary. Z kolei w drugiej, zmienia się ponadczasową bransoletę w dwóch odcieniach – złotym i srebrnym. Warto jednak zaznaczyć, że bez względu na to, jaką alternatywę wybierzemy, później możemy ją dowolnie modyfikować – wszystko dzięki opcji szybkiej wymiany pasków oraz szerokiej gamie tarcz, umożliwiających swobodną personalizację sprzętu.
Wracając, model Huawei Watch Fit 2 Active czarny dotarł do mnie w pakiecie z kablem do magnetycznego ładowania i niezbędnymi broszurami producenta. Zegarek działa na autorskim systemie Huawei – HarmonyOS – i jest kompatybilny ze smartfonami z systemem Android 6.0 lub nowszym oraz iOS 9.0 lub nowszym. Parowanie urządzenia z telefonem przebiega błyskawicznie i odbywa się za pomocą modułu Bluetooth 5.2 oraz dedykowanej zegarkowi aplikacji mobilnej – Huawei Zdrowie, o której szerzej opowiem w dalszej części recenzji.
Pierwszą i najważniejszą zmianą w designie Watch Fit 2 jest większy wyświetlacz.
Tym razem jest to 1,74-calowy panel AMOLED o rozdzielczości 336 x 480 px, który zachwyca mocnym kontrastem i wyrazistymi kolorami. W zależności od opcji zegarka, którą wybierzemy, jego korpus jest zrobiony z polimerowego tworzywa lub aluminiowy. W testowanej przeze mnie wersji Active jest to ta pierwsza opcja.
Przestronniejszy ekran sprawia, że cały nowy zegarek Huawei wydaje się nieco większy, ale nadal designem bliżej mu do opaski sportowej, niż smartwatcha. I nic w tym dziwnego, bo przecież przeznaczony jest do intensywnych ćwiczeń. Świadczy o tym również waga, która wynosi zaledwie 26 g, a to sprawia, że można można zapomnieć, że ma się to urządzenie na ręce – trzeba przyznać, że smartwatch Huawei Watch Fit 2 Active nosi się bardzo wygodnie. Pozostałe dwa warianty wyglądem bardziej przypominają klasyczny smartwatch.
Co do obsługi modelu Watch Fit 2, odbywa się ona analogicznie do poprzedniej wersji urządzenia – dotykowo, za pośrednictwem ekranu, oraz przy wykorzystaniu mechanicznego przycisku bocznego. Tym drugim uruchomimy jasno rozpisane menu w postaci szachownicy (znanej z zegarków premium niniejszego producenta), które sprawnie przeprowadza przez kolejne opcje zegarka. Jednym słowem, ikonki w menu są bardzo… ładne. Nie umiem tego określić inaczej. Patrząc na ten zegarek, ma się wrażenie, że projektowała go osoba posiadająca wysokie wyczucie estetyki – tu wszystko do siebie po prostu pasuje, tworząc centrum dowodzenia codziennymi wyzwaniami na nadgarstku.
Korzystając z Huawei Watch Fit 2 możemy też przesuwać ekran główny na boki. Zyskamy w ten sposób szybki dostęp do asystenta Huawei oraz poszczególnych funkcji i statystyk zebranych przez urządzenie, w tym np. do rejestru aktywności. Muszę przyznać, że działa to bardzo sprawnie, a przez cały czas trwania testu zegarek nie złapał zadyszki.
Tu zaczyna się prawdziwa historia, bowiem zegarek Huawei otrzymał bogaty wachlarz czujników, które stale monitorują organizm. Dodatkowo, dzięki inteligentnym algorytmom, jest w stanie przełożyć uzyskane parametry na faktyczny stan zdrowia i samopoczucia użytkownika.
Co zatem skontroluje Huawei Watch Fit 2? Za jego pomocą sprawdzimy m.in. całodobowe tętno, tętno podczas obciążenia fizycznego oraz tętno spoczynkowe. Znalazło sie tu także miejsce dla pulsoksymetru, za pomocą którego określimy saturację krwi SpO2.
Dlaczego to ważne? Dowiedz się więcej:
Nowe technologie w walce z pandemią. Czas zainwestować w opaskę z pulsoksymetrem?
Korzystając z nowego zegarka Huawei, dowiemy się też, jak wyglądają wszystkie fazy naszego snu i sprawdzimy, co możemy zrobić, aby ewentualnie poprawić jakość odpoczynku. Każdy z etapów odpoczynku jest szczegółowo rozpisany w aplikacji Zdrowie, dzięki czemu można się trochę podszkolić w tym zakresie, a następnie skutecznie poprawić swoją higienę snu. Bez względu na to, czy odpoczywamy po całym dniu, czy ucinamy sobie jedynie popołudniową drzemkę – zegarek sam to wykryje, a następnie dogłębnie przeanalizuje.
Za pomocą smartwatcha dla aktywnych od Huawei zweryfikujemy także poziom stresu – na przestrzeni dnia lub dłuższego czasu, jak i w konkretnym momencie. Co więcej, jeśli zajdzie taka potrzeba, zegarek zasugeruje relaksujące ćwiczenia oddechowe, dostępne z poziomu nadgarstka. Są one bardzo proste, przeprowadzane w oparciu o infografiki i delikatne wibracje, oddziałowujące na użytkownika.
Panie z pewnością docenią też możliwość monitorowania faz cyklu miesiączkowego, która sprawi, że będą jeszcze lepiej rozumiały swój organizm i zachodzące w nim procesy.
Ten zegarek został stworzony do monitorowania aktywności. I trzeba przyznać, że ma mnóstwo cech, które pozwalają robić mu to w doskonałym stylu. Po pierwsze, dzięki precyzyjnemu krokomierzowi, Watch Fit 2 zarejestruje też każdy nasz rzeczywisty krok, a nie machanie ręką. Przez to ilość spalonych podczas całego dnia kalorii jest jeszcze bardziej autentyczna.
Rzecz kolejna, Huawei Watch Fit 2 sam wykrywa większość aktywności (po uprzednim włączeniu tej opcji w ustawieniach), a gdy zbyt długo ich nie rejestruje, wysyła powiadomienia przypominające o „zasiedzeniu” i delikatnymi wibracjami oraz adekwatnym komunikatem zachęca do ruchu. To jednak nie jedyna rzecz, o której przypomina. Watch Fit 2 dba w ten sam sposób również o prawidłowe nawodnienie organizmu.
Przechodząc do konkretów, zegarek Huawei może pochwalić się prawie setką dedykowanych trybów treningowych, uwzględniających szeroką gamę dyscyplin, w tym najbardziej rozbudowanymi są m.in. pływanie, jazdę na rowerze, bieganie. Oczywiście na tym nie koniec, bo jest ich o wiele więcej i możemy spersonalizować je „pod siebie” na poziomie zegarka, a następnie modyfikować, korzystając przy tym z zasobów aplikacji mobilnej.
Z kolei w trakcie treningu, w czasie rzeczywistym, Watch Fit 2 wyświetla najważniejsze informacje na temat przebiegu aktywności, w tym np. bieżące obciążenie organizmu i fazę treningu (oznaczoną odpowiednim kolorem), dystans, średnie tempo, czas czy tętno. Następnie w aplikacji Huawei Zdrowie otrzymamy też raport na temat trasy, którą pokonaliśmy. Zebranie tych danych jest możliwe dzięki wspomnianym już czujnikom oraz wbudowanemu w zegarek modułowi GPS. Za to ostatnie zostawiam wielkiego plusika – zwłaszcza w tej cenie.
Smartwatch sportowy Huawei docenią szczególnie biegacze, bo uwzględnia on poszczególne etapy treningu biegowego, w tym rozgrzewkę i rozciąganie po wzmożonym wysiłku.
Warto zaznaczyć, że w aplikacji Zdrowie mamy dostęp do szczegółowych instrukcji odnośnie treningów, animacji, a nawet całych planów treningowych. Kursy, cele i plany na cały tydzień możemy przerzucić na zegarek i w razie potrzeby zaglądać do nich z poziomu nadgarstka. Jest opcja skorzystania zarówno z predefiniowanych kursów, jak i treningów dobranych samodzielnie, według indywidualnych potrzeb.
Z kolei po zapisaniu odbytych aktywności w aplikacji, można nie tylko poszerzyć wiedzę na temat parametrów treningu, ale i szybko pochwalić się przed znajomymi swoimi osiągnięciami, np. udostępniając je na popularnych portalach społecznościowych. Aplikacja Huawei na to pozwala.
Zegarek, o którym mowa, jest o wiele bardziej smart, niż jego poprzednik. Przede wszystkim, oprócz alertów o powiadomieniach z aplikacji i wiadomościach SMS, mamy tu też możliwość inicjowania i odbierania połączeń głosowych bezpośrednio poprzez zegarek. Jest to możliwe za pośrednictwem modułu Bluetooth w sparowanym smartfonie i wbudowanym w zegarek narzędziom. Chodzi o głośnik i mikrofon, które działają bardzo dobrze, umożliwiając szybkie i wygodne rozmowy.
Co więcej, kiedy jesteśmy akurat w trakcie treningu, możemy np. odrzucić połączenie i wysłać krótką, predefiniowaną wiadomość z poziomu nadgarstka. Według producenta działa to na odległość nawet do 100 metrów, ale aż tak tego nie testowałam, bo – przyznajmy szczerze – kto dziś rusza się bez telefonu tak daleko? Ja na pewno nie 🙂
Idąc dalej, do naszej dyspozycji jest tu cała gama informacji i funkcji przydatnych na co dzień, na czele których stoi asystent głosowy Huawei. Skorzystają z niego jednak tylko Ci użytkownicy, których smartfony posiadają nakładkę systemową EMUI 10.1 lub nowszą.
Dodatkowo za pośrednictwem Huawei Watch Fit 2 mamy dostęp m.in. z kompasu, minutnika, budzika, stopera, czy latarki. Lista kontaktów z poziomu zegarka jest dostępna, ale po ich uprzednim przerzuceniu jej pośrednictwem aplikacji Huawei. Możemy tu też skorzystać z popularnej opcji „znajdź mój telefon”. Natomiast dzięki GPS-owi z powodzeniem sprawdzimy np. pogodę, a nawet fazy księżyca dla lokalizacji, w której akurat się znajdujemy.
Multimedialnie też się nie zawiodłam. Oprócz popularnej opcji sterowania migawką aparatu w smartfonie oraz sterowania muzyką z aplikacji na telefonie, z Huawei Watch Fit 2 otrzymujemy też możliwość wgrania setek utworów do pamięci urządzenia. Później możemy je odtwarzać kiedy i gdzie chcemy. Jest to możliwe dzięki 32 GB pamięci wewnętrznej urządzenia. Opcja dotyczy plików w formacie mp3, a ich udostępnienie zegarkowi odbywa się przez dedykowaną aplikację.
Według zapewnień producenta, Huawei Watch Fit 2 potrafi pracować nawet 10 dni na jednym ładowaniu. Oczywiście trzeba brać poprawkę, że jeśli korzystamy z GPS, czas ten się analogicznie skróci. Niemniej, już na starcie jest to doskonała rekomendacja.
A jak bateria ma się w praktyce? Niestety nie było mi dane korzystać z niego przez taki okres. Mogę jednak powiedzieć, że kiedy go dostałam, bateria pokazywała 52%, a przez cztery dni wzmożonej (wierzcie na słowo) eksploatacji, z dwukrotnym włączeniem GPS-a, spadła jedynie do 27%. Śmiem więc przypuszczać, że zapewnienia te nie są jedynie mrzonką, a faktycznym stanem rzeczy. A to, w przypadku tak funkcjonalnego smartwatcha, jest po prostu genialnym wynikiem.
Z pełną satysfakcją potwierdzam, że w cenie niespełna 700 zł, Huawei Watch Fit 2 Active to dobry wybór. Szczególnie sprawdzi się w przypadku osób nastawionych na aktywność fizyczną, które oprócz rozbudowanych funkcji treningowych i sportowego designu, cenią sobie rozwiązania smart, wygodę i szybki dostęp do najważniejszych na co dzień informacji oraz opcji łączności. Z tak dopracowanym i funkcjonalnym asystentem droga do wymarzonych celów będzie nie tylko przyjemna, ale i pełna świadomości na temat zdrowia.
W zasadzie, śmiem twierdzić, że gdyby Huawei Watch Fit 2 posiadał NFC do płatności zbliżeniowych, to w swojej kategorii cenowej nie miałby sobie równych. Szkoda, że go zabrakło. Ale może doczekamy się go w trzeciej generacji? Hmm, Huawei? Jak będzie? Póki co, kawał świetnej roboty i porządnie odrobiona lekcja „braków” z poprzedniego modelu.
Uwaga promocja!
Huawei Watch Fit 2 Active czarny kupisz w sklepie x-kom za jedyne 599 zł!
Oferta jest ważna do 26.06.2022 lub do wcześniejszego wyczerpania puli produktów promocyjnych.
Używam poprzedniej wersji zegarka od już 2 lat i zastanawialem sie co nowego w nim dodali. Niestety oprocz wiekszego ekranika nic mnie nie pociaga do wydania 700pln. Poprzednia wersja dzieki ktorej zaczalem biegac i juz mam 1400km zaliczonych w zupelnosci wystarcza. Nowości to jednak dodatki zupelnie nie potrzebne dla mnie
NFC jest ale w wersji Classic i Elegant. Nie mniej jednak i tak nie do wykorzystania w Polsce .
Czy opaska obsługuje tylko GPS czy może inne systemy także? Bez sensu ze strony producenta, że najlepiej wyglądająca wersja Active nie ma NFC. Jak idę pobiegać i mam tylko opaskę, która ma GPS, można z niej słuchać muzyki / podcastów / audiobooków, to aż się prosi żeby zostawić telefon w domu i móc nią zapłacić.
Smartwatch obsługuje dosyć długą listę obsługiwanych konstelacji: GPS -NAVSTAR, Beidou, GLONASS, Galileo i QZSS
Czy zegarek dobrze współpracuje z telefonami innymi niż Huawei? Czy oprócz asystenta są jeszcze jakieś funkcje niedostępne przy współpracy z telefonami innych marek?
Ja reklamowałam już dwa razy zegarek – za kazem razem w raporcie zezamzcone że zegarek sprawny , a producent gwarantuje kompatybilność 100% tylko że sprzętem huwawei. U mnie zegarek to wielka i droga porażka.
Nie, wiele funkcji wymaga telefonu z EMUI 11 lub nowszego
Zegarek kupiony w sierpniu tego roku, dwa razy reklamowany – za każdym razem, bzdurnych raport ; zegarek sprawny, scaignij aktualizację itp itp.
1. Zegarek bardzo często rozłącza się z telefonem. Wszystko działa jak telefon i zegarek są w jednym pomieszczeniu, gdy wyjdę na poero w domu, już traci łączność.
2. Liczenie kroków, kcal zupełne nieporozumienie. Interwał/cardio 40 min pokazuje mi kcla ok 130 gdzie na innych opaskach ok 300. Kroki; zegarek aktualnie pokazuje 2460, aplikacja co i innego, spalone kcal przez dzień np 36. Dodam że pracuje aktywnie.
3. Gdy jest więcej niż kilak urządzeń tego typu; glupieje i co chwilę gubi połączenie.
4. Niestety, nie można go oddać bo już był sparowany z telefonem. A jak można sprawdzić czy działa nie uruchamiając go, nie wiem;-(
5. I zanim go kupiłam czytałam chyba większość recenzji w necie, i nie wiem czy testując Go w jednej ręce był zegarek a w drugiej telefon? Czy większość jest sponsorowana… , Ja już po tygodniu oddałam na pierwszą reklamacje.
Można zwrócić do sklepu zegarek który został sparowany
Czy odbierając połączenie w telefonie rozmawiam przez telefon czy jak w niektórych zegarkach z automatu przełącza się na zegarek?
Dzisiaj kupiłam i szukam pomocy ☺️ do tej pory zawsze Garmin i Polar. Czy pokazane kalorie na ekranie startowym są całkowitym kosztem energetycznym z całego dnia czy tylko spalonych w czasie aktywności?
Ja mam stały problem z ładowaniem. Tzn jakieś dwa dni po tym jak go naładuje,nic mi nie działa
Nie mierzy mi snu,tętna,stresu. Czy ktoś wie dlaczego ?
Zawsze go resetuje wyłączając go i włączając ponownie ale to nic nie daje. Aktualizacje są wszystkie na świeżo robione.