ZOTAC zapowiada VR GO 4.0 czyli nowy plecak do wirtualnej rzeczywistości

Na targach Computex 2022 producent podzespołów komputerowych ZOTAC Technology zaprezentował najnowszą wersję plecaka do wirtualnej rzeczywistości – VR GO 4.0. Pomysł na plecak gamingowy do VR powstał w 2016 roku i jest sukcesywnie rozwijany przez firmę do teraz. Jakie podzespoły skrywa nietypowy sprzęt dla graczy? Sprawdź w dalszej części artykułu.

Specyfikacja ZOTAC VR GO 4.0 – mocne podzespoły z wysokiej półki

Podczas targów Computex 2022 ZOTAC ogłosił czwartą iterację swojego komputera VR GO. Całą jednostkę schowano w plecaku, który jest po same brzegi wypełniony wydajnymi podzespołami. Taka konstrukcja pozwala na bezprzewodowe granie w gry VR, AR lub MR, dzięki czemu poczucie głębi i obecności w innym świecie jest jeszcze większe.

Podczas prezentacji ZOTAC nie wspomniał o żadnych zmianach w obudowie plecaka, więc ta powinna być identyczna jak w modelu 3.0. Na pewno nie zabraknie piankowej gąbki na plecach, miękkich naramienników oraz pasków zabezpieczających. W ciemno można także stwierdzić, że całość będzie wykonana z materiałów odpornych na pot.

Główne zmiany dotyczą wnętrza urządzenia, które jest mocno podrasowane. Komputer ma mocną mobilną kartę graficzną NVIDIA RTX A4500, procesor Intel Core i7 11800H, 16GB pamięci DDR4 i dysk 512 GB M.2 SSD. To ogromne ulepszenie w porównaniu do RTX 2070 i i7 9750H stosowanych w poprzednim modelu.

Możliwości sprzętu można rozszerzyć, wymieniając pamięć RAM (maksymalnie 32 GB) lub dorzucając dodatkowy dysk w wolnej zatoce 2,5 cala. Całość jest zasilana dwoma akumulatorami o pojemności 86,4 Wh, które powinny wystarczyć na 50 minut rozgrywki. Co ważne, można je wymieniać podczas pracy.

Pełna specyfikacja ZOTAC VR GO 4.0

Dane techniczne:

  • Procesor: Intel Core i7 11800H (8-rdzeni/16-wątków).
  • Karta graficzna: NVIDIA RTX A4500 16 GB GDDR6.
  • Pamięć RAM: 16 GB pamięci DDR4.
  • Dysk: 512 GB M.2 SSD.
  • Złącza: 4 szt. USB 3.1 typu A, 1 szt. USB 3.1 typu C, 2 szt. DisplayPort, 2 szt. USB 3.0 typu A, 1 szt. HDMI 2.1, 2x jack 3.5 mm (mikrofon, słuchawki), czytnik kart SD, 2 szt. gniazda 12 V DC.
  • System operacyjny: Windows 11 Pro.
  • Bateria: 2 x 86 Wh do 50 minut odtwarzania. Istnieje możliwość wymiany pojedynczego akumulatora podczas pracy.
  • Waga: 5,2 kg.
  • Dodatkowe informacje: możliwość rozbudowy pamięci RAM i dysku, konstrukcja termiczna, oświetlenie SPECTRA 2.0 RGB, odporne na pot materiały.
Plecak ZOTACK VR GO 4.0 zestaw

Dlaczego ZOTAC użył profesjonalnej karty graficznej w komputerze dla graczy?

Za wydajność w grach w głównej mierze odpowiada karta graficzna, a ta zastosowana w ZOTAC VR GO 4.0 jest dość nietypowa. NVIDIA RTX A4500 to karta, która prawdopodobnie nie będzie brzmieć znajomo dla wielu graczy przyzwyczajonych do linii GeForce. Seria RTX Axxxx przeznaczona jest do profesjonalnych stacji roboczych, których głównym zadaniem jest wykonywanie skomplikowanych obliczeń.

Działa jednak na tej samej architekturze graficznej Ampere, co procesory graficzne NVIDIA z serii RTX 30, więc jest najbardziej zdolny do grania. RTX A4500 jest oparty na układzie GA104. GPU ma 5888 rdzeni graficznych 46 rdzeni RT, 184 rdzenie Tensor i 16 GB pamięci GDDR6, co daje mniej więcej taką samą wydajność w grach, jak desktopowa karta graficzna RTX 3060.

Wykorzystanie układu graficznego dla profesjonalistów jest dość zaskakującą decyzją, która wbrew pozorom może przynieść ogromne zyski. Dlaczego? Zużycie energii ma kluczowe znaczenie dla wydłużenia żywotności baterii podczas dłuższych sesji grania. Dodatkowo GPU zużywające mniejsze ilości prądu wydziela mniej ciepła, co przekłada się na dużo lepszą kulturę pracy.

Plecak ZOTACK VR GO 4.0 urządzenie

Cena i data premiery ZOTAC VR GO 4.0

Oprócz specyfikacji i materiałów marketingowych, w sieci jest stosunkowo niewiele konkretnych informacji na temat Zotac VR GO 4.0. Nie sprecyzowano jeszcze ile nowy gier-plecak będzie kosztował, ale nie spodziewałbym się małej kwoty. Biorąc pod uwagę poprzednie modele, które osiągają ceny w okolicach 2 000 USD (w Polsce 12 tys. zł), można założyć, że następca będzie równie drogi, jeśli nie droższy.

Plecak ZOTACK VR GO 4.0 pudełko