Ranking smartfonów z najlepszymi aparatami. TOP telefonów do zdjęć 2024 roku

Aparat, a w zasadzie aparaty w smartfonach już dawno przestały być tylko miłym dodatkiem. Fotografia mobilna ostatnimi laty sięgnęła bardzo wysokiego poziomu, zrównując się niejednokrotnie ze zdjęciami wykonanymi profesjonalnie. Oczywiście telefonom jeszcze trochę brakuje do zastąpienia lustrzanek, ale do codziennego, nawet niekoniecznie amatorskiego, użytku sprawdzają się doskonale. Cenisz sobie taką wielofunkcyjność? Sprawdź nasz ranking telefonów z dobrym aparatem w 2024 roku i dowiedz się, co oferują.

Czego możesz spodziewać się po smartfonie fotograficznym?

Podzespoły w służbie aparatu

Producenci rynku mobile kładą nacisk na rozwój fotograficznych zdolności swoich urządzeń, bo dzięki temu mogą zaoferować klientowi coś więcej niż tylko standardowe funkcje smartfona. Ponadto za zaawansowaną technologią aparatu w telefonie stoi też wydajny procesor, pamięć i wyświetlacz.

Słowem, jeżeli telefon oferuje nam bardzo rozwinięte zdolności w zakresie wykonywania zdjęć, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia ze sprzętem z wysokiej półki pod wieloma względami.

W poniższym tekście znajdziesz opis i wyjaśnienie najważniejszych parametrów aparatów. Sprzęt idealny nie istnieje. Do Ciebie należy decyzja, na jakich funkcjach zależy Ci najbardziej. W podjęciu decyzji o zakupie pomogą też recenzje oraz nasz wielki test smartfonów, w którym porównaliśmy aparaty 19 flagowych smartfonów.

porównanie flagowych smartfonów 2023

Wielki test smartfonów

Zebraliśmy najlepsze smartfony popularnych producentów, by sprawdzić, jak radzą sobie z robieniem zdjęć oraz nagrywaniem filmów

Nie tylko robienie zdjęć, ale i obróbka

Funkcje współczesnych aparatów w smartfonach często nie ograniczają się do samych usług fotograficznych. Interfejsy, odpowiedzialne za ich obsługę, są mocno rozwijane, dzięki czemu niejednokrotnie z pozycji smartfona możesz poddać swoje zdjęcia, ale także wideo, postprodukcji, edycji i montażowi.

Oprócz tego niektóre modele posiadają dodatkową opcję z zakresu rzeczywistości rozszerzonej AR, która umożliwia nakładanie ruchomych łatek, postaci, tekstów oraz efektów, bezpośrednio na fotografowaną scenerię.

Podstawowe funkcje związane z edycją zdjęć to możliwość nakładania filtrów czy upiększania, które polegają na automatycznym dostosowaniu kolorystyki oraz innych elementów wypływających na jakość zdjęcia. W większości smartfonów możesz dostosować jasność, kontrast, ostrość czy nasycenie, a także przyciąć zdjęcie i dopasować jego rozmiar.

Nowe modele oferują coraz więcej opcji postprodukcji, które do tej pory dostępne były jedynie w zaawansowanych aplikacjach mobilnych lub profesjonalnych programach komputerowych do obróbki zdjęć. Dzięki temu możesz zmienić wygląd nieba w tle, wymazać niepasujący element, a nawet pozbyć się sylwetek ludzi, którzy weszli w kadr. 

Najlepszy aparat w telefonie. Na co zwrócić uwagę?

Liczba i rodzaj obiektywów w smartfonach do zdjęć

Co zaś się tyczy samego aparatu, stosowniejsze jest tu użycie liczby mnogiej, ponieważ standardem już jest, że producenci nie ograniczają się do jednego obiektywu. I mowa tu wyłącznie o aparacie głównym (tylnym), bez wliczania w to powszechnie stosowanej przedniej kamerki do selfie.

Choć ilość nie zawsze idzie w parze z jakością, to jednak przynajmniej dwa obiektywy są już tutaj regułą. Zastosowała się do niej także marka Google w swoich Pixelach, które słyną z wysokiej klasy fotografii osiąganej głównie za sprawą oprogramowania bazującego na uczeniu maszynowym.

Dodatkowymi obiektywami, które najczęściej można spotkać w aparacie smartfona, są:

  • obiektyw szerokokątny – umożliwia objęcie szerokiego kadru, nawet większego niż ten widoczny w danej pozycji dla ludzkiego oka. Pozwala uchwycić panoramę, rozległy widok czy też liczną grupę osób w jednym kadrze;
  • teleobiektyw – pozwala na zbliżenie się do fotografowanego obiektu poprzez wykonanie tzw. zoomu. Najlepsze efekty osiągnie zoom optyczny, który nie psuje jakości zdjęcia, ponieważ jest rozwiązaniem sprzętowym. Oprócz tego aparaty oferują również zoom cyfrowy, który pozwala na większe przybliżenie, natomiast odbywa się to kosztem jakości zdjęcia. Aktualnie producenci chwalą się nawet 200-krotnym przybliżeniem cyfrowym, niestety często jest to funkcja praktycznie bezużyteczna;
  • makro – służy do robienia ostrych zdjęć z odległości zaledwie kilku centymetrów. Umożliwia ujęcie detalu, sfotografowanie niewielkiego przedmiotu, płatka kwiatu czy owada. W praktyce bywa niestety różnie z jakością zdjęć makro, choć najnowsze modele radzą sobie już zdecydowanie lepiej, ponieważ funkcje makro są zintegrowane z porządnymi obiektywami szerokokątnymi lub teleobiektywami.

W niektórych średniopółkowych i budżetowych modelach można spotkać jeszcze obiektyw monochromatyczny, który wspomaga aparat główny w uzyskaniu bardziej szczegółowego zdjęcia z niższymi szumami, oraz czujnik pomiaru głębi, który pozwala osiągnąć odpowiedni efekt rozmycia tła. We flagowych modelach radzi sobie z tym oprogramowanie. W najdroższych, najbardziej zaawansowanych modelach oprócz obiektywów występują jeszcze dodatkowe czujniki, np. kolorów lub laserowe czujniki odległości.

Im więcej megapikseli, tym lepiej?

Ostatecznie w grę wchodzi również liczba megapikseli określająca, w jakiej maksymalnej rozdzielczości może zostać wykonany obraz. Teoretycznie im więcej megapikseli, tym lepiej, bo tym wyższa jakość zdjęć z mniejszą liczbą szumów, ale to nie do końca prawda.

Producenci prześcigają się w rozdzielczościach i obecnie największym obiektywem jest aż 200 Mpix m.in. w Samsungu Galaxy S24 Ultra. Taka duża wartość, ale również 108, 64 czy 48 Mpix, pozwala na edytowanie zdjęcia i drukowanie go w odpowiednio większym formacie bez uszczerbku na jakości i ostrości. Lepiej wyglądają także fragmenty wycięte z takiego obrazu. Należy jednak pamiętać, że na ostateczny efekt wpływa więcej czynników.

Rozmiar matrycy

Poszukując smartfona z dobrym aparatem, pod uwagę należy wziąć jakość zastosowanego układu optycznego oraz rozmiar matrycy, który z technicznego punktu widzenia nie może być zbyt duży. Bardzo ważna w tym wypadku będzie też wielkość pojedynczego piksela – tutaj większy rozmiar faktycznie przełoży się na ostateczne wrażenia wizualne.

Po takie dane trzeba się zazwyczaj zagłębić do szczegółowych specyfikacji. Jeśli jednak odnajdziesz informacje o rozmiarze matrycy, to tutaj im większa, tym lepsza, bo tym więcej przechwyconego światła. Jak czytać te dane? Dużą matrycę mają na przykład Xiaomi 14 Ultra czy Sony Xperia 1 IV i mierzy ona cały 1”. Dla przykładu mniejszy rozmiar to 1/1.33”, najbardziej popularny wśród dzisiejszych smartfonów, a jeszcze skromniejszy to 1/2.76”. Zatem im mniejsza druga cyfra, tym większy rozmiar matrycy.

Wielkość piksela

Rozmiar piksela podawany jest w mikrometrach (µm). Tutaj także im większa wartość, czyli większy piksel, tym lepiej. Natomiast większa liczba pikseli na matrycy przekłada się na zmniejszanie rozmiaru pojedynczego piksela. A im jest on mniejszy, tym mniej światła przechwytuje, prowadząc do słabszej jakości i szczegółowości zdjęcia.

W związku z tym dla lepszych efektów stosuje się łączenie sąsiadujących pikseli, najczęściej 4 lub 9 w jeden. Dla przykładu, w Xiaomi 13 Pro piksel ma 1,6 μm, natomiast 4 piksele połączone w jeden super piksel mają 3,2 μm.

Samsung poszedł krok dalej i łączy aż 16 pikseli. Oferuje też dwa tryby łączenia pikseli w Galaxy S24 Ultra. Tu pojedynczy piksel ma 0,6 μm, 4 połączone w jeden 1,2 μm i dają zdjęcie o rozdzielczości 50 Mpix, a 16 pikseli połączonych w jeden ma rozmiar 2,4 μm i daje zdjęcie o rozdzielczości 12,5 Mpix.

Jak można zauważyć na powyższym przykładzie, technologia łączenia pikseli prowadzi do spadku rozdzielczości, więc domyślne fotografie wykonywane obiektywem głównym 108 czy 64 Mpix będą miały z reguły rozdzielczość 12 Mpix. Takie rozwiązanie jest przydatne do standardowych, wykonywanych na co dzień fotek. Ponadto, zajmą one mniej miejsca w pamięci telefonu.

Wyjaśnijmy jeszcze, że to pojawiające się kilka razy przechwytywanie światła ma znaczenie zwłaszcza w przypadku ujęć w słabym oświetleniu. Większe lub połączone piksele przekładają się na jaśniejsze zdjęcia i mniejsze szumy. Dlatego też tryby nocne nie są obsługiwane przy najwyższych rozdzielczościach.

Maksymalna rozdzielczość sprawdzi się wtedy, gdy chcesz edytować zdjęcia, przybliżać i wycinać z niego fragmenty albo drukować w większym formacie. Lepsza szczegółowość tych ujęć będzie widoczna również po wydrukowaniu fotografii, nawet w dużym formacie.

Jasność obiektywu i wartość przysłony

Istotna będzie również jasność obiektywu, która wyrażona jest przez wartość wielkości przysłony. Tutaj mniejsza liczba parametru f dla przysłony równoważna jest z jej szerszym otwarciem oraz lepszą jasnością obiektywu. To pozwala uzyskać wysokiej jakości zdjęcia przy słabszym oświetleniu oraz mniejszą głębię ostrości tła, która sprawdza się świetnie zwłaszcza w portretach.

Obiektywy główne w smartfonach z dobrymi aparatami mają zazwyczaj f/1.8, a w kolejnych oczkach będą to najczęściej przysłony od f/2.0 do f/2.4. Małą wartość, a zatem bardzo dobrą jasność, ma np. Apple iPhone 14 z f/1,5 czy Huawei P60 Pro z f/1,4, który dodatkowo wyróżnia się mechaniczną przysłoną.

Stabilizacja obrazu. Ważna cecha telefonu z najlepszym aparatem

Dobry efekt ciężko jest uzyskać bez zastosowania gimabla lub statywu, gdy nawet minimalny ruch ręką podczas otwarcia migawki i przechwytywania światła ma ogromne znaczenie. W dzisiejszych smartfonach stosuje się jednak rozwiązania, które mają pomóc w ujęciach „z ręki”. Na lepszą jakość zdjęć i filmów wideo przekłada się wbudowana stabilizacja, dzięki której obraz nie jest rozmazany. Stosowane obecnie rozwiązania to:

  • OIS – optyczna stabilizacja obrazu. Jest to rozwiązanie sprzętowe, a więc na drgania reaguje cały moduł aparatu, przesuwając się tak, by nadal obejmować to samo ujęcie.
  • EIS – elektroniczna stabilizacja obrazu, która niweluje rozmycia za pomocą oprogramowania. Smartfon wykorzystuje wtedy akcelerometr i żyroskop, a krawędzie są przycinane, ponieważ stanowią margines dla utrzymania stabilnego centrum ujęcia.
  • AIS – elektroniczna stabilizacja obrazu wykorzystująca sztuczną inteligencję (AI).
  • HIS – Hybrid Image Stabilization, czyli połączenie OIS i EIS, gdzie oprogramowanie dodatkowo wygładza wideo w celu uzyskania jeszcze bardziej stabilnego obrazu.
  • Gimbal – to rozwiązanie w swoich smartfon wprowadziło vivo. Aparat z gimbalem najlepiej niweluje skutki drgań, bo korzysta z większego zakresu ruchu niż OIS.

Jaki telefon z dobrym aparatem wybrać?

Jak widzisz, za ostateczną jakością wykonanego smartfonem zdjęcia stoi wiele zmiennych. Nawet najlepsze (niekoniecznie najwyższe!) parametry źle zbilansowane względem oprogramowania, i odwrotnie, na niewiele się zdadzą.

W najlepszym scenariuszu, jeśli zależy Ci na dobrym aparacie, przed zakupem telefonu dobrze byłoby go przetestować. Kiedy nie masz takiej możliwości, sprawdź elementy specyfikacji, które mogą świadczyć o dobrym wizualnym efekcie końcowym i zapoznaj się z recenzjami. Sparwdź również nasz wielki test aparatów w smartfonach. W specyfikacji natomiast zwróć uwagę na:

  • główny obiektyw (tutaj „ledwie” 12 Mpix będzie w porządku),
  • wartość przysłony (im niższa, tym więcej światła wpadającego do matrycy),
  • wielkość pojedynczego piksela (im większa, tym lepiej),
  • wielkość matrycy (jej rozmiar ma znaczenie dla jakości zdjęć),
  • obecność optycznej stabilizacji obrazu lub gimbala (zapobiegających rozmyciu wywołanemu drżeniem ręki),
  • możliwość ręcznych ustawień parametrów aparatu,
  • obecność teleobiektywu i obiektywu szerokokątnego,
  • procesor smartfona i interfejs aparatu.

Każdy model z naszego rankingu smartfonów z najlepszym aparatem na 2024 rok ma bardzo dobre oprogramowanie i liczne zaawansowane funkcje AI. Dlatego w krótkich opisach każdego z nich znajdziesz tylko najważniejsze parametry obiektywów.

Smartfony z najlepszymi aparatami: najczęściej zadawane pytania

Najładniejsze zdjęcia robią smartfony wyposażone w zaawansowane oprogramowanie, algorytmy AI, aparaty o dużych matrycach, większych rozmiarach pojedynczego piksela, mniejszej wartości przysłony i koniecznie z OIS. Producenci przodujący w dziedzinie mobilnej fotografii to Huawei, Samsung, Apple i Google Pixel.

Aparaty w smartfonach do 1000 zł mają parametry pozwalające już na zrobienie wyraźnych i szczegółowych zdjęć w dobrym oświetleniu, natomiast gorzej radzą sobie z ujęciami w trudniejszych warunkach. Spośród tanich modeli najlepszy aparat będą miały te z najmniejszą wartością przysłony, lepszym procesorem i takimi dodatkami jak optyczna stabilizacja obrazu. Tu warto zwrócić uwagę zwłaszcza na producentów: Samsung i Huawei.

Liczba pikseli w aparacie smartfona nie jest najważniejszym parametrem decydującym o jakości zdjęć. Już 12 Mpix będzie dobrą wartość, gdy aparat ma dużą matrycę i małą przysłonę, a piksele większy rozmiar. Bardzo ważne będzie dobrze zbilansowane oprogramowanie oraz algorytmy AI.

Ranking smartfonów z najlepszym aparatem w 2024 roku

Polecane modele: