Po pierwsze – do czego potrzebna mi karta graficzna? Do grania? Do biura? Do obrabiania filmów, zdjęć? Jeżeli do grania – należy rozejrzeć się za mocniejszymi konstrukcjami. Do biura nie będzie Ci potrzebna karta z najwyższej półki. Lepszym wyborem będzie mniej wydajny model, najlepiej z pasywnym chłodzeniem – w końcu spędzisz przy tej karcie kilka godzin dziennie.
Po drugie – w co i jak grasz? Oczywiście jeżeli w ogóle grasz. Im wyższa rozdzielczość, wyższe detale i bardziej rozbudowana gra, tym oczywiście wydajniejsza musi być karta – a także mieć więcej pamięci VRAM. Gry e-sportowe, takie jak CS:GO czy LoL, nie są specjalnie wymagające. Gra się w nie zazwyczaj także na niższych ustawieniach graficznych. Do takich tytułów wystarczy karta graficzna z 4 GB VRAM.
Jeżeli częściej grasz w bardziej wymagające tytuły, takie jak Wiedźmin 3 czy GTA V – potrzebujesz mocniejszego sprzętu. W niższych rozdzielczościach i przy średnich detalach wystarczy 6 GB, jednak chcąc grać z wyższą jakością obrazu, na przykład w rozdzielczości WQHD, lepiej uzbroić się w co najmniej 8 GB VRAM.
Celowo pomijam tu kwestie taktowań i konkretnych modeli. W tańszych kartach graficznych, na przykład GeForce GTX 1050 Ti, próżno szukać modeli z 6 GB pamięci VRAM. Z kolei w średniej półce, na przykład GeForce GTX 1660 czy GeForce RTX 2060 – nie znajdziesz 8 GB. Dlatego posiadając daną wartość VRAM, zawężasz swoje pole poszukiwań z kilkuset modeli do kilkunastu/kilkudziesięciu.
Bardzo przydatny dokument 🤌❤️