Oficjalne konto Ukrainy na TikToku ma być kolejnym sposobem na walkę z dezinformacją

Chcesz mieć pewne i sprawdzone informacje na temat wojny w Ukrainie? Możesz skorzystać z oficjalnego i pomyślnie zweryfikowanego konta Ukrainy na TikToku. Profil naszych wschodnich sąsiadów powstał, aby walczyć z dezinformacją, która na szeroką skalę uprawiana jest przez rosyjską propagandę od początku trwającej nadal wojny. Sprawdź szczegóły.

Ukraine.ua – oficjalny TikTok Ukrainy

Tocząca się za naszą wschodnią granicą walka z ruskim najeźdźcą jeszcze bardziej, niż zwykle przyczyniła się do wylewu fałszywych newsów w sieci. Rosyjska propaganda wykorzystuje niemal wszystkie kanały, w tym media społecznościowe, aby zmylić opinię publiczną co do swoich działań. Przykładem miejsc w sieci, które upodobała sobie szczególnie, jest znany, lubiany i docierający do ogromnej ilości użytkowników TikTok – jedna z najchętniej wybieranych platform społecznościowych przez młode pokolenie.

Ukraina nie zostaje w tej kwestii jednak bierna i założyła oficjalne konto, które ma służyć do rozprawiania się z fake’owymi informacjami i przekazywania faktów (m.in. na temat ofiar czy niesionej pomocy) oraz zwalczania rosyjskiej agresji również w sieci.  

fot. TikTok / ukraine.ua

Idea TikToka prosto z Ukrainy 

Oficjalne konto Ukrainy na TikToku działa od zeszłego tygodnia, więc póki co nie jest zbytnio przepełnione treściami. Znajdziemy na nim kilka filmików z informacjami, w tym tymi odnośnie ofiar, nastrojów, a także podziękowań za pomoc, które Ukraińcy przesyłają „reszcie świata”. 

Jest tu też odnośnik do oficjalnej strony opisującej wojnę w Ukrainie – war.ukraine.ua, gdzie przeczytamy aktualizowane na bieżąco informacje z pola bitwy, linki do oficjalnych zbiórek i wiele innych istotnych w tym temacie informacji.  

Co ciekawe, mimo niedługiego stażu, ukraiński TikTok zdążył już zyskać ponad 70 tysięcy obserwujących użytkowników i można przypuszczać, że grono to sukcesywnie będzie rosnąć.  

Warto też zaznaczyć, że nie jest to pierwszy raz, kiedy władze Ukrainy decydują się na kontakt i informowanie o najważniejszych kwestiach dotyczących wojny przez kanały socialmediowe. 

Od początku nierównej walki z agresorem przedstawiciele ukraińskiego rządu z doskonałym efektem wykorzystują państwowe i prywatne portale społecznościowe (w tym np. Instagrama czy Twittera) do informowania o skali rosyjskiej agresji oraz komunikowania się ze swoimi obywatelami w tych trudnych warunkach.