Autorzy Coffin Dance sprzedali swojego mema jako NFT i przeznaczyli ponad milion złotych na pomoc Ukrainie

Kojarzycie ciemnoskórych panów i taniec z trumną, który na początku pandemii błyskawicznie stał się internetowym viralem? Okazuje się, że ten niezwykle popularny w ostatnich latach mem został wystawiony przez swoich twórców na aukcję jako NFT. Celem jego sprzedaży było m.in. finansowe wsparcie Ukrainy, która od ponad miesiąca bohatersko broni się przed rosyjskim agresorem. Sprawdźmy szczegóły.

Mem Coffin Dance – co to jest?

Mowa o filmiku, który powstał na początku pandemii COVID-19 i natychmiast stał się internetowym wirusem, a dzisiaj może pochwalić się ponad 4,4 milionami wyświetleń na YouTube. Z czasem, pojawiły się też gify, obrazy i mnóstwo innych materiałów nawiązujących do pierwowzoru.

Słynne wideo przedstawia autentyczną grupę mężczyzn, pochodzących z Ghany, którzy świadczą usługi…  tańca z trumnami. Na internetowym memie odbywa się to jednak przy dość „specyficznym” (w kontekście okoliczności) podkładzie dźwiękowym, co w efekcie daje wybuchową mieszankę odczuć u widza, skutecznie przykuwając jego uwagę. Chodzi o utwór „Astronomia”  Vicetone oraz Tony’ego Igy’ego.

Jak do tego doszło? Tańczący grabarze po raz pierwszy stali się sławni za sprawą reportażu BBC z 2017 roku. Abstrakcja sytuacji, którą opisywał materiał spowodowała, że Coffin Dancers (lub zamiennie Dancing Pallbearers) szybko stali się sposobem puentowania filmów typu „fail”, pokazując je jako następstwo wypadków, nieprzemyślanych wybryków i tym podobnych. 

Z kolei po wybuchu pandemii koronawirusa internetowy mem przyczynił się do zwrócenia uwagi na konieczność pozostania w domu, co znacznie wpłynęło na jego popularność w mediach społecznościowych, w tym głównie na TikToku. Poskutkowało to tym, że w 2020 roku zyskał miano mema roku i stał się niejako symbolem epoki pandemii COVID-19.

Licytacja NFT Coffin Dance na rzecz Ukrainy

W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę niemal cały świat stara się dołożyć swoją symboliczną „cegiełkę”, aby pomóc poszkodowanym. Państwa, firmy, ludzie biznesu, przedstawiciele kultury i nauki, internetowy twórcy, a nawet zwykli ludzie, robią co mogą, aby wesprzeć naszych wschodnich sąsiadów.

Nic więc dziwnego, że autorzy kultowego Coffin Dance postanowili sprzedać go w formie NFT, a następnie 25% dochodu przeznaczyć ukraińskiej organizacji charytatywnej „Come Back Alive”, aby pomóc ukraińskiej armii i jej obywatelom. 

W sumie udało się uzbierać na ten cel aż 250 tysięcy dolarów, czyli około ponad milion złotychSam mem został natomiast sprzedany za mniej więcej 4,5 miliona złotych. 

Ta bitwa toczy się nie tylko o Ukrainę, ale o całą wolną Europę. Jeśli Ukraina nie wytrzyma, świat może stanąć u progu trzeciej wojny światowej
Benjamin Aidoo
jeden z twórców Coffin Dance

Zwycięzca licytacji został oficjalnym właścicielem tokena. Oznacza to mniej więcej tyle, że od tej pory ma możliwość niekończącego się, wolnego od opłat, komercyjnego wykorzystywania materiału i jego części, a także wykorzystywania wizualnego obrazu Dancing Pallbearers do produkcji towarów w dowolnym kraju na całym świecie.

W tym miejscu warto przypomnieć, że mem z tańczącymi karawaniarzami został wydany przy wsparciu ukraińskiej społeczności PR, przez zespół Benjamina Aidoo we współpracy z Matthew „DigiNeko” Ordrickiem.

Przeczytaj również:

🇺🇦Rosja w zwierciadle Trendów Google: aresztowania przyjaciół i nieprzyjaciół Putina, Dzień Kosmonautyki, czołgi dla Ukrainy, ciąża Britney Spears

🇺🇦Oficjalne konto Ukrainy na TikToku ma być kolejnym sposobem na walkę z dezinformacją

🇺🇦Stephen King wspiera Ukrainę, a rosyjskim wydawcom mówi: „idi na h*i”

🇺🇦Jakie sankcje nałożono na Rosję? Sprawdź listę sankcji i firm, które wycofują się z rosyjskiego rynku

🇺🇦Pomoc Ukrainie. Lista zweryfikowanych zbiórek

Źródła tekstu i grafik: foundation.app, blog.cryptoflies.com, wikipedia.pl, YouTube