Konferencja AMD podczas CES 2022. Zobaczyliśmy Ryzen 4 w akcji

AMD jako jeden z wielu większych wystawców zdecydował się na uczestnictwo w imprezie CES 2022 jedynie w formie online. Nie ma jednak tego złego – dzięki temu mogliśmy obejrzeć konferencję AMD na żywo. Podczas wydarzenia zaprezentowano procesory do laptopów w postaci Ryzen 6000, nowe oprogramowanie oraz gwóźdź programu – AMD Ryzen 4.

Procesory Ryzen 6000 dla laptopów

Pierwszą nowością zaprezentowaną podczas konferencji AMD na CES 2022 była seria procesorów Ryzen 6000 oparta o 6-nanometrowe rdzenie przeznaczonych dla laptopów. Jest ona oparta o ulepszoną architekturę Zen 3+ oraz AMD RDNA 2. Taktowanie rdzeni może sięgać nawet 5 GHz, co przełoży się na 1,3-krotnie lepszą wydajność i 2-krotnie lepszą wydajność graficzną względem Ryzen 5000.

Zaprezentowane procesory mają znacznie poprawić zarządzanie energią laptopa, co przełoży się na jego dłuższe działanie na baterii. Dzięki architekturze Zen 3+ i 6-nanometrowej litografii laptopy oparte o ten procesor mają wytrzymać na jednym ładowaniu nawet do 24 godzin! Brzmi obiecująco.

AMD Ryzen 6000

Według AMD seria procesorów Ryzen 6000 ma pozwalać na uruchamianie gier AAA w 60 klatkach na sekundę i rozdzielczości 1080p nawet na ultracienkich laptopach. W osiągnięciu tych wyników ma pomóc nie tylko wspomniana budowa procesora oraz architektura RDNA 2, ale także oprogramowanie w postaci AMD FSR.

Procesory AMD Ryzen serii 6000 będą dostępne w dwóch seriach:

  • Ryzen 6000U – połączenie wydajności i efektywności dla smukłych i lekkich laptopów;
  • Ryzen 6000H – nastawione na maksymalną wydajność dla graczy i twórców.

Kiedy spodziewamy się laptopów działających na procesorach AMD Ryzen 6000? Mają one pojawić się już w przyszłym miesiącu, czyli w lutym 2022 roku.

Nowe karty graficzne AMD Radeon dla niedzielnych graczy

Najciekawszą propozycją pod względem kart graficznych, jakie zaprezentowano podczas konferencji, był model RX 6500XT. Jest on skierowany przede wszystkim do mniejszych jednostek i ma oferować atrakcyjną rozgrywkę w rozdzielczości 1080p za niewielkie pieniądze. Producent wycenił kartę na 199 dolarów, choć doskonale wiemy, że jej rzeczywista wartość może znacznie odbiegać od ceny sugerowanej.

AMD Ryzen 7 5800X3D
Źródło: AMD

Ryzen Zen 3 z technologią 3D V-Cache

AMD Ryzen 7 5800X3D będzie pierwszym procesorem z technologią 3D V-Cache. Dzięki tej technologii ma to być najszybszy procesor do gamingu w historii. Według AMD ma on dawać nawet 15% więcej klatek na sekundę niż Ryzen 9 6900X. Jego premiery możemy spodziewać się już na wiosnę tego roku.

Ryzen Zen 4. Nowa generacja procesorów AMD

Pojawiło się to, na co wszyscy czekali, czyli procesory Ryzen Zen 4. Nowa generacja procesorów AMD zadebiutuje na rynku jako Ryzen 7000 i będzie oparta o platformę AM5, a rdzenie wykonane będą w 5-nanometrowej technologii. Użycie platformy AM5 oznacza zastosowanie socketu LGA, wsparcie dla PCI Express oraz obsługę pamięci RAM DDR5.

Nie dowiedzieliśmy się zbyt wielu technicznych szczegółów na temat Zen 4. Podczas konferencji mogliśmy za to zobaczyć procesor w akcji, a konkretniej w demo Halo Infinite, z którego wyświetleniem na „bardzo wysokim klatkażu” AMD Ryzen 7000 poradził sobie bardzo dobrze.

AMD Ryzen 4
Źródło: AMD

Kiedy premiera Ryzen Zen 4?

Premiera procesorów AMD Ryzen Zen 4 ma odbyć się już w drugiej połowie 2022 roku. Nie poznaliśmy konkretnej daty premiery, ale przynajmniej mamy pewność, że nastąpi ona jeszcze w tym roku.

Działanie AMD Ryzen 4 w akcji możecie sprawdzić pod koniec filmu z konferencji: