Test Microsoft Surface Laptop 3 15″ — wydajny ultrabook z procesorem AMD

Po raz pierwszy Surface Laptop jest dostępny z ekranem 15-calowym. Waży jedyne 1.5 kg, a jego mózg to procesor Ryzen przygotowany specjalnie przez AMD dla Microsoft. Wśród zalet Surface Laptop 3 15″ wymieniam jednym tchem: wydajność, design oraz kulturę pracy. Po więcej zapraszam do recenzji — moc jest w nim!

15-calowy Surface Laptop 3. Pierwsze wrażenia

Design laptopów Microsoft Surface robi ogromne wrażenie. Nie widzę tu próby inspirowania się innymi producentami. Gigant z Redmond stara się wytaczać własne trendy i udaje mu się to w najlepszym stylu. 

Microsoft Surface Laptop 3 15″ w całości jest wykonany z aluminium, brzegi ma idealnie zaokrąglone, natomiast w centralnym miejscu pokrywy znajduje się logo producenta. Każdy element urządzenia jest dopracowany w najwyższym stopniu. Otrzymana do testu sztuka ma kolor matowej czerni, natomiast dostępny jest też w odcieniu platynowym. Od mniejszego Surface Laptop 13.5″ wyróżnia go aluminiowy palmrest, którym zastąpiono Alcantarę. 

Przyznaję też, że debiutujący w tym roku 15″ model serii Laptop najbardziej przyciągał moją uwagę podczas jesiennej prezentacji nowości Microsoft i  cieszę się bardzo z możliwości testu.

Zawartość zestawu Surface Laptop i dodatkowe akcesoria

Zestaw otrzymany od producenta to klasyczne minimum niezbędne do pracy. Jest to skrócony zestaw instrukcji, karta gwarancyjna oraz ładowarka. Poza tym możesz dokupić dedykowane akcesoria dla Surface Laptop:

Są one dostępne w różnych kolorach, dzięki czemu w idealny sposób spersonalizujesz swojego notebook’a.

Jakie złącza ma Surface Laptop 3 15″?

Podobnie jak w poprzednich generacjach Surface Laptop — z prawej strony jest magnetyczne złącze ładowania Surface Connect, poza ładowarką można do niego podłączyć też wspomnianą we wcześniejszym akapicie stację dokującą.

Drugi bok urządzenia jest wyposażony w złącze USB 3.1, Jack 3.5 mm oraz USB-C z Alt-Mode — pozwoli to podłączyć nie tylko smartfon, pendrive, ale też dla wygody pracy monitor lub projektor w trakcie wystąpienia z prezentacją.

Specyfikacja i wnętrze

Surface laptop 3 15″ jest dostępny w kilku konfiguracjach. Testowana przeze mnie sztuka ma specyfikację: 

Poniżej zamieszczam szczegółowe informacje uzyskane na temat testowanego modelu w CPU-Z oraz CyrstalDiskInfo:

Łatwy dostęp do wnętrzności Surface Laptop 3 15″

Do środka dostaniesz się poprzez odkręcenie czterech śrubek schowanych pod gumowymi podstawkami laptopa — niezbędny do tego jest wkrętak Torx T5. Możliwość otwarcia i dostania się do poszczególnych podzespołów jest ważna, jeśli laptop trafi do serwisu lub pojawi się problem z jego użytkowaniem po okresie gwarancyjnym. 

Wygodna praca — kto powinien kupić Surface Laptop 3 15″?

Każdy, kto ceni sobie mobilność, jakość oraz wydajność będzie mieć na czym pracować. Ponadto Surface Laptop 3 posiada nie tylko bardzo dobrą kulturę pracy, ekran z możliwością obsługi pióra Microsoft Pen, podwójny dalekosiężny mikrofon studyjny sprawdzający się podczas rozmów np. przez Skype, ale też świetne głośniki. Kolejne funkcjonalności mógłbym wymienić tak chyba bez końca. Przechodzę jednak do konkretów i przybliżę, co zrobiło na mnie największe wrażenie, a co mi się w nim nie spodobało.

Windows Hello na straży bezpieczeństwa

Do urządzenia zalogujesz się klasycznym hasłem pisanym na klawiaturze, ale możesz też skorzystać z Windows Hello — biometrycznego rozpoznawania twarzy pozwalającego znacznie szybciej dostać się do urządzenia i rozpocząć pracę. 

W trakcie testu za każdym razem skaner twarzy działał prawidłowo. Wystarczyło, że znalazłem się naprzeciwko urządzenia i na nie spojrzałem. W takiej sytuacji natychmiastowo następowało logowanie, a ja nie musiałem nawet kiwnąć palcem. Co ważne Windows Hello działa prawidłowo nie tylko w dzień, ale również w nocy.

Sprawdziłem też możliwość logowania za pomocą zdjęcia wydrukowanego lub w smartfonie. W obu przypadkach eksperyment zakończył się niepowodzeniem, a Ty masz pewność, że dane są bezpieczne i nikt z domowników nie dostanie się do Twojego laptopa.

Wygodna klawiatura i precyzyjny touchpad

Bardzo szybko przyzwyczaiłem się do wygody pisania na klawiaturze Surface Laptop 3 — jest delikatnie pochylona względem podstawy laptopa, co przekłada się na wygodę pisania. Sam skok klawiszy jest wyczuwalny dokładnie na poziomie 1.3 mm.  

Touchpad jest duży, działa bezgłośnie i jest jednym z najfajniejszych, z jakim spotkałem się w  komputerze Windows. To trzeba przyznać, że ustępuje mistrzowskiemu wykonaniu gładzików Apple w serii Pro, ale mimo wszystko zasługuje na ogromną pochwałę.

Zobaczcie sami na poniższym nagraniu. Pisanie na tej klawiaturze, przesuwaniem palcami po dużym touchpadzie jest wygodne — lubię to!

Fast Charging i czas pracy baterii

Intensywne eksploatowanie urządzenia — pobieranie, instalowanie aplikacji, benchmark, odtwarzanie muzyki oraz wideo na YouTube pozwoliło mi uzyskać około 4 godzin pracy. Przy mniej wyżyłowanym użytkowaniu osiągnąłem niespełna 7 godzin. Microsoft co prawda sugeruje wydajność nawet do 11.5 godziny, ale należy zwrócić uwagę, że bateria Surface Laptop 3 15” jest identyczna, jak w jego mniejszym modelu mającym wyświetlacz 13.5” i taki czas będzie trudny do osiągnięcia. 

Oczywiście podczas Twojego użytkowania czas pracy na baterii może być dłuższy niż u mnie. Wszystko zależy od wykonywanych zadań, jasności ekranu oraz np. aktywności Bluetooth, czy Wi-Fi. Ja starałem się wykazać optymalny wynik, jaki osiągniesz bez ograniczania się. 

Nie spotkałem się też, aby 15″ ultrabook o wadze 1.5 kg i takiej wydajności zapewniał tak długi czas użytkowania bez konieczności ładowania. Zatem jest to wynik dobry, a Microsoft przygotował jeszcze jedną niespodziankę.

Turbo szybkie ładowanie

Jest to kolejne rozwiązanie zaczerpnięte przez Microsoft wprost ze smartfonów — Fast Charging. Surface Laptop 3 potrzebuje godziny, aby naładować akumulator do 80%. Natomiast pełen zapas energii osiąga w czasie do dwóch godzin. 

Pracując na wyjeździe, nie trzeba martwić się o ciągły dostęp do prądu. Przerwa na lunch lub spotkanie przy kawie idealnie nadaje się też, aby podładować baterię na resztę dnia. 

Dotykowy ekran PixelSence

Przekątna ekranu wynosi 15″ natomiast współczynnik proporcji to 3:2 – jest to więcej niż w większości dostępnych ultrabooków — te posiadają zazwyczaj 16:9. Jestem zwolennikiem takiego rozwiązania Microsoft — pozwala ono dużo wygodniej pracować na urządzeniu. Aby doprecyzować wszystkie szczegóły — rozdzielczość ekranu wynosi 2496 x 1664 px (201 PPI). 

Jak wspomniałem w nagłówku, ekran jest dotykowy. Może też obsłużyć pióro Microsoft Surface Pen. Nie miałem możliwości sprawdzenia, jak działa. Nie widzę tutaj też zbyt wielu możliwości wygodnego użytkowania ze względu na brak odłączanego ekranu i zawias ograniczający otwarcie klapy matrycy do 140 stopni. Jeśli pióro to wyłącznie z Microsoft Surface Pro 7.

Sam dotyk przydawał się, gdy chciałem coś powiększyć lub potwierdzić komunikat wyświetlony na ekranie. Jest to fajne, ale wymusza późniejsze czyszczenie ekranu. 

Kąty widzenia i kolory

Ekran Surface Laptop 3 sprzyja przyjemnej pracy. Kolory są nasycone, kontrast duży, a kąty widzenia bardzo dobre:

Back Light Bleeding

Wydajny procesor, bardzo dobra grafika zintegrowana Vega 9, wysoka rozdzielczość ekranu, niemal pełne (97%) pokrycie palety kolorów sRGB sugerują, że z ultrabooka ucieszą się też osoby pracujące z grafiką lub amatorsko montujące filmy. W obu dziedzinach ważne jest zjawisko Back Light Bleeding, a najlepiej jego brak.

Tak jak wspomniałem — Surface Laptop ma zastosowany ekran IPS, a BLB to niemal jego cecha — widoczne w mniejszym lub większym stopniu. Oczywiście im mniej, tym lepiej. W testowanym egzemplarzu jest to zauważalne. Od razu spieszę też z wyjaśnieniem, że podczas codziennego użytkowania w żaden sposób nie stanowi ono utrudnienia. Zamieszczam też poniżej poglądowe zdjęcie, abyś wiedział, o czym mowa — są to wycieki światła, widoczne szczególnie w górnym lewym, a najbardziej prawym rogu ekranu.

back light bleeding surface

Praca ekranu w słońcu

Największy mankament testowanego Surface Laptop 3 stanowi dla mnie niska czytelność ekranu w pełnym słońcu. Ultrabook to sprzęt przenośny działający niemal w każdych warunkach — na ławce w parku, w pociągu, w kawiarni albo w biurze. W każdym z tych miejsc może pojawić się słońce. Błyszcząca powłoka matrycy odbija promienie słoneczne i pracuje się na niej dość trudno. Jasność ekranu wynosi 370 nitów, co jest niskim wynikiem w porównaniu do konkurencyjnych modeli Dell XPS 15 7590 OLED lub Apple Macbook. Sam błyszczący ekran jest też nieodłączną częścią panelu dotykowego. 

Całe szczęście podczas pracy w pomieszczeniu — nawet dość jasnym lub oświetlonym sztucznym światłem, problem jest marginalny i nie stanowił dla mnie utrudnienia.

Poniższe zdjęcia pokazują ekran w pełnym słońcu świecącym zza pleców.

Głośniki Omnisonic Dolby Audio Premium

Muzyki zazwyczaj słucham w słuchawkach. Okazjonalnie zdarzy się, że odpalę filmik na YouTube i wykorzystuje wtedy wbudowane głośniki laptopa. Cenię sobie, jeśli dźwięk nie jest płaski, a szczególnie przy filmach, gdy mogę poczuć niemal kinowe efekty. 

Surface Laptop 3 wyglądem może i jest niepozorny — taki delikatny, lekki, smukły, ale jak przyjdzie co do czego to gra bardzo dobrze. Poniżej fragment zwiastunu serialu Nietflix Wiedźmin:

Kultura pracy i wydajność Surface Laptop 3 z AMD 

Procesor AMD Ryzen 5 3580U został przygotowany specjalnie przez inżynierów AMD we współpracy z Microsoft na potrzeby nowych Surface Laptop 3 15″. Poniżej wyniki pięciu kolejnych testów w Cinebench R20.

wydajność sruface laptop amd

Jeśli liczby na wykresie mówią Ci niewiele, już śpieszę z objaśnieniem. Porównując wydajność tego modelu z mniejszy Surface Laptop 3  13.5” wyposażonego  w procesor Intel Core i5-1035G7, otrzymane wyniki są od 20 do nawet 50% lepsze.

Warto pamiętać, że Surface Laptop 3 15” jest dostępny z jeszcze wydajniejszą wersją procesora — AMD Ryzen 7 3780U i grafiką Vega 11. Wybór takiej jednostki zapewni jeszcze lepszą wydajność.

Jednak nie każdy wykorzysta taką moc. Zapas też nie przyda się z biegiem czasu. Już Surface Laptop 3 13.5” z procesorem Intel zapewnia niezwykle wydajną pracę nawet w kilku aplikacjach jednocześnie. 

Surface Laptop 3 15″ wraz z procesorem AMD i bardzo dobrą zintegrowaną grafiką pozwoli zagrać w gry tj. Rocket League, League of Legends, Fortnite i pokrewne. Nie traktuję jednak go jako propozycji gamingowej. W tej cenie można kupić klasyczny, jeszcze wydajniejszy laptop do gier, a nawet złożyć komputer wraz z peryferiami.

Wynik testowanego ultrabook’a powinien być bardziej sygnałem do zakupu dla osób ceniących mobilność i pracujących w programach graficznych, montujących pamiątkowe filmiki wideo, analityków lub biznesmenów.

Temperatura pracy

Nie ma co ukrywać — dobra wydajność procesora od zawsze wzbudza we mnie niepewność pod kątem osiąganych temperatur oraz kultury pracy tak lekkiego urządzenia. Kolejny raz przyznaję, że Microsoft pozytywnie zaskoczył mnie. Surface Laptop 3 jest przygotowany do pracy nawet przy 100% obciążeniu. W trakcie testów temperatura nie przekroczyła 80 stopni Celsjusza — oscylowała w granicach 70 kilku stopni Celsjusza. Natomiast przy zwykłym używaniu przeglądarki, dokumentu tekstowego oraz Spotify temperatury wynosiły mniej więcej 50 stopni Celsjusza, czyli dość standardowo, jeśli idzie o tego typu pracę. Jeśli patrzymy na całokształt — temperaturę oraz kulturę pracy przy 100% obciążeniu — przyznaję, że są to świetne wyniki w gronie ultrabooków!

benchmark

Szybki dysk PCIe 3.0

W dzisiejszych czasach posiadanie dobrego dysku SSD w laptopie staje się standardem. Szczególnie jeśli mowa o ultrabook’u mającym być szybkim i gotowym do pracy w ułamku sekundy.

Tu z pomocą w Microsoft wchodzi funkcjonalność Instant-on zaczerpnięta wprost ze smartfonów. Surface Laptop 3 potrafi wybudzić się z uśpienia wraz z zalogowaniem do systemu przy użyciu skanera twarzy Windows Hello w niespełna dwie sekundy. Jeśli potrzebowałem szybko coś sprawdzić lub odpisać na wiadomość, po podniesieniu klapy laptopa — nie zdążałem nawet obrócić głowy, a już mogłem korzystać z komputera.

Samo uruchomienie wyłączonego urządzenia cieszy się równie dobrym rezultatem. Laptop do pełnego załadowania systemu potrzebuje około 12 sekund. 

Zamontowany dysk przetestował też w programie CrystalDiskMark i osiągnął około 2008 MB/s odczytu oraz zapis powyżej 700 MB/s. Sam dysk, tak jak pokazaliśmy przy otwieraniu Surface Laptop 3, jest łatwo dostępny i można go wymienić np. na pojemniejszy.

Głośność pracy 

Trzeba przyznać na samym początku, że wyniki na grafice, czyli 47 dB pokazują hałas w trakcie maksymalnego obciążenia — kiedy wentylator działał ze 100% wydajnością. Jeśli nie drylowałem urządzenia i korzystałem z niego do oglądania filmu, surfowania po internecie to działał bezgłośnie. 

surface laptop 3 hałas

Surface Laptop 3 15″ — czy warto kupić?

Kupując nowy Surface Laptop 3, zdecydowałbym się na zakup mniejszego — 13.5″ modelu. 

Wszystko ze względu na jeszcze mniejsze gabaryty, jeszcze niższą wagę oraz wystarczającą wydajność. W mniejszym modelu dużo mniej uciążliwy był też błyszczący ekran odbijający słońce. Poza tym nie mogę niczego zarzucić wersji 15″. To drogi, ale wart inwestycji sprzęt zapewniający bardzo dobrą wydajność i świetną kulturę pracy.

Wydaje mi się, że bardzo dużo mówię o plusach tego urządzenia, ale wiedz, że  tak po prostu jest. W tej klasie sprzętu oczekuje się dobrze działającego urządzenia.

Surface Laptop 3 15″ zdaje egzamin niemal wzorowo. Są drobne minusy, ale ciężko określić, czy wynikają z mojego czepialstwa. Każdy oceni sprzęt inaczej. Musisz osobiście zobaczyć, wziąć do ręki ten model i przekonać się o tym dopracowanym designie, nienagannej kulturze pracy i efekcie WOW od pierwszej, aż po ostatnią chwilę pracy.

Minusy

Plusy