Czym jest Alexa, co potrafi i kiedy będzie po polsku? Wszystko o asystencie głosowym Amazon Alexa

Kto raz zasmakuje możliwości, jakie daje asystent głosowy w domu, ten prawdopodobnie nie będzie chciał się z nim rozstać. Włączenie muzyki lub światła czy sprawdzanie temperatury na dworze bez konieczności wstawania z fotela jest bardzo wygodne, ale także wiele innych funkcji sprawia, że w naszym zabieganym świecie wszystko staje się choć odrobinę prostsze. Jednym z najpopularniejszych na świecie asystentów głosowych jest Alexa. Problem w tym, że nie jest jeszcze dostępna w języku polskim. Sprawdźcie możliwości Alexy i informacje na temat tego, kiedy będzie dostępna po polsku.

Czym jest Alexa?

Alexa to wirtualna asystentka Amazona, która zasila wyprodukowane przez firmę głośniki Echo, a także kilka innych głośników różnych firm. Podobnie jak Siri od Apple lub Asystent Google’a, Alexa może informować o lokalnej pogodzie, sprawdzać terminy w kalendarzu, sterować inteligentnymi urządzeniami domowymi i wiele więcej.

Inteligentne głośniki są najczęstszą formą, w której znajdziesz Alexę, ale sztuczna inteligencja trafiła również do smartfonów, bezprzewodowych słuchawek dousznych, inteligentnych okularów, a nawet niektórych smartwatchów, takich jak Fitbit Versa 3.

Amazon cały czas aktualizuje Alexę, aby była coraz inteligentniejsza, co oznacza, że stale się zmienia i ewoluuje.

Alexa

Kiedy Alexa będzie dostępna po polsku?

Wiemy już, czym jest Alexa. Drugie najczęściej zadawane pytanie w naszym kraju w kontekście Alexy  dotyczy tego, kiedy pojawi się ona po polsku. 

Podobnie jak w przypadku każdego innego asystenta głosowego, większość osób nie będzie miała problemów z wydawaniem prostych komend po angielsku. Ale przecież asystent głosowy ma tyle ciekawych funkcji, że szkoda poprzestać jedynie na tych najbardziej podstawowych możliwościach.

Ziarenko nadziei pojawiło się, kiedy amerykańska firma rozesłała zaproszenia, z których wynikało, iż Amazon może testować możliwości Alexy w języku polskim. Amazon zapraszał tam użytkowników do kształtowania przyszłości asystentki Alexa na terenie Polski, ponieważ firma szukała ludzi, którzy byliby zainteresowani eksplorowaniem oraz rozwijaniem funkcji asystentki głosowej. Prawdopodobnie chodziło o to, aby ludzie wchodzili w interakcję z Alexą, aby usprawnić model sztucznej inteligencji posługujący się językiem polskim.

To jednak tyle, jeśli chodzi o dobre wiadomości. Od tego czasu nie wiadomo nic więcej o planach Amazonu w kierunku rozwinięcia polskiej Alexy. Od rzeczonego zaproszenia minął już rok, a Amazon nie zdradził w nim kiedy dokładnie miał zamiar rozpocząć testy w Polsce. Pozostaje więc oczekiwać na więcej informacji na temat tego, czy i kiedy Alexa nauczy się naszego języka.

Alexa po polsku

Dlaczego Alexa wciąż nie jest dostępna w Polsce?

W Polsce domowi asystenci głosowi nie są jeszcze bardzo popularni. Nic w tym dziwnego, bo mówimy w końcu o sprzętach, które potrafią być dosyć kosztowne, zatem dobrze byłoby móc w pełni z nich korzystać, a brak możliwości obsługi w języku ojczystym jest dla wielu osób ogromną przeszkodą. 

Dlaczego zatem tak wielu producentów nie zadbało jeszcze o to, by ich asystenci mówili w naszym języku? Otóż problem w tym, że nie o samo mówienie tutaj chodzi. Alexa, jak każdy inny asystent, musi korzystać z wielu źródeł informacji, przetwarzać dane, a przede wszystkim potrafić wczuć się nasze zwyczaje, emocje, rozumieć kontekst wypowiedzi i potrafić na nie reagować. 

Nauka takich umiejętności wymaga czasu i specjalnego „przeszkolenia” sprzętu oraz zaangażowania odpowiednich osób, które nie tylko posługują się językiem polski, ale także znają różne kulturowe i zwyczajowe niuanse związane z naszym krajem.

Alexa – skąd ta nazwa?

Apple ma swoją Siri, Google ma Asystenta, a Amazon ma Alexę. Skąd wzięła się ta nazwa? Jak twierdzi David Limp — dyrektor Amazon, który nadzorował rozwój usługi — nazwę „Alexa” wybrano z kilku powodów. Po pierwsze, miała ona nawiązywać do Biblioteki Aleksandryjskiej, która, podobnie jak Amazon, chciała posiadać całą wiedzę ze świata.

Drugi powód, dla którego asystent Amazona ma taką nazwę jest nieco bardziej prozaiczny. Alexa, zawiera dźwięk „X”, który jest stosunkowo mało używany, dzięki czemu trudno pomylić asystentowi nazwę z jakimś innym słowem. 

„Przeszliśmy przez wiele nazw, a nazwa jest tak czasem ważniejsza dla osobowości, jaką się tworzy, niż sam komputer głosowy w chmurze. Ale za tym stoi też informatyka.” – powiedział Limp. „Jeśli ktoś z was ma głośnik Echo, ten wie, że reaguje on tylko wtedy, gdy słyszy słowo „Alexa” oraz jego odmiany. (…) fakt, że ma trudną spółgłoskę „X” w nazwie, jest ważny, aby upewnić się, że obudzi się tylko wtedy, gdy zostanie o to poproszony. I tak połączenie tych dwóch rzeczy pozwoliło nam zawęzić wybór i zdecydować się na Alexę”.

Alexa po polsku

Co potrafi zrobić Alexa?

Na temat Alexy wiemy już sporo, ale czas na trochę więcej szczegółów dotyczących jej możliwości. Lista poleceń, które Alexa może zrozumieć, cały czas rośnie. Co ciekawe, dzięki Amazon Blueprints, można nauczyć ją nawet nowych umiejętności, a potem opublikować je w sklepie Amazon Skills Store, aby inne osoby mogły używać ich na swoich urządzeniach Alexa. 

Jednak już te wbudowane umiejętności Alexy w zupełności wystarczają, by codzienne życie stało się dużo bardziej komfortowe. Oto kilka przykładów komend, na jakie reaguje i zadań, jakie potrafi wykonywać Alexa:

  • Znajduje przepisy i podaje instrukcje krok po kroku dzięki umiejętności AllRecipes;
  • Opowiada książkę z Kindle; 
  • Podaje repertuar kin lub harmonogram wydarzeń sportowych;
  • Zamawia pizzę i znajduje pobliskie restauracje;
  • Potrafi zamówić niemal wszystko przez Internet; 
  • Udziela porad dotyczących ciąży;
  • Może przeczytać Twoje e-maile;
  • Może przypomnieć Ci o konieczności wykonania jakiegoś zadania, gdy znajdziesz się w konkretnej lokalizacji np.: „Alexa, przypomnij mi o rozmrożeniu kurczaka, gdy wrócę do domu”.

Ponadto Alexa jest również przydatna w ustalaniu rytmu dziennego. Wystarczy przypisać polecenie, a ono może wywołać serię zdarzeń. Na przykład, powiedzenie: „Alexa, dobranoc”, może spowodować, że wyłączy ona wszystkie światła w domu i zamknie rolety. 

Możesz też bardziej szczegółowo zaplanować jej działania związane z rutyną Twojego dnia. Np. o określonej porze może włączyć tylko niektóre światła w domu lub stworzyć rytuał poranny, który najpierw odsłoni rolety tylko do połowy, po 15 minutach otworzy je całkowicie, a potem włączy ekspres do kawy i Twoją ulubioną muzykę, byś jak najlepiej mógł rozpocząć dzień.

Ponadto istnieje także bardzo przydatny system bezpieczeństwa Alexa Guard, dzięki któremu Alexa monitoruje aktywność w Twoim domu i w jego najbliższym otoczeniu, kiedy Cię nie ma w pobliżu. Dzięki niemu w chwili gdy Twój głośnik zarejestruje nietypowe dźwięki, jak np. tłuczone szkło, Alexa szybko wyśle Ci powiadomienie, abyś sprawdził, co się dzieje.

głośnik Echo

Amazon nieustannie pracuje nad ulepszaniem i rozszerzaniem funkcji i możliwości Alexy, tworząc cenną i intuicyjną technologię. Obecnie  firma pracuje np. nad wprowadzeniem funkcji wykrywania frustracji, aby Alexa mogła zrozumieć Twój ton i dowiedzieć się, czy jesteś podirytowany jej działaniem. 

Fajne jest też to, że nie musisz nawet śledzić informacji na temat nowych funkcji Alexy, po prostu wystarczy zapytać, co u niej nowego słychać, a ona chętnie sama dzieli się takimi informacjami.