Elektryczny Volkswagen sprzedaje się w Europie lepiej niż Tesla. Hity sprzedażowe w 2020 roku

Eksperci śledzący rynek samochodów elektrycznych odnotowali w Europie znaczny wzrost sprzedaży modeli spod marki Volkswagen w 2020 roku. Czy to koniec wyznaczania trendów przez Teslę? A może klienci nie sugerują się zastosowanymi rozwiązaniami, a jedynie ceną? Poznaj hity sprzedażowe ubiegłego roku.

Elektryczne samochody Volkswagena hitem sprzedażowym

Bez wątpienia samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne i dostępne dla przeciętnego obywatela. Pomimo że wydatek na pierwszy rzut oka może spędzać sen z oczu, w ogólnym rozrachunku oszczędności poczynione na paliwie mogą wpłynąć korzystnie na domowy budżet. Dochodzi także kwestia ekologii. Choć jest ona sporna, nie można podważyć faktu, że „elektryki” nie wydzielają do otoczenia spalin, przez co powietrze jest czystsze.

Volkswagen kontra Tesla

W badaniu wzięły udział samochody w pełni elektryczne oraz hybrydy typu plug-in. Według ekspertów pod koniec 2019 roku takich pojazdów na rynku było zaledwie 2,7 %. W czwartym kwartale 2020 roku, ta liczba oscylowała już na poziomie 5,8 %. Łącznie pojazdy elektryczne i hybrydowe przejechały około 386 milionów kilometrów.

W samej Europie do końca ubiegłego roku zarejestrowano 1,4 miliona samochodów elektrycznych, to o ponad 100 tysięcy więcej niż w Chinach, które w poprzednich latach były liderem jeśli chodzi o e-pojazdy.

Ranking sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie w 2020 roku

  1. miejsce: VW ID.3 (14,3 % rynku)
  2. miejsce: Tesla Model 3 (12 % rynku)
  3. miejsce: Renault Zoe (8,4 % rynku)
  4. miejsce: Hyundai Kona (7,1 % rynku)
  5. miejsce: Audi e-Tron (4,4 % rynku)
  6. miejsce: Kia Niro (3,2 % rynku)
  7. miejsce: Mercedes EQC 400 (2,9 % rynku)
  8. miejsce: Peugeot e-208 (2,7 % rynku)

Pod względem sprzedażowym co prawda Volkswagen był w stanie wyprzedzić Teslę. Jednak firma Elona Muska, dalej pozostaje liderem, jeśli chodzi o przejechane kilometry i przebija niemieckiego producenta ponad dwukrotnie. Posiadacze Tesli przejechali w 2020 roku około 100 milionów kilometrów, a kierowcy zasiadający za kierownicą VW zaledwie 45 milionów kilometrów.

Tak prezentuje się Volkswagen ID.3 oraz Tesla Model 3:

Jeśli zestawimy ze sobą obywateli danych krajów, to na pierwszym miejscu podium uplasowali się Chińczycy (183 miliony kilometrów), drugie miejsce zajmują Stany Zjednoczone (48 milionów kilometrów), a ostatnie Niemcy (38 milionów kilometrów). Polska niestety nie została uwzględniona w zestawieniu stworzonym przez portal AlixPartners. Wyróżnienia otrzymały jedynie Wielka Brytania, Norwegia i Holandia. Ta ostatnia chce także wycofać samochody z silnikami spalinowymi do 2030 roku.