Nie tylko Batman i Donald. Komiksy dla dzieci małych i tych większych

Zabawne, pouczające, pełne akcji i przygód, skłaniające do refleksji, zachwycające kreską… Komiksy mają swoich fanów w różnych grupach wiekowych, a rynek wypełniony jest mniej lub bardziej rozpoznawalnymi tytułami. I tymi klasycznymi, i tymi, które dopiero podbijają serca czytelników. Jakie komiksy wybrać dla dzieci (i ich opiekunów)?

Smerfy

Na przygodach niebieskich stworków wychowało się pewnie spore grono naszych czytelników. A patrząc na to, co rodzice puszczają swoim pociechom na ekranach smartfonów, można wywnioskować, że Smerfy i dziś cieszą się popularnością. Stworzone w latach 60. Przez Pierre’a „Peyo” Culliforda, doczekały się prawie czterdziestu tomów – nie licząc tych, które wchodzą w skład osobnego cyklu Smerfy i Wioska Dziewczyn. Większość komiksów ukazał się w języku polskim. Przypadną do gustu każdemu, kto lubi baśniowo-przygodowe klimaty.

komiksy dla dzieci smerfy i wioska dziewczyn
Źródło: Egmont

Cztery śledztwa Sherlocka Holmesa

A gdyby tak nie tylko czytać historię obrazkową, ale i wcielić się w jej bohatera? Pozwala na to komiks paragrafowy. Czytelnik sam wybiera zwroty akcji – skacze po ponumerowanych kadrach i tworzy w ten sposób unikatową historię. Na polskim rynku pojawiło się wiele komiksów tego rodzaju. Między innymi taki, który umożliwia rozwiązywanie zagadek kryminalnych jako najsłynniejszy detektyw wszech czasów. Są również i inne, które można dobrać według zainteresowań dziecka (np. Piraci: Klątwa wyspy Shukanet, Rycerze czy superbohaterski Mystery).

komiksy dla dzieci cztery śledztwa sherlocka holmesa
Źrodło: FoxGames

Ernest i Rebeka

Dobry przykład komiksu, który łączy elementy komediowe ze smutnymi i poważnymi. Tytułowi bohaterowie to dziewczynka o słabym układzie odpornościowym oraz jej przyjaciel. Bardzo wyjątkowy – jest bowiem mikrobem, który pomaga Rebece w jej codziennych problemach. Komiks Guillaume’a Bianco jest z jednej strony bardzo wesoły, z drugiej – nie stroni od cięższych tematów, jak na przykład rozwód rodziców z perspektywy dziecka. Historia warta sprawdzenia przez młodszych i starszych czytelników.

komiksy dla dzieci ernest i rebeka
Źrodło: Egmont

Tymek i Mistrz

To już zdecydowanie bardziej humorystyczna propozycja. Obrazkowe historyjki według scenariusza Rafała Skarżyckiego i z rysunkami Tomasza Lwa Leśniaka, których starsi czytelnicy mogą znać z serii Jeż Jerzy. Tytułowi bohaterowie – uczeń i jego mentor – czarodziej – przeżywają rozmaite, często absurdalne przygody. I jest to właśnie komiks dla miłośników takiego humoru.

komiksy dla dzieci tymek i mistrz
Źrodło: Kultura Gniewu

Rufus. Wilk w owczej skórze

Kolejny komiks dla dzieci poruszający ważne i istotne dla nich problemy, doceniony w branżowym konkursie im. Janusza Christy. Bohaterem historii ze scenariuszem Bartosza Sztybora i rysunkami Agnieszki Świętek jest antropomorficzny wilk Rufus. Inni go odrzucają ze względu na jego wilczą naturę, a on sam jej do końca nie rozumie. Wszystko zmienia się, gdy przygarnia go rodzina owiec… Komiks to poruszająca historia o wyobcowaniu, poszukiwaniu życzliwych dusz i próbie odkrycia własnego „ja”, kierowaniu się stereotypami, ale i ich przełamywaniu.

komiksy dla dzieci rufus
Źródło: Egmont

Przygody Tintina

Choć w komiksach Tintin jest młodym reporterem, swój żywot zaczął jeszcze przed II wojną światową, a najwięcej zeszytów o jego przygodach ukazało się właśnie na przełomie lat 30. i 50. Jest to więc tytuł bardzo oldskulowy. Niektóre elementy mogą się wydawać nieco archaiczne, ale na pewno całościowo docenią go również i dzisiejsi amatorzy wszelakich przygód. A tych nie braknie. Tintin podróżuje bowiem po całym świecie, a nawet udaje się w kosmos. Wszystkie 24 tomy autorstwa Georges’a „Hergé’a” Remi dostępne są w polskim przekładzie i czekają na młodych odkrywców. 

komiksy dla dzieci tintin
Źródło: Egmont

Sisters

Niełatwo mieć starszą siostrę. Młodszą też. Wiedzą o tym bohaterki Christophe’a Cazenove’a i Williama Maury. W historyjkach z perypetiami Wendy i Marine dzieciaki odnajdą fragmenty znanej im rzeczywistości – psikusy, zazdrości, skarżenie, ale też wspólne zabawy, przygody i pierwsze miłości. Prócz głównej – liczącej póki co czternaście tomów – serii, jest też poboczna Supersisters, w której dziewczynki walczą jako superbohaterki w odległej galaktyce.

komiksy dla dzieci sisters
Źródło: Egmont

Łauma

Nagrodzona na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi opowieść dla dzieci, które lubią dreszczyk grozy i poczucie niesamowitości. Karol „KaeReL” Kalinowski przedstawia historię Dorotki, która z wielkiego miasta przyjeżdża ze swoją rodziną do wioski w Suwalskiem Parku Krajobrazowym. Na miejscu okazuje się, że babcia dziewczynki zginęła w niejasnych okolicznościach. Wszystko ma związek z pradawną magią i legendami ludu Jaćwingów…

komiksy dla dzieci łauma
Źródło: Kultura Gniewu

Kajko i Kokosz

Jeden z najbardziej kultowych polskich komiksów. Janusz Christa przedstawia przygody dwóch słowiańskich wojowników, zmagającymi się ze złymi Zbójcerzami oraz ich nieudolnymi przywódcami – Hegemonem i Kapralem. Kolejne tomy wypełnione są humorem słownym i sytuacyjnym. Z Kajkiem i Kokoszem warto się zapoznać także dlatego, że jedna z ich przygód (Szkoła latania) jest lekturą w szkole podstawowej. I chyba trudno o przyjemniejszą. A skoro o Kajku i Kokoszu mowa…

komiksy dla dzieci kajko i kokosz
Źródło: Egmont

Asterix

… to warto sięgnąć też po perypetie sławnych Galów, których często uważa się za pierwowzór przyjaciół z grodu Mirmiła. Dla wielu osób Asteriksy były pierwszym kontaktem z historią starożytną czy językiem łacińskim (swoją drogą istnieje też wydanie ze zbiorem sentencji, które pojawiają się w serii – niestety nie ma polskiego wydania). Oczywiście nie brakuje tu akcji, napięcia, a także okazji do śmiechu.

komiksy dla dzieci asterix
Źródło: Egmont

O Asteriksie pisaliśmy też przy okazji najlepszych komiksów dla geeka i nie tylko. Polecamy i ten artykuł – może znajdzie się tam idealny prezent dla nastolatka?

Podziel się też swoimi propozycjami tytułów dla młodego czytelnika.

A co jeśli nie komiksy?

Źrodła: Egmont, FoxGames, Kultura Gniewu, TV Tropes