Koniec ery online dla Nintendo Wii U i 3DS: przewidywane zamknięcie serwisów online

W ostatnich dniach grudnia 2023 roku, gracze Nintendo Wii U i 3DS stanęli przed nieoczekiwanym problemem — nowi użytkownicy tych konsol nie mogą już korzystać z funkcji online. Ta zmiana, zapowiadana przez Nintendo już wcześniej, nadeszła znacznie szybciej, niż większość przewidywała.

Nieoczekiwane problemy z dostępem online w konsolach 3DS i Wii U

Pierwotnie Nintendo planowało zakończenie „gry online i innych funkcji” wykorzystujących komunikację online na konsolach 3DS i Wii U na „początek kwietnia” 2024 roku. Jednak zgodnie z informacjami z bloga Pretendo wydaje się, że ta decyzja została wdrożona cicho pod koniec grudnia 2023 roku​​​​.

Nowi użytkownicy próbujący grać online na 3DS lub Wii U napotykają kody błędów „006-0303” i „106-0303”, co wskazuje na rozłączenie z serwerami i brak synchronizacji nowych kont z infrastrukturą online Nintendo​​.

czerwone nintendo 3ds z rysikiem

Kwestia kodu błędu 106-0502

Gracze Super Mario Maker napotykali na „Kod Błędu 106-0502” już na początku grudnia, co wywołało niepokój i frustrację wśród użytkowników, zarówno nowych, jak i istniejących. Ten niespodziewany rozwój sytuacji spowodował, że gracze zaczęli intensywniej analizować sytuację i jej potencjalne skutki​​.

Aktualizacja Pretendo i perspektywa przyszłości

Pretendo, zajmujące się monitorowaniem serwerów Nintendo, dostarczyło aktualizację, potwierdzając, że problemy były „rzeczywiście niezamierzone”. Chociaż nie wszystkie kwestie zostały rozwiązane, to od 26 grudnia 2023 roku nowi użytkownicy na obu platformach mogą ponownie łączyć się z serwerami.

Ta poprawka jest ważnym krokiem na drodze do zamknięcia serwisów online dla 3DS i Wii U w kwietniu 2024 roku. Obecnie użytkownicy istniejący nie są dotknięci tymi zmianami​​​​.

Wii U

Nintendo zamyka pewien rozdział swojej historii

Nintendo, koncentrując się na przyszłości swojej infrastruktury gier online, stopniowo wycofuje wsparcie dla starszych konsol. Ta decyzja odzwierciedla ewolucję branży gier w kierunku nowszych technologii i platform. Dla graczy, którzy nadal korzystają z tych klasycznych platform, jest to znaczący moment, symbolizujący koniec pewnej ery w historii gier Nintendo.