„Batman: Świat” – Mroczny Rycerz nad Wisłą

Jeżeli kiedykolwiek marzyliście, by Człowiek Nietoperz zawitał do naszego kraju – Wasze życzenie zostało spełnione. Pod koniec lata tego roku do sprzedaży trafi ponad 180-stronicowa antologia „Batman: Świat” („Batman: The World”), która rzuca Zamaskowanego Krzyżowca w różne zakątki globu. Jednym z przystanków jest Polska. Dodatkowo DC zaprosiło do projektu twórców z krajów, które obrońca Gotham odwiedza, co oznacza, że również tu znajdziemy polskie akcenty. Jacy polscy autorzy odcisnęli tu swój ślad?

Batman jako światowy fenomen, czyli o co chodzi w tym projekcie?

Batman: Świat ma ukazać się 14 września, na kilka dni przed międzynarodowym świętem fanów Gacka, Dniem Batmana, który w tym roku przypada 18 września. Antologia ma ukazać się w twardej oprawie i liczyć 184 strony. To pierwszy tego rodzaju komiksowy projekt i wydarzenie. Jak tłumaczy kierujący obecnie DC Comics Jim Lee, jest to odpowiedź na status Batmana jako znanej na całym świecie ikony popkultury oraz sposób wydawnictwa na pokazanie fanom, że Mroczny Rycerz jest czymś więcej niż postacią – to raczej fenomen, który przekracza granice i łamie bariery językowe.

Choć w komentarzu na stronie Batman-News.com można spotkać fanowską opinię, że mamy do czynienia z powtórką z serii Batman Incorporated (i słowa Lee w jakiś sposób to potwierdzają), to jednak koncept jest nieco inny, na co zwraca uwagę inny z batinternautów. W tamtej serii, w której palce maczał m.in. Grant Morrison, a która nawiązywała do dużo starszego pomysłu:  Batmen of All Nations, Bruce Wayne organizował międzynarodową sieć superbohaterów. Tymczasem w Batman: Świat będziemy mogli oglądać poczynania Mrocznego Rycerza w różnych częściach Ziemi.

Batman Świat okładka
Źrodło: DC Comics via Batman-News.com

Komiks rozpoczyna przygotowana przez  Briana Azzarello i Lee Bermejo historia Global City, w której Batman rozmyśla nad tym, że walka o sprawiedliwość nie ogranicza się tylko do Gotham. Służy to za punkt wyjścia do kolejnych opowieści, osadzonych w rozmaitych krajach. Wraz z Batmanem odwiedzamy Północną Amerykę, Francję, Hiszpanię, Włochy, Niemcy, Czechy, Rosję, Turcję, Meksyk, Brazylię, Chiny, Koreę, Japonię, no i właśnie Polskę. Każdą z historii stworzyli reprezentujący dany kraj artyści – uznani twórcy komiksowi.

Polscy twórcy Batman: Świat

Scenarzystą przygód Batmana w Polsce jest pisarz, poeta, scenarzysta komiksowy wydawca i publicysta oraz ważna postać polskiego fandomu Tomasz Kołodziejczak. Laureat nagrody im. Janusza Zajdla w 1996 roku za powieść Kolory sztandarów (wcześniej był do niej siedmiokrotnie nominowany), zdobywca wielu innych wyróżnień (od nagród im. Papcia Chmiela i Janusza Christy po Złoty Krzyż Zasługi). Był redaktorem naczelnym m.in. Kaczora Donalda, ale także kultowego dla wielu oldskulowych geeków czasopisma Magia i Miecz, w którym stworzył system RPG Strefa Śmierci. Wydawał także prezentujący polskie sci-fi periodyk Voyager oraz publikował w Feniksie, Nowej Fantastyce czy Świecie Komiksu.

Tomasz Kołodziejczak w 2001 roku, zdj. Szymon Sokół, na Wikipedii umieścił Ausir, CC BY-SA 3.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, źrodło: Wikimedia Commons

Polską historię w Batman: Świat narysował natomiast grafik, ilustrator i artysta komiksowy Piotr Kowalski. Jego autorskim projektem, dzięki któremu udało mu się zaistnieć w Europie i USA, była wydawana w latach 2001-2003 seria fantasy Gail. Później jego kreskę można było oglądać w takich komiksach, jak La Branche Lincoln (albumy zbiorczo wydane przez Egmont jako Wydział Lincoln), Urban Vampires, Dracula L’Immortel, Malignant Man czy SEX. Tworzył również rysunki do serii historycznych filmów animowanych Marka Wortmana Ucieczki.

Piotr Kowalski Batman Świat
Piotr Kowalski w 2008 roku, zdj. Marcin Gołębiewski, Marcin Gołębiewski, CC BY-SA 3.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, źrodło: Wikimedia Commons

Za kolory w historii odpowiada z kolei amerykański twórca – Brad Simpson, który pracował przy takich seriach, jak The Amazing Spider-man, Bloodborne, Join The Future czy – trzymając się polskich wątków – The Witcher wydawnictwa Dark Horse. We wpisie na TT przyznał, że schlebiało mu to, że mógł pokolorować niesamowite kreski Kowalskiego.

Brad Simpson Batman Świat
Źródlo: Twitter

Batman w Polsce na okładce

Póki co nie znamy szczegółów polskiej historii w Batman: Świat (raczej chyba nie ma co liczyć na współpracę Gacka z Białym Orłem, Janem i Michałem Żbikami czy kapitanem Klossem – chociaż kto wie… Wiemy natomiast, że komiks wyda Egmont. A także jak będzie wyglądała okładka albumu w Polsce – w każdym z krajów związanych z publikacją będzie ona inna.

Batman Śiwiat polska okładka
Źródło: DC Comics via Batman-News.com

Mamy też kilka stron, narysowanych przez Kowalskiego i pokolorowanych przez Simpsona.

Źrodło: DC Comics via @20EyesBrad, Twitter

Co sądzicie o tym projekcie? Stanie on na Waszej półce? Sprawdźcie też inne newsy związane z Batmanem:

A także gry dostępne w sklepie x-kom oraz figurki i gadżety w sklepie al.to.

Źródła: Batman-News.com, DC Database, Fabryka Słów, Wikipedia, Batcave, Twitter, Comic Book