Złóż stacjonarkę za pomocą laptopa i chłodzenia XMG. Pierwszy notebook z chłodzeniem cieczą.

Gracze od lat używają chłodzenia cieczą, aby zapobiec przegrzaniu się swoich komputerów stacjonarnych. Niestety chłodzenie wodne zajmuje dużo miejsca ze względu na radiator, pompę i zbiornik z płynem. Jednak firma XMG, znalazła sposób na zaoferowanie wysokowydajnego systemu chłodzenia cieczą do laptopów za pomocą zewnętrznej obudowy.

XMG Oasis – zewnętrzny system chłodzenia cieczą

Firma XMG zaprezentowała pierwsze na świecie przenośne rozwiązanie do chłodzenia laptopów cieczą. XMG Oasis to zewnętrzne rozwiązanie do chłodzenia laptopa, które składa się z małej obudowy zawierającej 120-milimetrowy radiator z wentylatorem, pompy i zbiornika z cieczą. Urządzenie jest opracowane jako opcjonalny dodatek do nadchodzącego notebooka XMG NEO 15 (E22).

Na zamieszczonym powyżej filmie przedstawiono proces podłączenia zewnętrznego chłodzenia do laptopa. Konfiguracja częściowo polega na samodzielnym napełnieniu chłodnicy płynem chłodzącym przez lejek i podłączeniu urządzenia za pomocą samozamykających się szybkozłączek. Co warto zauważyć, po zakończeniu korzystania z XMG Oasis nie jest konieczne opróżnienie układu z resztek płynu, ponieważ laptop posiada gumową zaślepkę.

Jednak sam producent twierdzi, że bezpieczniej jest usunąć płyn przed transportem, aby zmniejszyć ryzyko rozlania lub zamarznięcia wody i spowodowania uszkodzeń w niskich temperaturach.

Myślę, że nie każdemu spodoba się perspektywa przechylania laptopa w celu wytrząśnięcia ostatniej kropli płynu po każdym odpięciu układu.

XMG NEO 15 – pierwszy laptop chłodzony cieczą

XMG NEO 15 to notebook do gier o wadze około 2,2 kg z 15,6-calowym wyświetlaczem WQHD 120 Hz, procesorem Intel Core i7-12700H i obsługą maksymalnie 175-watowej karty graficznej NVIDIA RTX 3080 Ti. Dodatkowo laptop obsługuje do 64 GB pamięci RAM i do dwóch dysków SSD PCIe 4 x4 M.2.

Jak widać, specyfikacja jest zacna, więc użycie zewnętrznego układu chłodzenia ma jak najbardziej sens. Ale czy zewnętrzne chłodzenie daje radę? Według XMG, OASIS pomaga obniżyć temperaturę procesora i karty graficznej o około 20°C, podczas gdy wentylatory laptopa ustawione są tylko na 50% maksymalnej prędkości obrotowej.

Oprócz tego zachowanie niskich temperatur pozwala uzyskać nieco wyższe taktowanie CPU i GPU, które przekłada się na dodatkowe zwiększenie wydajności sprzętu. W ten sposób nawet przy bardzo wymagających grach lub renderowaniu, poziom hałasu nie przekracza 38 dB(A).

Kiedy premiera notebooka XMG NEO 15 i chłodzenia XMG Oasis?

XMG NEO 15 będzie można zamówić w przedsprzedaży jeszcze w tym miesiącu. Cena nowego laptopa to około 2500 euro za najsłabszą konfigurację. Zewnętrzne chłodzenie XMG Oasis będzie sprzedawane osobno w kwocie około 200 euro. Pierwsze dostawy zaplanowano na połowę lutego.