Pomoc Ukrainie. Lista zweryfikowanych zbiórek

Po ataku Rosji na Ukrainę polskie, jak i zagraniczne organizacje zbierają fundusze na wsparcie dla Ukrainy i jej obywateli. Trzeba jednak pamiętać, żeby za każdym razem przed wpłaceniem pieniędzy, upewnić się, że ktoś nie podszywa się pod organizację zbierającą środki dla uchodźców. Sprawdźcie przygotowaną przez nas listę zweryfikowanych zbiórek.

Lista zweryfikowanych zbiórek i organizacji

pomoc Ukrainie - lista zbiórek

Poniżej przedstawiamy listę zweryfikowanych zbiórek na rzecz uchodźców z Ukrainy.:

Polski Czerwony Krzyż

Polski Czerwony Krzyż uruchamia zbiórkę środków pod hasłem #napomocUkrainie. Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”. Pozyskane środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności m.in. na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.

Tutaj możesz pomóc

Pomagam.pl: Solidarni z Ukrainą

Polska zbiórka prowadzona na platformie Pomagam.pl. Zebrane środki zostaną przekazane ukraińskiej organizacji zajmującej się pomocą humanitarną. 

Tu możesz pomóc

UNICEF

„Zebrane środki przekażemy na zapewnienie dzieciom m.in. bezpiecznych schronień i wsparcia psychologicznego, opieki medycznej, czystej wody i środków higienicznych. Współpracujemy z lokalnymi partnerami, dzięki czemu możemy dobrze oszacować najpilniejsze potrzeby i dostarczyć dzieciom skuteczną pomoc” – podaje na swojej stronie UNICEF.

Tu możesz pomóc

Polska Akcja Humanitarna

PAH zapewnia opiekę medyczną, dostarcza paczki żywnościowe i higieniczne, koce, śpiwory i inne produkty niezbędne do przetrwania.
Tu możesz pomóc

SOS Wioski Dziecięce

Jak czytamy na stronie Organizacji: „W Ukrainie ponad 64 tys. dzieci jest pod opieką rodzin zastępczych, a ponad 98 tys. przebywa w pieczy instytucjonalnej. Pracownicy SOS Ukraina przewidują, że 16 tys. z nich wkrótce będzie potrzebowało natychmiastowego wsparcia związanego ze znalezieniem bezpiecznego schronienia, organizacją transportu, pomocą żywnościową, medyczną i psychologiczną.”

Tu możesz pomóc

Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy

Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy (TPU) istnieje od 2004 r. Organizacja powstała z inicjatywy grupy studentów ukrainistyki i z założenia skupia nie tylko Ukraińców, ale również Polaków oraz przedstawicieli innych narodowości zainteresowanych ukraińską  tematyką. Na stronie Towarzystwa można pomagać na trzy sposoby: dołączyć do grona wolontariuszy, wesprzeć darami oraz dokonać darowizny pieniężnej.

Tu możesz pomóc

Fundacja Otwarty Dialog

Fundacja Otwarty Dialog (ODF) powstała w Polsce w 2009 roku z inicjatywy ukraińskiej studentki i działaczki obywatelskiej Lyudmyly Kozlovskiej (obecnie sprawującej funkcję prezeski Fundacji). Zbiórka pieniędzy odbywa się przez stronę Zrzutka.pl

Tu możesz pomóc

Fundacja Świętego Mikołaja

Od 2019 roku Fundacja pomaga dzieciom z ukraińskiego Mariupola. 

Tu możesz pomóc

Federacja Polskich Banków Żywności

Jest to zbiórka środków pieniężnych na rzecz zakupu żywności, środków czystości i środków pierwszej pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

Tu możesz pomóc

Pomoc rządowa polskiego MSZ 

27 lutego polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło portal pomagamukrainie.gov.pl. To strona, na której pomoc znajdą zarówno uchodźcy, którzy szukają pomocy, jak i Polacy, którzy chcą tę pomoc nieść. Każdy, kto jest w stanie zapewnić schronienie lub wesprzeć Ukraińców w inny sposób może wypełnić formularz dostępny na stronie głównej. 

pomoc Ukrainie

Koniecznie sprawdźcie także naszą strefę #Solidarnie z Ukrainą, gdzie publikujemy pomocne informacje. Niektóre z nich napisane są także w języku ukraińskim.