Czy da się przyspieszyć laptopa z dedykowaną kartą graficzną?
Oczywiście, że się da, pytanie po co? GPU zainstalowane w stacji dokujące musi być znacznie wydajniejszy od tego, który znajduje się w laptopie, a i tak nie spodziewaj się fajerwerków.
Przykład: jeśli notebook otrzymał fabrycznie kartę GTX 1060, to nawet eGPU RTX 2080 nie wprowadzi wydajnościowej przepaści. A co jeśli posiadasz laptopa z grafiką GeForce serii 900? Cóż, jak już wcześniej wspomniałem, kluczowy jest procesor.
Biorąc pod uwagę ograniczenia wynikające z przesyłania danych, nie nastąpi skokowy przyrost fps-ów. Zwłaszcza, że finalne wyniki klatkażu zależą też od procesora i pamięci RAM. Lepsza karta graficzna w stacji nie dokona cudu, podniesie liczbę wyświetlanych klatek obrazu zaledwie o kilka.
Czy to dużo? Zdecydowanie niewiele, więc inwestycja w eGPU przy dedykowanej karcie graficznej jest szczerze mówiąc mało opłacalna.
A mnie interesuje pytanie, czy podłączenie zewnętrznej karty graficznej pozwala na rozszerzenie ilości monitorów podłączonych do komputera.
Mam laptopa z jednym wyjściem HDMI, więc technicznie mam dwa ekrany. A czy dokupienie zewnętrznej karty pozwoli na dołożenie np. kolejnych dwóch ekranów?
Tak, poprawnie zainstalowana dodatkowa karta graficzna będzie działać jako osobne wyjścia video – ilość wyjść video będzie uzależniona od modelu karty graficznej. Jednak możliwe, że Twój laptop już wspiera większą ilość monitorów. Wystarczy do tego złącze USB-C z DisplayPort lub Thunderbolt i kompatybilna stacja dokująca z dodatkowymi wyjściami video.
A mam pytanko znalazłem super laptopa na stronie xkom. Posiada on thunderbolt 4. Mówię tu o Acer swift 5 i7-1165G7 / 16GB / 1TB. Czy do niego również mogę podłączyć egpu?
Wydaje mi się że ten laptop posiada bardzo mocny procesor. A ja akurat mam zbędna 3060 12GB w domu i zastanawiam się. Czy jak kupię ten laptop i stację dokująca to czy to wszystko będzie działać poprawnie?
Thunderbolt 4 i 3 wystarczają do poprawnej pracy eGPU, wystarczy, że podłączysz dobrej jakości adapter. Dzięki większej przepustowości stacje Thunderbolt 4 będą mogły wyciągnąć większą wydajność z Twojej karty graficznej, jednak musisz nadal pamiętać, że wąskim gardłem będzie tu nadal połączenie Thunderbolt i osiągniesz dużo lepsze wyniki, gdy podłączysz zewnętrzny monitor bezpośrednio do eGPU.
Działam wyłącznie na zewnętrznym.
32cale hdr 4k 100% srgb. W grach i tak będę grał na 1080p chyba że akurat yciagnie 4k.
Witam mam inne pytanie, czy podłączenie karty graficznej zwiększy prędkość obróbki filmów, mówię o amatorskim programie
To zależy czy Twój program wspiera akcelerację GPU, taka informacja powinna być widoczna w instrukcji Twojego programu lub ogólnych informacjach na stronie producenta.
Mnie interesuje to jeżeli mam jedno wejście na usb c czy to jest to samo co thunderbolt i czy mógłbym podłączyć zew kartę graficzną ?
USB-C jest typem złącza z wieloma możliwymi technologiami, może obsłużyć technologię Thunderbolt, ale równie dobrze może być zablokowane do transferu w standardzie USB 3.0. Sprawdź w specyfikacji swojego urządzenia, czy obsługuje Thunderbolt.
Czesc.
A co dzieje sie z dedykowaną kartą graficzną w momencie pracy eGPU?
eGPU jest używana jako dodatkowa karta graficzna, która może pracować niezależnie od obecnej karty zintegrowanej.
Chyba źle sprecyzowałem pytanie.
Przepraszam.
Chodziło mi o to czy obie karty graficzne pracują razem i ich wydajnośći bedą sie sumowac.
Czy moze wbudowana karta graficzna pozostaje w spoczynku a działa tylko eGPU?
Z góry dziekuje za odpowiedz.
eGPU nie działa jak już nieaktywna technologia SLI czy CrossFire. Sposób działania dwóch kart zależy od aplikacji, jedynie profesjonalna garstka jest w stanie korzystać z dwóch kart jednocześnie, a ich obciążenie zależy od ustawień systemowych. Przynajmniej w sytuacji gdzie producent laptopa / użyte połączenie samo nie narzuci wyłączenia iGPU przy podłączonym eGPU.
Czy możliwe jest użycie zewnętrznej karty graficznej w zastępstwie zintegrowanej karty graficznej, gdy procesor nie posiada tej ostatniej?
Nie sprawdzaliśmy takiej opcji, jednak możliwe, że będzie to niemożliwe (lub bardzo problematyczne) – Twój system musiałby uruchomić się bez karty graficznej i dopiero po załadowaniu sterowników systemowych włączyć eGPU.
Czy do takiego zestawu jest potrzebna specjalna karta graficzna?
Czy jeśli nie posiadam portu do eGPU to czy z przejściówką karta graficzna zadziała?
Zależy jaką, na necie znajdziesz adaptery z wejść m.2 NVMe na eGPU, ale to dużo grzebania. Z samym USB bez thunderbolt nie uda Ci się tego zrobić.