Rosja w zwierciadle Trendów Google: aresztowania przyjaciół i nieprzyjaciół Putina, Dzień Kosmonautyki, czołgi dla Ukrainy, ciąża Britney Spears

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już ponad 1,5 miesiąca. Jeśli przez ten czas liczyliśmy, że sankcje nałożone na Rosjan obudzą ich i zmuszą do wywarcia presji na politykach, to chyba czas już pozbyć się złudzeń. Niemniej sankcje, wbrew temu, co mówią malkontenci, działają. Widać to chociażby po tym, że Rosja na chwilę obecną nie jest w stanie wywiązać się z zadłużenia zagranicznego. O tym i innych tematach, które według Trendów Google intrygują Rosjan, przeczytacie w kolejnej już odsłonie cyklu „Rosja w zwierciadle Trendów Google”.

Były doradca Putina aresztowany. Kremlowskie gadzinówki zaprzeczają

Były deputowany rosyjskiej Dumy, Ilja Ponomariow, powołując się na własne źródła, poinformował na Facebooku o aresztowaniu eks-doradcy Władimira Putina, Władysława Surkowa. Ma być on oskarżony o malwersacje, do których dochodzi w Donbasie od 2014 roku.

Surkow, który według Ponomariowa przebywa obecnie w areszcie domowym, do niedawna był ulubieńcem Kremla. W 2016 roku otrzymał nawet order „za oddanie w służbie” od „premiera” okupowanego Krymu. Cztery lata później jednak Władimir Putin zwolnił go ze stanowiska swojego doradcy. Jak podkreśla ukraińskie nv.ua, Surkow, mimo dymisji, „pozostał człowiekiem, który rozumiał prawdziwą sytuację w quasi-republikach >>L/DNR<< i nadal miał tam kontakty”.

Na stronie vladimir.tsargrad.tv znajdziemy tekst odnoszący się do tych rewelacji. Ponomariow jest tam dość mocno dyskredytowany i wytyka mu się emigrację do USA, a potem na Ukrainę, gdzie miał oświadczyć, że „jest gotów do wojny z Rosją”. Oczywiście autor tekstu wspomina również o tym, że Ponomariow podburza portale społecznościowe, „zamieszczając fałszywe informacje o operacji specjalnej na Ukrainie”.

Fałszywą informacją ma być również ta na temat Surkowa.

S&P: Rosja nie wywiązuje się z zadłużenia zagranicznego

Jak donosi CNN, powołując się na agencję ratingową S&P, Rosja nie wywiązała się ze swojego zagranicznego zadłużenia, oferując posiadaczom obligacji płatności w rublach zamiast w dolarach. Według S&P jest to równoznaczne z „selektywnym niewywiązaniem się z płatności”. Rosja ma 30-dniowy okres karencji na wypełnienie swoich zobowiązań, mimo to 9 kwietnia agencja Standard & Poor’s obniżyła krótko- i długoterminowy rating Rosji do poziomu SD.

W oficjalnym komunikacie prasowym S&P przeczytamy: „(…) nie oczekujemy, że inwestorzy będą w stanie zamienić płatności w rublach na ich oryginalny ekwiwalent w dolarach, ani że rząd zamieni te płatności w okresie karencji”.

Informację tę potwierdził członek administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych, John Cooper:

Co na to strona rosyjska? 11 kwietnia minister finansów, Anton Siluanow, oznajmił, że jest gotów wystąpić na drogę sądową, jeśli zostanie ogłoszone niewywiązanie się ze zobowiązań.

Przypomnijmy: Rosja nie ma dostępu do około 300 miliardów dolarów rezerw walutowych z powodu sankcji nałożonych przez zachód po inwazji wojskowej na Ukrainę. Znaczna część pozostałych w Rosji środków finansowych znajduje się w skarbcach w postaci złota o niskiej płynności.

Dotychczas Rosja mogła spłacać dług publiczny, wykorzystując środki ze swoich kont w amerykańskich instytucjach finansowych, m.in. w JPMorgan. 4 kwietnia jednak Ministerstwo Skarbu USA postanowiło wykluczyć taką możliwość w ramach zaostrzenia sankcji.

rubel miażdżony sankcjami

Antywojenny rosyjski opozycjonista zatrzymany w Moskwie

Polityk opozycyjny, Władimir Kara-Murza, jak donosi Radio Swoboda, został zatrzymany w pobliżu swojego domu w Moskwie. Źródłem tej informacji jest współpracownik Kara-Murzy – Ilja Jaszyn. Polityka przewieziono do rejonowego wydziału policji w Chamownikach, gdzie miał spędzić całą noc, i nie pozwolono mu zobaczyć się z adwokatem. Według telegraficznego kanału SOTA na Kara-Murzę został sporządzony raport policyjny o niesubordynacji.

W 2015 i 2017 roku Kara-Murza w stanie krytycznym trafił do szpitala. Miał objawy ciężkiego zatrucia. Badania przeprowadzone przez niezależnych ekspertów we Francji wykazały nadmiar metali ciężkich w organizmie polityka. Kara-Murza jest przekonany, że to rosyjskie władze chciały zabić. Złożył nawet wniosek do Komitetu Śledczego, ale – co za niespodzianka – ten odmówił wszczęcia postępowania.

W wywiadzie dla Radia Swoboda Kara-Murza stwierdził, że powodem zamachu, jaki przeprowadzono na jego życie, była wieloletnie starania polityka na rzecz sankcji Zachodu wobec wewnętrznego kręgu Władimira Putina.

Co więcej, zatrzymany opozycjonista był jednym z tych rosyjskich polityków, którzy lobbowali za przyjęciem w USA „ustawy Magnickiego”. Jak przeczytamy na portalu antykorupcja.gov.pl: „przyjęty przez amerykański Senat projekt ustawy o poszanowaniu prawa i odpowiedzialności im. Siergieja Magnickiego (Sergei Magnitsky Rule of Law Accountability Act of 2012) nakłada sankcje odnoszące się do aktywów finansowych oraz swobody podróżowania na zagranicznych oficjeli uznanych winnymi naruszeń praw człowieka w jakimkolwiek kraju”.

Ale to nie koniec. Kara-Murza zajmował się również śledztwem w sprawie zabójstwa Borysa Niemcowa i represjami w Rosji. W marcu tego roku natomiast, wraz z innymi opozycjonistami i osobami publicznymi, utworzył Rosyjski Komitet Antywojenny, którego członkowie wezwali społeczność międzynarodową do uznania za „zbrodniarzy wojennych” tych przywódców politycznych Federacji Rosyjskiej, którzy wydali rozkaz rozpoczęcia działań wojennych na Ukrainie.

Władimir Kara-Murza
Władimir Kara-Murza, źródło: Radio Liberty

Niemcy są gotowe dostarczyć armii ukraińskiej 50 używanych czołgów Leopard 1

Co ciekawe, piszą o tym zarówno media prokremlowskie, jak i te, które na potrzeby niniejszego tekstu możemy nazwać „opozycyjnymi”. Generalnie chodzi o to, że niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall wyraził gotowość dostarczenia Ukrainie do 50 czołgów Leopard 1.

Haczyk jest taki, że dostawy będą wymagały zgody rządu niemieckiego. Dotychczas kanclerz Olaf Scholz sprzeciwiał się dostawom ciężkiej broni na Ukrainę. 11 kwietnia jednak niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Berbock powiedziała, że Ukraina potrzebuje broni ciężkiej i „nie czas na wymówki” w sprawie pomocy wojskowej.

Dostawy pojazdów miałyby się rozpocząć za sześć tygodni i trwać przez trzy miesiące. Na razie koncern Rheinmetall ocenia stan techniczny posiadanych czołgów, wycofanych na chwilę obecną z eksploatacji bojowej, należących do rezerw armii kilku krajów.

I tutaj dochodzimy do ciekawej rozbieżności w przekazie pro- i antykremlowskim. Media opozycyjne informują, że ukraiński personel wojskowy będzie potrzebować ledwie kilku dni, aby nauczyć się obsługi Leopardów 1. Natomiast cytowany przez vz.ru rosyjski ekspert wojskowy, Aleksiej Leonkov, stwierdził, że „tylko niewielka część bojowników Sił Zbrojnych Ukrainy ma pomysł na wykorzystanie sprzętu wojskowego z krajów NATO. Oczywiście szkolą odrębne grupy personelu wojskowego, ale nie zmieni to przebiegu kampanii [na Ukrainie – przyp. red.]”.

czołg Leopard 1

Rosjanie świętują Dzień Kosmonautyki i wspominają Gagarina oraz innych radzieckich kosmonautów

12 kwietnia w Rosji obchodzony jest Dzień Kosmonautyki. Dlaczego akurat wtedy? Ponieważ 12 kwietnia 1961 Jurij Gagarin, jako pierwszy człowiek w historii, odbył lot w przestrzeń kosmiczną. Wydarzenie to, wiekopomne i trudne do przecenienia, stało się również potężnym narzędziem propagandowym Związku Radzieckiego.

Zresztą nie tylko ZZSR, bo i współczesna Rosja kontynuuje „gagarinowe” tradycje. O przywiązaniu do nich świadczy fakt, że temat Dnia Kosmonautyki znalazł się w czołówce Trendów Google na 11 i 12 kwietnia. Oczywiście wśród proponowanych tekstów znajdziemy głównie te pochodzące z propagandowych tub Kremla.

I cóż można rzec… ton, jaki się przez nie przebija, jest mocno… radziecki. W Wołogdzie na przykład mają być kwiaty pod pomnikiem „bohatera Związku Radzieckiego”, kosmonauty Pawła Bielajewa. Kilka godzin później natomiast, w lokalnym Pałacu Twórczości Dzieci i Młodzieży ,odbędzie się podsumowanie konkursu rysunkowego „Przestrzeń oczami dzieci”. Laureaci otrzymają nagrodę w postaci 3-dniowej wycieczki do Korolewa.

W szkołach całego obwodu wołogodzkiego natomiast planowanych jest ponad 100 imprez edukacyjnych: specjalne godziny wychowawcze, quizy poświęcone Jurijowi Gagarinowi i Pawłowi Bielajewowi czy opowiadanie o „osiągnięciach kosmicznych kraju”.

Dzień kosmonautyki Rosja
Źródło: smtu.ru

Spotify przestał działać w Rosji

Wiele lat musiało upłynąć, zanim Spotify udało się wejść na rynek rosyjski. Opuszczenie go było już znacznie łatwiejsze. 11 kwietnia aplikacja po prostu przestała działać na terytorium Rosji. Już w poprzednim miesiącu kierownictwo szwedzkiej spółki zapowiedziało wyłączenie usługi dla Rosjan, podając nawet wspomnianą datę. Mimo to zniknięcie Spotify wywołało niemałe poruszenie.

Jak podkreśla serwis appleinsider.ru: „wyłączenie Spotify w Rosji, jak można się było spodziewać, nie ograniczyło się do wyłączenia subskrypcji premium. Szwedzki serwis streamingowy spalił chyba wszystkie mosty, jakie można było spalić”, bowiem:

  • anulował możliwość płatnej subskrypcji usługi,
  • odebrał dostęp do usługi użytkownikom, którzy już opłacili subskrypcję,
  • prawdopodobnie nie będzie zwracać pieniędzy Rosjanom,
  • nie dał rosyjskim użytkownikom żadnej oficjalnej możliwości przeniesienia swojej usługi do innych serwisów streamingowych,
  • przygotował zabezpieczenia weryfikacyjne, które uniemożliwiają korzystanie z usługi za pośrednictwem VPN-a i po zmianie regionu w ustawieniach aplikacji.

Co ciekawe, Rosjanie mogą aktywować ponownie subskrypcję, jeśli znajdą się poza terytorium swojego kraju. Tym, którzy w nim pozostaną, Spotify pozostawił jedynie specjalną instrukcję, jak permanentnie usunąć swoje konto.

spotify wrapped 2021

Britney Spears opowiada o swojej ciąży

Wojna wojną, ale czasem trzeba ochłonąć przy bardziej przyziemnych tematach. Na przykład przy życiu prywatnym celebrytów. I to niekoniecznie tych z Rosji. Jeśli wierzyć Trendom Google bowiem, rosyjscy internauci są żywo zainteresowani ciążą Britney Spears.

Na plotkarskim vokrug.tv przeczytamy, że 40-letnia amerykańska piosenkarka przed wyjazdem na Wakacje na Mauli bardzo schudła, potem niespodziewanie przytyła. Na początku martwiła się, że może problemy z żołądkiem, ostatecznie powód okazał się zupełnie inny, a była nim ciąża artystki.

Ojcem dziecka jest Sam Asgari, z którym Britney zaręczyła się we wrześniu ubiegłego roku. Przyszły tata oznajmił mediom, iż „małżeństwo i dzieci są naturalną częścią silnego związku przepełnionego miłością i szacunkiem”, on sam natomiast traktuje ojcostwo jako „coś, na co zawsze czekałem z niecierpliwością. To będzie najważniejsza praca, jaką kiedykolwiek wykonam”.

Ponadto Britney Spears zapowiedziała, że od teraz będzie rzadziej występować publicznie i zamierza unikać paparazzi.