Telewizory Samsung 2021 – co nowego?

Dociera do nas coraz więcej informacji o nowej gamie telewizorów marki Samsung na rok 2021. Choć nie wiemy jeszcze wszystkiego, warto pokusić się o przedstawienie głównych rysów najnowszej oferty oraz trendów technicznych, jakie da się zauważyć w ekranach tej marki. Zapraszam do lektury.

Oznaczenia telewizorów Samsung na rok 2021

Jak zwykle na początku dwie informacje porządkujące:

 1. Choć w ubiegłym roku telewizory oznaczano literą „T” (jak np. 55Q80T”) nowe modele oznaczono literą „A”. Tym samym przeskoczono litery od U,V, X, Y, Z, co można tłumaczyć chęcią podkreślenia, że w nowa gama to nowy początek. Jak się okaże, takie twierdzenie nie jest wcale pozbawione podstaw.
 2. W oznaczeniach niektórych bardziej zaawansowanych technicznie telewizorów QLED dodano literę „N” od słowa „Neo”, co oznacza „nowy”. Inaczej mówiąc, jeżeli zauważymy oznaczenie 65QN95A będzie to oznaczać, że mamy do czynienia z telewizorem „Neo QLED”, a nie ze „zwykłym” QLED-em jak np. 65Q70A.

Co jest największą nowością w telewizorach Samsung A.D. 2021?

Niewątpliwie główną nowością jest wprowadzenie telewizorów Neo QLED.

telewizor samsung neo qled w salonie

Czym są telewizory Neo QLED?

Oddajmy głos samemu producentowi, który nie zawahał się przed nazwaniem telewizorów Neo QLED „kwantowym skokiem dla technologii wyświetlania”:

W swoich flagowych modelach 8K (QN900A) i 4K (QN90A) Samsung wprowadza zupełnie nową technologię wyświetlania – Neo QLED. Tym samym technologia QLED wchodzi na wyższy poziom. To możliwe dzięki zastosowaniu nowego źródła światła Quantum Mini LED, którym precyzyjnie steruje technologia Quantum Matrix i niezwykle wydajny procesor obrazu Neo Quantum, zoptymalizowany dla Neo QLED.

Ten fragment oficjalnego komunikatu prasowego producenta powieliło wiele serwisów i portali, i to dość bezkrytycznie. Niestety, trudno się z tym twierdzeniem zgodzić. Nie chcę pomniejszać osiągnięć koreańskich inżynierów, którzy musieli włożyć mnóstwo pracy, aby wdrożyć nowe rozwiązania techniczne, ale nie da się ukryć, że:

Czym są i co dają diody Mini LED?

Mini LED-y to nadal diody elektroluminescencyjne, tyle że mniejsze. Producenci diod Mini LED zaliczają do nich te diody, których rozmiar mieści się w przedziale 100-300 mikrometrów (producenci telewizorów w swojej komunikacji marketingowej stosują inne, mniej precyzyjne pojęcia). Ponieważ Mini LED-y są kilkunasto-, a nawet kilkudziesięciokrotnie mniejsze od tradycyjnych diod LED, da się ich umieścić znacznie więcej na tej samej powierzchni. Według producenta:

[…]umożliwia [to] bardzo precyzyjne sterowanie gęsto rozmieszczonymi diodami, zapobiegając efektowi rozmazania (blooming)…

Tu znowu trzeba wyjaśnić, o co tak naprawdę chodzi, bowiem przekład angielskiego oryginału informacji prasowej jest, delikatnie mówiąc, mało precyzyjny. Otóż „blooming” to nie jest żadne „rozmazanie”, lecz są to po prostu aureole lub otoczki świetlne widoczne wokół jasnych obiektów na ciemnym tle. Są one wynikiem zbyt małej liczby stref układu wygaszania diod LED. Wprowadzając więcej diod, a tym samym tworząc więcej stref, konstruktorzy mogą znacznie ograniczyć to niekorzystne zjawisko, tym samym:

umożliwiając użytkownikom czerpanie większej przyjemności z oglądania treści wyświetlanych zgodnie z zamierzeniami twórców.

Tu można się zgodzić ze stwierdzeniem producenta.

Czy podświetlenie Mini LED jest własnym opracowaniem Samsunga?

Chociaż producent twierdzi, że:

Zaprojektowana przez firmę Samsung Quantum Mini LED ma zaledwie 1/40 wysokości konwencjonalnej diody LED.

Niezależni analitycy rynku twierdzą, że Samsung zamawia moduły podświetlenia (w tym diody) od zewnętrznych dostawców.

W których telewizorach marki Samsung znajdziemy podświetlenie Mini LED?

Telewizory LCD 4K i 8K będą występować w 9-11 seriach (zależnie od rynku). Chciałbym zaznaczyć, że aktualnie nie wszystkie dane są potwierdzone i ostateczne, a wiele informacji jest niepewnych (stąd pytajnik przy niektórych modelach czy seriach).

 • Neo QLED 8K:
  • QN900A: 65, 75, 85 cali,
  • QN800A: 65, 75, 85 cali.
 • Neo QLED 4K:
  • QN95A: 50?, 55, 65, 75, 85 cali,
  • QN90A: 50?, 55, 65, 75, 85 cali,
  • QN85A: 50?, 55, 65, 75, 85 cali.
 • QLED 4K (zwykły, nie Neo):
  • Q80A: : 50, 55, 65, 75, 85 cali,
  • Q70A: : 50, 55, 65, 75, 85 cali,
  • Q60A: : 50, 55, 65, 75, 85 cali.
 • Crystal UHD 4K (?)
  • AU9000,
  • AU8000 (?),
  • AU7000 (?),

Telewizory Neo QLED zaznaczyłem kolorem czerwonym. Jak widać, są wśród nich nawet modele 50-calowe. Niestety nie jest to do końca pewne i oczywiste, bowiem zastosowanie podświetlenia QLED znacząco podnosi cenę telewizora. Biorąc pod uwagę fakt, że w latach ubiegłych Samsung nie stosował najbardziej zaawansowanych rozwiązań w telewizorach o przekątnej poniżej 55 cali (np. telewizory 49-calowe były co najwyżej 60-hercowe), zastosowanie podświetlenia Mini LED w modelach 50-calowych wydaje się mało prawdopodobne. Pomimo tego bardzo chciałbym się tutaj pomylić (czytaj: mile rozczarować). Niektórzy rywale będą oferować Mini LED-y dopiero od 65 cali.

telewizor samsung 2021

Ile diod i stref będą miały telewizory Neo QLED?

Brak dokładnych informacji na ten temat. Można zakładać, że w najbardziej zaawansowanych modelach liczba stref będzie sięgać dwóch tysięcy, a w mniej zaawansowanych – tysiąca. Samych diod Mini LED będzie kilkanaście-kilkadziesiąt razy więcej od liczby stref.

Czy podświetlenie Mini LED będzie takie samo we wszystkich Neo QLED-ach?

Nie. W najdroższych modelach będzie najprawdopodobniej bardziej zaawansowane (czytaj: matryca aktywna), a w tańszych mniej (czytaj: matryca pasywna). Poza tym wyższe modele będą oferować wyższą jasność w trybie HDR, być może nawet powyżej 2000 cd/m^2.

telewizor samsung w nowoczesnym wnętrzu

Które telewizory będą mieć matryce klasy 120Hz?

Można się spodziewać, że tego rodzaju wyświetlacze będą dostępne we wszystkich telewizorach Neo QLED, no może z wyjątkiem 50-calowych. Co do zwykłych QLED-ów trudno powiedzieć, ale wiele wskazuje na to, że najbardziej przystępną serią z telewizorami 120-hercowymi będzie Q70A.

Które telewizory będą mieć złącza HDMI 2.1?

Najprawdopodobniej serie od Q70A w górę.

Czy w systemie operacyjnym Tizen zajdą jakieś zmiany?

Na pewno, zwłaszcza, że główny rywal Samsunga już się o nie postarał. Niestety, aktualnie nie znamy szczegółów, no może poza nowym paskiem gier.

Dlaczego w gamie telewizorów Samsunga brak modeli z ekranami o przekątnej 49 cali?

Jest to skutkiem zakończenia produkcji tych paneli przez Samsung Display. Zamiast ekranów 49-calowych pojawią się 50-calowe, choć oczywiście z matrycami od innych producentów (najprawdopodobniej CSOT). Dobrą wiadomością jest to, że wszystkie ekrany 50-calowe są typu VA, a więc wysokokontrastowego.

Co to jest Slim One Connect?

Jest to nowa wersja modułu One Connect na rok 2021. Ma on mniejszą wysokość…

telewizor samsung ze złączem slim connect

…oraz nieco inną funkcjonalność. Oto, co o nim pisze sam producent.

Możliwość zamocowania do Neo QLED 8K modułu Slim One Connect – zupełnie nowego systemu zarządzania kablami, który można przytwierdzić z tyłu telewizora – zapewnia łatwiejszą instalację, poprawia też wrażenia estetyczne.

Przydatność tego modułu jest bezdyskusyjna i znajdziemy go w najdroższych modelach 8K i być może najbardziej zaawansowanych telewizorach 4K. Z drugiej strony, skoro można Slim One Connect teraz „zespolić” z telewizorem, czy nie lepiej byłoby po prostu całą tę wydzieloną elektronikę z powrotem umieścić w telewizorze? Obniżyłoby to co prawda praktyczność, ale z drugiej strony także i koszt telewizora, tym bardziej, że sam moduł oraz „niemal niewidoczny kabel” łączący ww. moduł z telewizorem znacznie podnoszą koszt telewizora. Czas pokaże, czy przypadkiem za rok lub może dwa całkowicie nie zrezygnuje z tego rozwiązania i powróci do koncepcji telewizora zintegrowanego.

Czy nowe QLED-y oferują jakieś nowe funkcje dla graczy?

Tak. Mamy tu dwie nowinki:

 • tryb lub widok super ultraszeroki (Super Ultrawide GameView) oraz
 • pasek gier (Game Bar).

Oto jak je opisuje producent:

Super Ultrawide GameView daje możliwość grania nie tylko na szerokim ekranie o proporcjach 21:9, ale wręcz na ekranie ultraszerokim, którego proporcje wynoszą 32:9. Szersze pole widzenia sprawia, że graczom nie umknie żaden detal czy zwrot akcji. Z kolei Game Bar (pasek gier) pozwala szybko monitorować i dostosowywać krytyczne aspekty gry – bez względu na to, czy chodzi o zmianę proporcji, sprawdzanie współczynnika input lag, czy podłączenie zestawu słuchawkowego. Warto również wspomnieć o funkcji FreeSync Premium Pro, która ogranicza klatkowanie obrazu, dzięki czemu gracze mogą cieszyć się idealnie płynną akcją.

Co nowego znajdziemy jeszcze w telewizorach Samsunga na rok 2021?

Bardzo skromne kolorystycznie, ale za to ekologiczne pudełka na telewizory to raczej ciekawostka…

…natomiast moim zdaniem na uwagę zasługuje z pewnością nowy pilot zdalnego sterowania zasilany z akumulatorka ładowanego z ogniwa słonecznego.

Choć znajdziemy go zapewne tylko w najdroższych Neo QLED-ach (na pewno w QN900A i QN95A), niewykluczone, że będzie dostępny za dopłatą i/lub w specjalnych seriach/wariantach dla konkretnych sieci handlowych.

Podsumowanie

Nowe telewizory Samsunga, zwłaszcza te wyposażone w podświetlenie Mini LED, zapowiadają się bardzo obiecująco. Jednakże kluczem do sukcesu wśród wymagających konsumentów będą algorytmy sterujące pracą tysięcy stref tego podświetlenia, bowiem bez ich skuteczności i precyzji nie będzie mowy o wiernym oddaniu oryginalnego obrazu. 

W ciągu ostatnich dwóch lat Samsung z jednej strony systematycznie poprawiał działanie swoich algorytmów, lecz z drugiej zmniejszał liczbę stref podświetlenia. Przeskok z kilkudziesięciu czy kilkuset stref na ich znacznie większą liczbę postawił inżynierów Samsunga przed nie lada wyzwaniem, a czy jemu sprostali, czy też nie, o tym przekonamy się po przetestowaniu pierwszych Neo QLED-ów. 

Oj, będzie się działo!

Źródło: Samsung