Unia Europejska chce powrotu wymiennych baterii we wszystkich smartfonach?

Pamiętacie czasy, kiedy wystarczyło otworzyć tylną klapkę telefonu, aby móc wymienić baterię? W tym momencie w zdecydowanej większości bateria jest zintegrowana ze smartfonem i taka wymiana wymaga specjalistycznego sprzętu, co wiąże się z ryzykiem utraty gwarancji. Czy to się zmieni?

UE w trosce o środowisko

Unia Europejska zatęskniła za dawnymi czasami i planuje wymusić na producentach powrót do łatwego dostępu i możliwości wymiany akumulatora. Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie to nie tylko większa wygoda. Szybko rozładowujący się smartfon to często powód do zmiany starego telefonu na nowszy model. Zatem całkiem prawdopodobne, że wraz z możliwością łatwej wymiany akumulatora użytkownicy rzadziej decydowaliby się na wymianę smartfona.

grafika baterii w smartfonie

Informacja o projekcie wniosku dotyczącego wymiennych baterii pojawiła się niedługo po tym, jak świat obiegła wiadomość, że Unia głosowała za przyjęciem portu USB Type-C jako standardu na wszystkich urządzeniach. Oba te działania, a więc standaryzacja portów w połączeniu z łatwo wymienialnymi bateriami, ma zatem na celu znaczne zmniejszenie ilości odpadów elektronicznych.

I to właśnie nie sentyment do dawnych czasów, a szerszy recykling produktów, ponowne wykorzystanie surowców i bardziej zrównoważona produkcja są prawdziwymi powodami, dla których UE próbuje przeforsować ten pomysł.

Kto nie byłby zadowolony z takiego rozwiązania? Apple na pewno, a my?

Czy jednak z takiego rozwiązania płyną same korzyści? Jeśli chodzi o środowisko wydaje się być to rzeczywiście rozsądne rozwiązanie. Jego przeciwnicy widzą jednak kilka wad. Mówi się np., że taka konstrukcja jest mniej wytrzymała i dużo ciężej jest stworzyć wodoodporny sprzęt. Drugą sprawą jest sam wygląd. Zdecydowanie trudniej w takim przypadku wykonać smukły telefon, a jednak w obecnych czasach jest to cecha bardzo pożądana.

klasyczny telefon komórkowy

Trend na tworzenie konstrukcji telefonów z niewymienną baterią rozpoczął się w 2007 roku wraz z premierą pierwszego iPhone’a.I pomimo że do tej pory można zakupić kilka modeli telefonów posiadających możliwość wymiany baterii, estetycznie znacznie różnią się od najpopularniejszych modeli i flagowców wszystkich marek. Trudno wyobrazić sobie Apple’a, który idzie na wizualne kompromisy po to, aby dostosować się do wytycznych dotyczących baterii. Tym bardziej że dopiero co okazało się, że firma będzie musiała zacząć używać powszechnego standardu USB-C, z czego nie kryje niezadowolenia.

wymiana baterii w smartfonie

Czeka nas powrót do przeszłości?

Czy zatem wrócimy do wymiennych baterii kosztem ultra-smukłych i wodoodpornych smartfonów? Czas pokaże. Na razie i tak mowa jest jedynie o pomyśle takiego projektu, a do jego ewentualnego zatwierdzenia jeszcze długa droga. Poza tym bardziej prawdopodobne wydaje mi się, że finalnie wprowadzone zostaną zmiany mające po prostu ułatwić taką wymianę w każdym serwisie bądź złagodzenie przepisów gwarancyjnych w tym kontekście.