Co to jest Google One? Jak działa i czy warto zasubskrybować?

Google One to plan subskrypcji, który zapewnia więcej miejsca do wykorzystania na Dysku Google, Gmailu i Zdjęciach Google. Sposób korzystania z Dysku Google nie zmienia się, więc nie musisz się martwić o utratę lub przeniesienie swoich plików. Jak dokładnie działa Google One i jakie największe korzyści płyną z jego subskrypcji?

Co to jest Google One?

Google One to usługa miesięcznej subskrypcji, która zapewnia rozszerzone miejsce do przechowywania plików w chmurze online. Dzięki niej możesz przechowywać wszystko, od filmów i muzyki po dokumenty, tak by mieć wszystkie zasoby pod ręką i móc je łatwo udostępniać. Twoje miejsce na dane będzie dzielone między Dyskiem Google, Gmailem i Zdjęciami Google.

Warto pamiętać, że wszystkie konta Google oferują tylko 15 GB bezpłatnego miejsca na dane. Często jest to stanowczo za mało, zwłaszcza z biegiem czasu, kiedy zdjęcia czy wideo z rodzinnych spotkań czy wycieczek z przyjaciółmi nagromadzają się niezauważenie. Jeśli więc chcesz przechowywać więcej zdjęć, plików, warto rozważyć wykupienie płatnego abonamentu. Każdy członek subskrypcji Google One uzyska dostęp również do innych korzyści, wszystkie opisujemy poniżej.

Google One

Jak zarejestrować się w Google One?

Żeby się zarejestrować, wystarczy, że przejdziesz do witryny Google One i upewnisz się, że jesteś zalogowany na swoje konto Google. Warto na początku sprawdzić, ile z darmowych 15 GB już wykorzystano i w jaki sposób (Dysk Google, Gmail lub Zdjęcia Google). Wtedy możesz oszacować, czy pozostać przy bezpłatnej wersji 15 GB, czy wybrać plan rozszerzony.

Istnieje kilka różnych poziomów, na które możesz się zarejestrować, zaczynając od poziomu 100 GB za 8,99 złotych miesięcznie, a kończąc na planie 2TB za 46,99 złotych miesięcznie. Jeśli zdecydujesz się już na jakąkolwiek opcję, Google potwierdzi Twój zakup kartą, którą masz zapisaną (lub saldem Google Play).

Google One

Co obejmuje Google One i ile kosztuje?

Google One dzieli się na trzy główne poziomy:

  • Plan 100 GB: za 8,99 złotych miesięcznie lub 89,99 złotych rocznie. Dzięki podstawowej subskrypcji otrzymasz 100 gigabajtów, które będziesz mógł udostępnić nawet pięciu członkom rodziny. Oprócz tego dostaniesz także dostęp do pomocy ekspertów Google czy specjalne funkcje edycji w Zdjęciach Google.
  • Plan 200 GB: za 13,99 złotych miesięcznie lub 139,99 złotych rocznie. Dzięki standardowej subskrypcji otrzymasz 200 GB z takimi samymi korzyściami jak powyżej, plus 3 procent zwrotu na zakupy w Google Store.
  • Plan 2 TB: za 46,99 złotych miesięcznie lub 469,99 złotych rocznie. Dzięki premium subskrypcji otrzymasz 2 terabajty udostępniania w rodzinie, te same korzyści co pierwszy poziom, 10% zwrotu na zakupy w Google Store oraz VPN dla Androida i iOS.

W mało prawdopodobnym przypadku, gdy 2 TB nie wystarczy, możesz zwiększyć swoje miejsce na dane, ale opcja uaktualnienia do jeszcze większego planu jest dostępna tylko dla obecnych subskrybentów i w wybranych krajach.

Google One

Jakie korzyści płyną z Google One?

Główną zaletą planu Google One jest dodatkowa przestrzeń w chmurze, którą możesz udostępnić nawet pięciu członkom rodziny. Chociaż rodziny mogą dzielić tę samą przestrzeń – osobiste zdjęcia i pliki są dostępne dla każdego właściciela, chyba że wyraźnie zdecydujesz się je udostępnić. Każdy członek rodziny może również dzielić się dodatkowymi świadczeniami (pod warunkiem, że wszyscy mieszkacie w tym samym kraju).

Dysk zapasowy dla Androida

Google One eliminuje trudną część przejścia z jednego urządzenia z Androidem na drugie. Użytkownicy mogą więc tworzyć kopie zapasowe wszystkich danych telefonu, w tym wiadomości multimedialnych, zdjęć, filmów i danych urządzenia, w chmurze za pośrednictwem aplikacji Google One. Można również przywrócić dane z kopii zapasowej na nowe urządzenie, klikając opcję Przywróć podczas procesu konfiguracji systemu Android lub pobierając aplikację Google One, gdy urządzenie jest uruchomione i dotykając opcji Przywróć z kopii zapasowej w Ustawieniach.

Opcja Przywróć z kopii zapasowej przywróci dane na nowe urządzenie, oszczędzając stresu związanego z ręcznym pobieraniem plików.

Google One pomoc asystentów

Dostęp do ekspertów Google

Uzyskujesz natychmiastowy dostęp do ekspertów Google w przypadku pytań ogólnych lub pomocy technicznej w zakresie dowolnych produktów lub usług Google. Możesz skontaktować się z nimi przez telefon, czat, e-mail lub przez aplikację Google One 24/7. Czas odpowiedzi na telefon i czat wynosi od 2 do 3 minut, podczas gdy e-maile mogą oczekiwać odpowiedzi do 24 godzin.

Dodatkowe funkcje edycji w Zdjęciach Google

Oto dodatkowe funkcje edycji:

  • Światło portretowe – możesz zmienić pozycje i jasność światła w przypadku zdjęć ludzi.
  • Rozmycie – rozmyj tło na niektórych zdjęciach, które nie zostały wykonane w trybie portretowym.
  • Ostrość koloru – zmniejsz nasycenie tła, zachowując kolor pierwszego planu dla zdjęć ludzi.
  • Inteligentne sugestie – łatwe w użyciu sugestie edycji, które dostosowują się do zawartości każdego zdjęcia.
  • HDR – możesz zwiększyć jasność i kontrast obrazu.
  • Niebo – możesz wybrać z kilku palet i dostosować kolor i kontrast na niebie.

Co ważne, nadal będzie można używać rozmycia, ostrości koloru i sugestii wyostrzenia kolorów na zdjęciach z informacjami o głębi (na przykład zrobionych w trybie portretowym), nawet jeśli nie jesteś członkiem Google One.

Cashback za zakupy

Plan 200 GB zapewnia 3 procent zwrotu w postaci środków na wszystkie zakupy w Google Store. Plan 2 TB oferuje Ci natomiast 10 procent zwrotu. Jeśli więc myślisz o zakupie niektórych z urządzeń Google – ta opcja może okazać się przydatna.

Google One VPN

VPN dla Androida i iOS

Plany 2 TB i wyższe są dostarczane z usługą wirtualnej sieci prywatnej Google dla urządzeń z systemem Android i iOS. Zapewnia prywatność i zapobiega logowaniu się (aby nikt nie mógł zobaczyć, co robisz w Internecie), ale jest to usługa ograniczona w porównaniu z naszymi ulubionymi sieciami VPN, głównie dlatego, że działa tylko z urządzeniami z Androidem i iOS (brak wsparcia internetowego) i nie ma możliwości wyboru serwerów w określonych krajach.