Renderować i animować (niemal) każdy wydajny PC może, ale x-kom PRO z GeForce RTX 4080 trochę lepiej, inne trochę gorzej

NVIDIA udowodniła serią GeForce RTX 30, że to GPU, które równie dobrze sprawdzają się w zastosowaniach (pół)profesjonalnych, co w sprzętożernych grach. Dlatego zapowiedź GeForce RTX 40 rozpaliła nadzieje na to, że nowa rodzina kart graficznych NVIDIA Ada Lovelace przekroczy kolejne granice i znacznie przyspieszy pracę w wymagających programach. Jak jest w istocie? Sprawdź test wydajności komputera x-kom Pro z GeForce RTX 4080 i Intel Core i9-13900F w aplikacjach do renderingu i animacji 3D.

x-kom PRO z GeForce RTX 4080 do renderingu i animacji 3D. Same plusy, zero minusów?

Czasy, w których komputery do zastosowań profesjonalnych bazowały wyłącznie na mocnych procesorach, to już przeszłość. Przyszłość rysuje się w bardziej kolorowych barwach dla kart graficznych. Z prozaicznego powodu: coraz więcej obliczeń przerzucanych jest właśnie na nie. Akceleracja sprzętowa pozwala na szybsze wykonanie wymagających zadań, a w końcu czas jest na wagę złota.

Karty graficzne mają zdecydowanie więcej jednostek obliczeniowych (liczone nawet w kilkunastu tysiącach) niż procesory, a do tego cechują się różne rodzaju rdzeniami wykorzystywanymi do rozmaitych obliczeń (np. RT do aplikacji wykorzystujących śledzenie promieni czy Tensor do funkcji opartych na AI). Nawet jeśli nie są one równorzędne, to w układach graficznych drzemie taka moc, że aż prosi się o to, by ją w pełni wykorzystać.

To już się dzieje, i to na coraz szerszą skalę. Choć seria GeForce RTX 30 pokazała moc w tego typu zastosowaniach, to NVIDIA nie powiedziała stop, tylko zwiększyła jeszcze mocniej możliwości swoich GPU. To efekt nowoczesnej, wytworzonej w 5-nanometrowym procesie technologicznym architektury NVIDIA Ada Lovelace, która to napędza nową serię GeForce RTX 40.


obudowa komputera x-kom pro z geforce rtx 4080

Przyjrzeliśmy się możliwościom stworzonego dla profesjonalistów komputera x-kom PRO z mocarnym duetem, tj. GeForce RTX 4080 i Intel Core i9-13900F, na pokładzie. PC z tej serii mają certyfikat NVIDIA GeForce RTX Studio, który potwierdza wysoką wydajność w aplikacjach kreatywnych. Sprawdź, jak x-kom PRO z GeForce RTX 4080 wypada w programach i benchmarkach do renderingu i animacji 3D i przekonaj się, czy maksymalizacja osiągów uzasadnia niemały wydatek.

x-kom PRO, czyli platforma testowa z certyfikatem GeForce RTX Studio


GeForce RTX 4080 bije wydajnością w grach topowego GPU z poprzedniej generacji – GeForce RTX 3090 Ti, a co dopiero mówić o GeForce RTX 3080. Czy o tym samym można mówić w kontekście aplikacji dla profesjonalistów? Przekonaj się z naszych testów.

Zanim jednak przejdziesz do (omówienia) wyników, warto dodać, że testowany komputer x-kom PRO ma ustawioną przez inżynierów x-komu krzywą wentylatorów pod kątem optymalnej pracy. Sama jednostka cechuje się dobrze dobranym połączeniem wysokowydajnych podzespołów: drugiej z kolei flagowej karty NVIDIA Ada Lovelace oraz topowego Intel Core i9-13900F z serii Intel Core 13. generacji bez odblokowanego mnożnika i zintegrowanego układu graficznego.

Test x-kom PRO z i9-13900F i RTX 4080 w aplikacjach do renderingu i animacji 3D

Komputery x-kom PRO z kartami graficznymi GeForce RTX (30 lub 40) spisują się bez zarzutu w wielu różnych zastosowaniach profesjonalnych, ale na tapet wzięliśmy głównie rendering i animacje 3D. Jak w benchmarkach sprawdza się wymarzony tandem GeForce RTX 4080 i Intel Core i9-13900F? Poznaj wyniki.

3D Particle Movement

To opracowany przez redaktora serwisu AnandTech benchmark, który powstał z myślą o symulowaniu sześciu odmiennych algorytmów ruchu cząstek w przestrzeni 3D. Określa on całkowite tempo ich ruchu, które jest wyrażane w milionach operacji (ruchów) na sekundę. Tych im więcej, tym lepiej, a wynik uzyskany na Intel Core i9-13900F (6079,7 milionów operacji na sekundę) jest adekwatny do wydajności i możliwości procesora.

Blender

Układy z serii GeForce RTX 40 są w stanie renderować znacznie szybciej niż procesor, co widać doskonale po liczbie sampli na sekundę w wynikach w Blenderze. Tych ich więcej, tym oczywiście lepiej, bo wtedy dany obraz jest mniej zaszumiony (bardziej klarowny i szczegółowy). GPU jest w stanie poradzić sobie ze znacznie większą liczbą próbek i po prostu znacznie sprawniej przedstawi złożoną scenę. 

Różnica w renderowaniu w każdym z trzech wybranych scenariuszy wypada znacząco na korzyść GPU (12-15-krotnie lepiej od CPU!). Flagowym procesorom to samo zadanie zajmuje nawet ponad 3 minuty, natomiast w (prawie) topowych kartach graficznych GeForce RTX ten czas jest liczony w kilkunastu (!) lub ponad 20 sekundach w zależności od modelu GPU. Różnica jest zatem kolosalna! 

Blender CPU

Blender GPU

Naturalnie seria GeForce RTX 40 zapewnia lepsze rezultaty od RTX 30 – potrafią one wyrenderować sceny nawet 2 razy szybciej od modeli poprzedniej generacji. Wyniki jednak zależne są od porównywalnych układów. RTX 4080 jednak bez większych kłopotów przebija flagowca Ampere – RTX-a 3090 Ti, i to dość wyraźnie.

Dodatkowo przy bardziej złożonych modelach NVIDIA zaleca kartę graficzną z większą dawką pamięci VRAM. Nie tylko flagowy GeForce RTX 4090, ale i GeForce RTX 4080 z 16 GB GDDR6X spisuje się świetnie przy mocno skomplikowanych obliczeniach. Nie dotyczy to naturalnie tylko Blendera.

Co więcej, układy graficzne z serii GeForce RTX pozwalają nawet na interaktywne renderowanie. Dzięki tym kartom nie musisz przewidywać, jak będzie wyglądać ostateczny rezultat, czy czekać na niego w nieskończoność. Za to możesz eksperymentować z różnymi pomysłami i wizualizować na bieżąco zmiany – szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. To zasługa silnika OptiX i procesu odszumiania napędzanego przez sztuczną inteligencję, które pozwala błyskawicznie – i w trakcie tworzenia – podejrzeć wyniki swojej pracy. Rdzenie Tensor do obliczeń AI przydają się nie tylko w grach!

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach Blendera? Jak tworzyć magię 3D przy jego użyciu? W takim razie zobacz ten film:

Cinebench R23

Komputer nie opiera się tylko na mocy karty graficznej, więc nie omieszkaliśmy sprawdzić wydajności Intel Core i9-13900F w renderowaniu złożonej sceny 3D. W wynikach uwzględniliśmy zarówno test jednego rdzenia, jak i wielu rdzeni. Znajdująca się w x-kom PRO jednostka wyposażona jest w dużą porcją rdzeni (24, z czego 8 P-Core i 16 E-Core) i wątków (32). W obu testach CPU osiągnęło wyniki na miarę jego mocy i godne jednego z topowych modeli.

Corona

Innym, dobrym pomiarem wydajności procesorów, takich jak Intel Core i9-13900F, jest benchmark Corona, który mocno wykorzystuje ich wielordzeniowość w renderowaniu skomplikowanej sceny. Dla tego Intela to pestka – 39 sekund to rewelacyjny wynik.

V-Ray

Benchmark do testowania sprzętu w renderingu (np. do wizualizacji architektonicznych). Im rezultat wyższy, tym lepiej. V-Ray pozwala testować zarówno CPU, jak i GPU. Testy przeprowadziliśmy więc zarówno na procesorze, jak i karcie graficznej (CUDA i RTX). Wszystkie wyniki potwierdzają, jak bardzo komputer x-kom PRO – niezależnie który podzespół gra pierwsze skrzypce – wypada dobrze w renderingu.

Przy czym nie porównuj bezpośrednio tych testów. Wyniki wyrażane są innymi jednostkami (vsamples, vpaths i vrays w odpowiednio testach CPU, GPU CUDA i GPU RTX). 

NVIDIA Studio. Optymalizacja wydajności i wsparcie

Znaczek NVIDIA GeForce RTX Studio nie oznacza tylko optymalnej wydajności dla kreatywnych twórców. NVIDIA dba o to, by certyfikowane przez zespół „zielonych” komputery miały także zagwarantowane odpowiednie wsparcie techniczne zarówno pod kątem specjalistycznych sterowników Studio, jak i dla akcelerowanych aplikacji, które są usprawniane pod kątem kart graficznych NVIDIA.

Po co? Ano po to, by platforma sprzyjała pracy w profesjonalnych programach, a moc komputera – czy raczej karty graficznej – nie była w tyle za kreatywnością, tylko była w pełni wykorzystywana przez profesjonalne aplikacje.

Dlatego tak ważne dla zespołu NVIDIA jest to, by wypuszczać i ulepszać narzędzia dla profesjonalistów. Ci mogą oczekiwać również regularnie wydawanych sterowników NVIDIA Studio. Oprogramowanie NVIDIA jest efektem współpracy inżynierów firmy i deweloperów aplikacji, co pozwala tworzyć najlepsze rozwiązania i dostosowywać je pod potrzeby i wymagania specjalistów nie tylko od renderingu, modelowania i animacji 3D.

nvidia studio

Jakby tego było mało, NVIDIA Omniverse pozwala współpracować w czasie rzeczywistym na danym projekcie z członkami swojego zespołu w ramach jednej wirtualnej przestrzeni. Jest to coś, czego nie sposób nie docenić w czasie, w których praca zdalna staje się coraz powszechniejsza. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, by czerpać korzyści z tej platformy nie tylko w takim scenariuszu.

Podsumowanie testów x-kom PRO z GeForce RTX 4080. Rendering i animacje 3D to dla niego drobnostka?

Testy x-kom PRO z GeForce RTX 4080 i ze znaczkiem NVIDIA GeForce RTX Studio potwierdzają, że to prawdziwa bestia do renderingu i animacji 3D, a to tylko przykładowe zastosowania profesjonalne, w jakich ten PC się sprawdza. Nie ma wątpliwości, że dzięki x-kom PRO i karcie graficznej GeForce RTX 4080 znacząco zyskujesz na czasie, poprawiasz komfort pracy i możesz śmiało realizować ambitniejsze projekty. Testowany PC jest skierowany do (naj)bardziej wymagających profesjonalistów.

Ponadto – mimo że komputery x-kom PRO powstały z myślą o twórcach kreatywnych – każdy zasługuje na chwilę relaksu. Obecność mocnego procesora z równie mocną kartą graficzną sprawia, że to „pro” PC także do gier. Mimo innego przeznaczenia jest to sprzęt szalenie uniwersalny, który świetnie sprawdza się w zastosowaniach profesjonalnych, jak i w grach z włączonym ray tracingiem.

To je odróżnia od komputerów z akceleratorami graficznymi NVIDIA Quadro, na  których, owszem, grać się da, ale nie zapewniają one takich osiągów jak GeForce’y RTX 40. Bo nie są one do nich stworzone w przeciwieństwie do GeForce’ów RTX, które dodatkowo, co jest ich niewątpliwą zaletą, przestały być kojarzone ze sprzętem wyłącznie dla graczy.


komputer x-kom pro z geforce rtx 4080


Każda kolejna generacja GPU od NVIDII przynosi coraz większe korzyści dla kreatywnych twórców. Obecnie są one tak duże, że zysk z pracy w akcelerowanych przez karty graficzne aplikacjach względem nawet najmocniejszych procesorów jest wręcz nieodzowny.

Co więcej, GeForce RTX 4080 przyspiesza na tle poprzedniej serii GeForce RTX 30 i konkurencji nie tylko pracę w napędzanych sprzętowo programach, ale także działanie gier – dzięki imponującej technice NVIDIA DLSS 3. To rozwiązanie, które jest dostępne wyłącznie na kartach graficznych GeForce RTX 40.

Jeśli przedkładasz pracę w aplikacjach nad granie, nie rezygnując z żadnej opcji, to x-kom PRO są zdecydowanie lepszym wyborem od chociażby także dobrze spisujących się w profesjonalnych zadaniach G4M3R-ów. Komponenty – takie jak dyski i pamięć RAM – są po prostu lepiej dobrane pod kreatywnych twórców i nawet najbardziej rozbudowane projekty. Choć, prawdę mówiąc, wymienione serie komputerów są wystarczająco uniwersalne do obu zastosowań. Łatwo zgadniesz, czego to zasługa: przede wszystkim karty graficznej GeForce RTX.

Chcesz wiedzieć, jak komputer x-kom PRO z GeForce RTX 4080 sprawdza się w renderingu i konwersji wideo? Sprawdź nasz test:

x-kom PRO z i9-13900F/128 GB/2 TB + 8 TB/RTX 4080/W11Px znajdziesz w x-komie

Poznaj bliżej komputery NVIDIA GeForce RTX Studio i odkryj pełną ofertę x-kom PRO w x-komie

Artykuł powstał we współpracy z firmą NVIDIA, Michałem Tekielim z redakcji Geex i Jackiem Pelką, specjalistą z działu inżynierii, który odpowiada za testy komputera x-kom PRO z GeForce RTX 4080 w profesjonalnych aplikacjach.