Jak wyszukać obrazem w Google? Poznaj 5 niezawodnych sposobów

Czy wiesz, że można wyszukiwać w Google, wybierając obraz zamiast wpisywać słowa kluczowe? Chociaż proces różni się od tradycyjnego wyszukiwania, rezultaty wyglądają znajomo. To świetny sposób, aby dowiedzieć się więcej o konkretnym obrazie lub znaleźć przedmiot ze zdjęcia. W jaki sposób wyszukiwać obrazem w Google? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule.

Co to jest wyszukiwanie obrazem?

Grafika Google umożliwia odkrywanie sieci w zupełnie inny sposób, za pomocą wyszukiwania obrazem możesz uzyskać więcej informacji o obrazie lub obiektach wokół Ciebie. Masz zdjęcie znanego budynku, ale nie wiesz, skąd ono pochodzi? A może chcesz zobaczyć, jakie witryny używają Twojego zdjęcia?

Możesz przesłać dowolny obraz, zdjęcie, rysunek, symbol, grafikę lub możesz po prostu użyć adresu URL obrazu, który ma zostać wyszukany. Google następnie znajdzie witryny zawierające Twój obraz, a także obrazy pokrewne. Grafika Google wykrywa również temat Twojego zdjęcia i wyświetla inne strony internetowe związane z tematyką grafiki.

Wyszukiwanie obrazem Google

Dlaczego warto używać wyszukiwania obrazem w Google?

Zanim przejdziesz do sposobów wyszukiwania obrazem, warto abyś wiedział dlaczego to robić. Wyszukiwanie za pomocą obrazu w Google jest najbardziej przydatne w następujących przypadkach:

  • Pomaga znaleźć informacje o zdjęciu – dzięki wyszukiwaniu obrazem możesz znaleźć informacje na temat wyszukiwanego zdjęcia. Za przykład niech posłuży zdjęcie budynku, który bardzo Ci się spodobał ale nie wiesz gdzie się znajduje. Szukając obrazem znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.
  • Wykrywanie plagiatów – wyszukiwanie za pomocą grafiki spowoduje wyświetlenie podobnych obrazów. Pewnie nie raz otrzymałeś spotkałeś się z określeniem fake Sprawdzając pochodzenie zdjęcia w zdecydowanej większości będziesz mógł uniknąć oszustw.
  • Wyszukiwanie podobnych obrazów – Jeśli chcesz znaleźć inne zdjęcia powiązane z określonym obrazem, wyszukiwanie odwrotne ułatwi sprawę. Wyszukując np. zachód słońca, na pewno znajdziesz ich tysiące.
Wyszukiwanie w internecie

Jak wyszukać obrazem w Google?

Istnieje co najmniej 5 możliwości na wykonanie wyszukiwania za pomocą obrazu. Większość z nich jest banalnie prosta w użyciu. Do najpopularniejszych należą:

Wyszukiwanie za pomocą adresu obrazu

Aby rozpocząć, wejdź na images.google.com i kliknij przycisk ikonę aparatu po prawej stronie paska wyszukiwania. Otworzy się okno Wyszukiwanie obrazem. Pierwsza metoda polega na wklejeniu adresu URL obrazu, a następnie kliknięciu niebieskiego przycisku Wyszukiwanie obrazem.

Wyszukiwanie obrazem URL

Aby skopiować adres URL obrazu, kliknij obraz prawym przyciskiem myszy -> następnie wybierz opcję Kopiuj adres obrazu. Pamiętaj, że ta opcja może mieć nieco inne sformułowania w zależności od używanej przeglądarki.

Szukanie obrazem zapisanym na komputerze

Wyszukiwanie grafik powiązanych z obrazem zapisanym na Twoim komputerze jest równie proste, jak wyszukiwanie za pomocą URL. Uruchom przeglądarkę -> przejdź na stronę Grafiki Google -> Kliknij przycisk Szukaj według obrazu po prawej stronie paska wyszukiwania -> następnie przejdź do opcji Prześlij obraz -> wybierz interesujący Cię plik graficzny ze swojego komputera.

Wyszukiwanie obrazem z pliku

Szukanie obrazem funkcją „przeciągnij i upuść”

Kolejnym sposobem na proste wyszukiwanie jest przeciągnięcie grafiki, która Cię interesuje i upuszczeniu jej w polu wyszukiwania. Ponownie musisz przejść na stronę Grafiki Google, a następnie trzymając przycisk myszy, przeciągnij wybrany obraz w pole wyszukiwania Grafiki Google. Warto wspomnieć że funkcja ta działa tylko w przypadku przeglądarek Firefox oraz Google Chrome.

Wyszukiwanie obrazem przez upuszczenie

Szukanie obrazem po kliknięciu prawym przyciskiem myszy

Funkcja ta jest dostępna tylko w przeglądarce Chrome. Po kliknięciu PPM na obrazie znalezionym w sieci, z menu możesz wybrać opcję Szukaj obrazu w Google. Aby móc wyszukiwać w ten sposób korzystając np. z Opery musisz doinstalować wtyczkę Search by Image.

Wyszukiwanie obrazem w Chrome PC

Wyszukiwanie obrazem na telefonie z Android i iOS

Google umieścił również funkcję wyszukiwania obrazem w smartfonach i tabletach, jednak gdy uruchomisz images.google.com na komórce, ikona aparatu nie pojawi się na pasku wyszukiwania. Aby mieć dostęp do narzędzia, musisz uruchomić wersję komputerową przeglądarki na swoim urządzeniu mobilnym.

W przeglądarce Safari stuknij ikonę aA obok paska wyszukiwania i wybierz opcję Poproś o witrynę na komputer. Gdy zostanie załadowana komputerowa wersja Grafiki Google, pojawi się ikona aparatu. Następnie możesz przesłać zdjęcia z galerii.

Wyszukiwanie obrazem Safari

W przypadku przeglądarki Chrome również możesz skorzystać z wyżej wymienionej opcji. Proces uruchomienia trybu komputerowego wygląda podobnie. Zamiast ikony aA, klikasz w trzy kropki -> następnie wybierasz opcję Żądaj wersji na komputer. Chrome może także otwierać wyszukiwanie obrazu bezpośrednio. Gdy zobaczysz w przeglądarce obraz, który chcesz przeszukać, przytrzymaj go, aż pojawi się wyskakujące menu -> wybierz Wyszukaj ten obraz w Google

Wyszukiwanie obrazem w Google Chrome

Czy wyszukiwanie obrazem jest bezpieczne?

Według witryny informacyjnej Google, wszystkie obrazki przesłane do wyszukiwarki są przez nią przechowywane maksymalnie przez 7 dni. Nie staną się częścią historii wyszukiwania i zostaną użyte jedynie w celu ulepszenia aplikacji oraz usług oferowanych przez Google. Wyszukiwanie podobnych zdjęć jest więc bezpieczne. Przesłane przez Ciebie fotografie nie będą dostępne w sieci.

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź także: