Nowości smart home i IoT Amazona – Amazon Echo Shows i Amazon Sidewalk

Najbliższy tydzień przyniesie nam nowe wersje Amazon Echo Shows z wieloma przydatnymi funkcjami dla użytkowników smart home. Zadebiutuje również kontrowersyjny dla niektórych Amazon Sidewalk. Pozwoli on wybranym inteligentnym urządzeniom Amazona na łączenie się z innymi w najbliższej okolice i stworzenie sąsiedzkiego internetu rzeczy. Czy takie rozwiązanie znajdzie jednak sporo zwolenników?

Amazon Echo Shows – co wnosi druga generacja?

Zacznijmy od ulepszonych Amazon Echo Shows, które mają być dostarczane już od 9 czerwca. Będą to trzy modele, reprezentujące drugą generację tych, które już poznaliśmy.

Średniej wielkości Echo Show 8 w kolorach Charcoal i Glacier White, z ekranem HD o przekątnej 8 cali i podwójnymi głośnikami stereo oraz procesorem MediaTek MT 8183 (cena 129,99 dolarów). Kompaktowy Echo Show 5 z 5,5-calowym ekranem, w kolorach Charcoal, Glacier White i Deep Blue Sea oraz z procesorem MediaTek MT 8163 (cena 84,99 dolarów) A także Echo Show 5 Kids (cena 94,99 dolarów), czyli w zasadzie Echo Show 5 w bardziej żywych, przyciągających oko kolorach (Amazon nazywa je Chameleon). Nowe warianty zostaną także wyposażone w lepsze obiektywy (13 Mpix w Echo Show 8, 2 Mpix w Echo Show 5) oraz wbudowaną migawkę.

Amazon Echo Show migawka
Źrodło: Amazon via CNET

Ekran Echo Show 8 ma reagować na zewnętrzne oświetlenie, dostosowując kolor i jasność. Poza tym będzie umożliwiał zoomowanie i widok panoramiczny podczas wideorozmów. Echo Show Kids ma z kolei być dostępny z roczną subskrypcją Amazon Kids Plus z grami, audiobookami czy muzyką, nakierowanymi na dziecięcego odbiorcę, a także dwuletnią gwarancją bezproblemową gwarancją z darmową wymianą uszkodzonego urządzenia.

Amazon Echo Show Kids
Źrodło: Amazon via CNET

Inną z nowości ma być dzielenie się zdjęciami wyświetlanymi przez Echo Show. Wysyłająca je osoba nie musi mieć nawet tej centralki, wystarczy tylko załadowanie zdjęć na Amazon Photos (jeśli jest się subskrybentem Prime i użytkownikiem Echo Show ma się nieograniczone miejsce w chmurze). Poza tym Alexa będzie również oferowała przyjazne dla dzieci motywy zegarowe, wyświetlane na ekranie polecajki muzyczne dla Amazon Music oraz Spotify oraz wsparcie dla Zooma. Wszystkie Echo Shows mają również otrzymać tła i animacje AR, które będzie można dawać jako reakcje podczas rozmów w czasie rzeczywistym.

Home Monitoring, Sound Detection – nowe funkcje dla użytkowników sprzętów smart Home Amazona

Niektóre wersje Amazon Echo Shows mogą także od niedawna pracować jako kamery bezpieczeństwa dzięki funkcji Home Monitoring. I choć do końca nie zastąpią właściwych urządzeń (brakuje nagrywania video czy szybkiego i prostego ustawiania alarmów ruchu), sprawdzą się jako uzupełnienie lub tańsza alternatywa, gdy chodzi tylko o sprawdzanie, co u naszych zwierzaków lub dzieci.

Obraz z Amazon Echo Show ogląda się w aplikacji, ale funkcję Home Monitoring należy ustawić w samym urządzeniu. Dodatkowo jest również możliwość skorzystania z opcji prywatności, które pozwalają monitorowanej osobie powiadomić ją o prowadzonej obserwacji (zamazujący pierwsze sekundy nagrania Video Delay oraz Audio Alert, który daje znać, że rozpoczęto przesyłanie obrazu).

Amazon Echo Show nowa generacja
Źrodło: Amazon via CNET

Inna z aktualizacji, które trafiły ostatnio do Aleksy i powiązanych z nią urządzeń, pozwala na wykrywanie dźwięku i reagowanie serią poleceń, by lepiej uporać się z sytuacją. Mowa tu o szczekaniu psa, płaczu dziecka, chrapaniu czy kaszlu. To, co Alexa zrobi w każdym z wypadków, zależy już od nas – może to być na przykład wysłanie nam odpowiedniej wiadomości.

Amazon Sidewalk – smart home poza domem

Na koniec zostaje chyba najbardziej interesująca i być może najbardziej kontrowersyjna nowość. Amazon Sidewalk startuje już 8 czerwca, pozwalając wybranym urządzeniom Amazon Echo, Ring czy Tile rozszerzyć internet rzeczy poza granice domowego Wi-Fi. Wykorzystuje przy tym Bluetooth Low Energy, a także sygnały radiowe o częstotliwości 900 MHz do przesyłania informacji pomiędzy urządzeniami na odległość nawet pół mili (czyli około 800 metrów). Połączone w ten sposób inteligentne sprzęty utworzą sieć, w której będą mogły wykorzystywać część sygnału danego gospodarstwa domowego (nie więcej niż 80 Kbps w jednej transmisji i nie więcej niż 500 MB na miesiąc).

Źrodło: Amazon via CNET

Rozwiązanie to nie wymaga instalacji żadnego dodatkowego hardware’u. Ma pomóc poszczególnym smart urządzeniom (lokalizatorom Tile czy pilotom do drzwi) w pozostaniu w kontakcie, nawet kiedy jesteśmy poza zasięgiem naszego Wi-Fi. To jasna strona projektu. Ciemna wiąże się z obawami – co z bezpieczeństwem poszczególnych sieci, z których sygnał będzie użyczany?

Amazon Sidewalk schemat
Źrodło: Amazon via CNET

Amazon uspokaja, że żaden użytkownik Sidewalk nie będzie miał dostępu do jakiegokolwiek z naszych podłączonych urządzeń. Przyrównuje obsługę funkcji przez serwer do usług poczty, gdzie metadata i szyfrowanie służą jako „koperta”, chroniąca treść „listu”. Wszystkie informacje związane z jego dostarczeniem mają być kasowane po upływie doby.

Niektórym może to jednak nie wystarczyć. Na szczęście, jeśli nie chcemy korzystać z takiego internetu rzeczy, możemy po prostu wyłączyć Sidewalk. Tu trzeba wspomnieć, że wiele elementów projektu jest domyślnie aktywnych (przede wszystkim połączenie i dzielenie się sygnałem). Wyjątek stanowi informowanie o przybliżonej lokalizacji naszego „mostu” (czyli urządzenia Amazon), przydatna w odnajdywaniu zagubionych kluczy czy psa – ją musimy uruchomić osobno.

Amazon Sidewalk aplikacja pozwolenia
Źrodło: Amazon via CNET

Co sądzicie o takich nowościach Amazon smart home – zarówno o nowych Amazon Echo Shows, jak i Amazon Sidewalk?

Sprawdźcie też centralki oraz inteligentne głośniki dostępne w sklepie x-kom.

Źródło: Amazon, CNET