Spotkania biznesowe on-line przeniosą się do wirtualnej rzeczywistości? Są pierwsze badania

Czy to możliwe, aby już niebawem spotkania biznesowe i lekcje on-line odbywały się w wirtualnej rzeczywistości? Okazuje się, że trwają badania nad podejściem do tego tematu – zarówno ze strony pracodawców, jak i pracowników. Weryfikowane są również metody i urządzenia, które mogłyby pozwolić na wdrożenie takiego rozwiązania. Sprawdźcie, o co konkretnie chodzi.

Świat funkcjonuje w trybie on-line

W dobie pandemii każdy z nas musiał przystosować się do funkcjonowania pod znakiem „on-line” na swój sposób. Można też z pełnym przekonaniem stwierdzić, że gdyby nie liczne technologiczne rozwiązania (np. komputery, tablety, smartfony) bardzo prawdopodobne, że wiele osób pozostałoby dzisiaj bez pracy. Sprzęty elektroniczne i sieć internetowa są bowiem tym, co zapewnia sprawną komunikację pracowników pozostających w domu z miejscem pracy. Mówiąc wprost, pozwalają na pozostawanie w kontakcie służbowym również, gdy zmuszeni jesteśmy pozostać we własnych czterech ścianach.

Przeczytaj koniecznie: Jak pracować zdalnie? ABC pracy na Home Office.

Praca w domu

Jak podchodzimy do pracy zdalnej?

Badania na temat podejścia pracowników do pracy zdalnej postanowił przeprowadzić znany na całym świecie producent gogli VR HTC Vive na 1000 przypadkowych osób, pracujących on-line. Na ich podstawie okazuje się, że zapytani pracownicy nie czują się jeszcze gotowi do powrotu do miejsca pracy, ale jednocześnie coraz bardziej frustruje ich ilość czasu spędzanego na korzystaniu z narzędzi do wideokonferencji. Uściślając, aż 74% respondentów odpowiedziało, że martwi się ryzykiem powrotu do pracy, ale jednocześnie aż 36% stwierdziło zmęczenie po wielogodzinnych rozmowach wideo.

Co jednak najciekawsze, aż 58% z badanych pracowników zadeklarowało, że jest za integracją nowych technologii w miejscu pracy, co pozwala przypuszczać, że temat pozostaje otwarty dla wdrażania kolejnych rozwiązań technologicznych.  

Wideokonferencje VR  – czy to w ogóle możliwe?

Inżynierowie HTC nie pozostają bierni na potrzeby użytkowników i przyznają, że już zastanawiają się, jak wykorzystać powyższe informacje. Pracują zatem nad wykorzystaniem dostępnych już w swojej ofercie urządzeń, ale i wdrażaniem nowych projektów w tym kontekście.

Mowa między innymi o zestawach słuchawkowych VR, które zapewniłyby elastyczność pracy z dowolnego miejsca, zachowując interakcję i połączenie, które zwykle zapewnia fizyczne biuro. Wymagałoby to jednak specjalistycznego przeszkolenia pracowników.

VR pandemia spotkania on-line
W HTC Vive opracowaliśmy lekkie zestawy słuchawkowe i oprogramowanie VR, które pomagają ludziom współpracować, a jednocześnie zapewniają bardziej naturalne interakcje. Widzieliśmy firmy wdrażające VR, aby wspierać siłę roboczą we wszystkim, od edukacji, projektowania, szkoleń i wielu innych. Może to być tak proste, jak spotkanie w sali konferencyjnej z prezentacjami lub wspólna praca nad złożonym modelem 3D. VR może łączyć ludzi, sprawiając, że miejsca pracy są bardziej wydajne, bardziej oparte na współpracy i pozwalają na bardziej znaczące interakcje.
Graham Wheeler
dyrektor generalny HTC EMEA

Co stoi na przeszkodzie?

Pandemia zmusiła firmy i pracowników do ekspresowej adaptacji oraz przyjęcia nowych technologii za oczywiste atrybuty pracy. Zdaje się, że proponowana przez HTC wirtualna rzeczywistość miałaby być po prostu kontynuacją tego trendu.

Trzeba jednak zaznaczyć, że pomimo korzyści, jakie niesie za sobą wdrożenie do firm technologii VR, nadal nie jest to brane pod uwagę na szeroką skalę. Sceptycznie do tematu podchodzą nawet ankietowani pracownicy, którzy stwierdzili, nie do końca nie wiedzą, jak można wykorzystać Virtual Reality w codziennej pracy. Część z nich zasugerowała również, że może być to zbyt kosztowne (31%).

A Wy korzystaliście kiedykolwiek z technologii VR?

Jeśli nie, zajrzyjcie koniecznie do oferty VR w x-kom

Źródło: techradar.com